«Զերկալո». Ադրբեջանական հասարակությունը լրջորեն մտահոգված է բանակում ինքնասպանությունների թվի աննախադեպ աճով
15:00 26/04/2014
2014թ.-ի հունվարից ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում, 2003թ.-ից հետո առաջին անգամ, երբ ադրբեջանական ռազմական կենտրոն «Դոկտրինան» սկսեց մոնիթորինգ անցկացնել, ինքնասպանություն գործած ադրբեջանցի զինվորականների թիվը հասավ իննի: Դեռ երբեք չորս ամսվա ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերում այսքան մեծ թվով ինքնասպանություններ չէին եղել: Ըստ ադրբեջանական «Զերկալո» թերթի՝ վերը նշվածը «Դոկտրինա» կենտրոնի վիճակագրությունն է:
Կենտրոնի փորձագետները գտնում են, որ ադրբեջանական բանակում նման մեծ թվով ինքնասպանությունները լրջորեն անհանգստացնում են ադրբեջանական հասարակությունը: Բացի այդ Ադրբեջանի զինված ուժերում անվստահությամբ են մոտենում զինվորականի մասնագիտությանը:
Ինչպես նշվում է հոդվածում, համապատասխան կառույցները, մասնավորապես Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, մինչ այժմ չեն ներկայացրել իրենց պաշտոնական դիրքորոշումը կապված բանակում աճող կորուստների հետ: Նախարարության ներկայացուցիչները տարբեր լրատվամիջոցների համար արված մեկնաբանություններում հայտարարել են, որ պաշտպանության ոլորտի կորուստների թվի հրապարակայնացումը անհնար է, քանի որ դա ռազմական գաղտնիք է: Սակայն անկախ փորձագետները համաձայն չեն այս տեսակետի հետ:
Ըստ այս փորձագետների՝ զարգացած երկրներում, ինչպես նաև մի քանի զարգացող երկրներում, որոնք բանակաշինության բնագավառում որոշակի առաջընթաց են գրանցել, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում կորուստների վիճակագրությունը հասանելի է հանրությանը:
Զինվորների մահվան թիվը նվազեցնելու համար «Դոկտրինա» կենտրոնը առաջարկում է հանրությանը տեղեկատվություն տրամադրել Ադրբեջանի զինված ուժերում յուրաքանչյուր զինվորի մահվան և վիրավորված լինելու, ինչպես նաև հետաքննության արդյուքների մասին: Ռազմական դատախազության և Պաշտպանության նախարարության այս ուղղությամբ աշխատանքը պետք է թափանցիկ լինի: Այս ոլորտի փակ լինելը անպատժելիության մթնոլորտ է ստեղծում, նշում են կենտրոնի փորձագտները:
Բացի այդ անհրաժեշտ է զինվորական ստորաբաժանումներում հետևողական և կրթական աշխատանք անցկացնել բանակում զինծառայողների իրավունքները հստակեցնելու համար, գտնում են «Դոկտրինա» կենտրոնի մասնագետները:
«Պետք է բարելավվեն սպաների սոցիալական պաշտպանության պայմանները, ինչպես նաև կենսապայմանները: Սպաների և զինվորականների կողմից կեղեքումները հաճախ բռնությունների պատճառ են դառնում: Սպաները իրենց բնակության վարձի համար ստանում են 49 մանաթ այն դեպքում, երբ նույնիսկ գյուղական հատվածում այդ գնով հնարավոր չէ բնակարան վարձել: Թիկունքում աշխատող սպաների աշխատավարձը նույնպես քիչ է: Լեյտենանտները ստանում են ընդամենը 450 մանաթ (մոտ $ 575 - խմբ.): Նրանց աշխատավարձը պետք է բարձրացվի առնվազն մինչև 1000 մանաթ (մոտ $ 1,275 -խմբ.)»,- ասվում է հոդվածում:
«Դոկտրինան» նաև անհրաժեշտ է համարում աստիճանաբար անցնել պայմանագրային համակարգի և դադարեցնել Ադրբեջանի զինված ուժերի հավաքագրումը զորակոչի միջոցով: Բացի այդ, քաղաքացիական անձանց ռազմական պաշտոններում ներգրավածության գործընթացը պետք է ընդլայնել:
«Ընդհանուր առմամբ, երկում պետք է ընդունվի ռազմական ուժերը կառուցելու ռազմավարություն, որպեսզի զինծառայողները հստակ հասկանան, թե ինչ ապագա է իրենց սպասվում: Այսօր զինծառայողների շրջանում այդ մասնագիտության հանդեպ անվստահության մթնոլորտ է տիրում: Դա անընդունելի է»,- կարծում են ադրբեջանցի փորձագետները:
«Դոկտրինան» գտնում է, որ եթե այս բոլոր միջոցները չիրականացվեն, Ադրբեջանի զինված ուժերում ոչ մարտական պայմաններում զոհված զինծառայողների թիվը աճելու է:
Ըստ «Դոկտրինայի» տվյալների՝ 2014թ.-ի հունվարի 1-ից ապրիլի 15-ը մահացել է 28 ադրբեջանցի զինծառայող, իսկ ևս 35-ը վիրավորվել են: 28 մահացածներից 19-ը մահացել են ոչ մարտական պայմաններում (3-ը՝ ավտոճանապարհային վթարի ժամանակ, 1-ը՝ անհայտ պատճառով, 3-ը՝ ապօրնի միջոցառումների պատճառով, 3-ը՝ հիվանդությունից և 9-ը ինքնասպանություն են գործել): Ինչ վերաբերում է վիրավորներին և հաշմանդամ դարձածներին, ապա նրանցից 13-ը տուժել են բռնությունների արդյունքում, 3-ը՝ ինքնասպանության փորձի արդյունքում, 6-ը՝ ավտոճանապարհային վթարի ժամանակ, և 1 մարդ թունավորվել է:

Zerkalo: Azerbaijani society is seriously concerned with unprecedented growth of suicides in army
In January to April of 2014, for the first time since 2003, when the Azerbaijani military research center "Doctrine" carried out monitoring, the number of Azerbaijani soldiers who committed suicide reached 9. Never before had such a large number of suicides occurred in the Armed Forces of Azerbaijan within only 4 months. As stated in the article of the Azerbaijani newspaper "Zerkalo" these have been the data of the "Doctrine" center.
The experts of the center believe that such a large number of suicides in the Azerbaijani army causes serious concerns among the society, moreover the profession of the military itself creates distrust towards the Armed Forces of Azerbaijan.
According to the newspaper, the relevant structures, in particular, the Azerbaijani Defense Ministry have not expressed their official disposition about the increasing number of losses in the army. Representatives of the Ministry claim in the comments given to various media that it is not possible to disclose the amount of losses in the defense sector, regarding the factor of preservation of military secret. However, independent experts disagree. According to them, in developed countries, as well as in some developing countries which have achieved some progress in army-building, the statistics of losses in defense and security sector is not concealed from the public.
In order to reduce the number of soldiers' deaths "Doctrine" Center offers to provide the public with information about each case of soldiers’ death and injury and the results of investigation carried out in the Azerbaijani Armed Forces. The activities of the Military Prosecutor's Office and the Ministry of Defense carried out in this direction should be transparent. Closeness in this sphere creates a climate of impunity in connection with the deaths of the Azerbaijani soldiers in non-combat conditions, experts of the Centre believe.
Moreover, it is necessary to carry out consistent educational activities in the military units to elucidate the rights of the servicemen, "Doctrine" experts say.
"The social protection and improvement of living conditions of the officers should also be provided. Often extortion by officers and soldiers cause hazing in the army. Officers receive rent allowance equal to 49 manats, while even in the countryside you cannot rent an apartment on that money. The salary of the officers in the rear is low too. Lieutenants receive only 450 manats ($ 575 – edt.). Their salaries should be increased at least by 1000 manats ($ 1,275 – edt.)," reads the article.
"Doctrine" also considers it important to implement a gradual transition to a contract system and stop system of accepting recruits in the Azerbaijani Armed Forces. In addition, the process of attracting civilians to military posts should be expanded. "In general, a strategy of Armed Forces construction should be carried out in the country, for the soldiers to see clearly what awaits them in the future. Today there is atmosphere of distrust among military towards this profession. This is unacceptable," Azerbaijani experts believe.
"Doctrine" believes that if these measures are not undertaken the noncombat losses will continue in the Azerbaijani Armed Forces.
According to the "Doctrine" 28 Azerbaijani soldiers were killed, another 35 were injured since 1 January to 15 April 2014. 19 out of 28 victims died in non-combat conditions (3 - in a car accident, 1 - for unclear reasons, 3 – as a result of hazing (illegal) actions, 3 - from diseases, 9 people committed suicide). As for the wounded and maimed, 13 of them became the victim of hazing action, 3 - during suicide attempts, 6 - in a car accident, one person was poisoned.