Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` ապրիլի 23-ին հղած ցավակցական ուղերձի արձագանքները շարունակվում են:
Թուրքական «Ռադիքալ» թերթի սյունակագիր Ջեմ Աքբալիքը դրական չի արտահայտվել Էրդողանի ուղերձի մասին:
«Պարոն վարչապետ, մենք չենք հավատում Ձեր անկեղծությանը» վերտառությամբ հոդվածում բլոգերը նշում է, որ սկզբում, իսկապես, անակնկալի էր եկել` տեսնելով հումանիզմի ու դեմոկրատիայի դիրքերից արված վարչապետի ցավակցությունը:
«Կանգ առա ու մտածեցի. միտս եկան նախկինում ձեր հայտարարած կարգավորման նախաձեռնությունները` քրդական, ալևիական, ժողովրդավարական... Մարդիկ չգիտեմ, բայց ես ձեր ասածները ընկալում եմ որպես ժամանակ շահելու և վարկանիշը բարելավելու հնարք: Իսկ թե ինչ է եղել ձեր վարկանիշին, դուք դա ինձանից շատ ավելի լավ գիտեք»,- գրում է բլոգերը և հիշեցնում, թե ինչպես 2013-ի ամռանը Գեզիի հակակառավարական ցույցերի ժամանակ ի ցույց դրվեց Էրդողանի վարչակազմի իրական ավտորիտար էությունը:
Ըստ Աքբալիքի` Էրդողանի ուղերձը վստահություն չի ներշնչել հատկապես այն բանից հետո, երբ նա լրագրողների հետ զրույցում դարձյալ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը շաղկապել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ:
«Միանգամից տպավորություն է ստեղծվում, որ ձեր ուղերձն անկեղծ չէր: Այն ընկալվեց իբրև Հայոց ցեղասպանության հետ կապված միջազգային ճնշումները մեղմացնելու համար կատարված հնարք»:
Այնուհետեև թուրք բլոգերը հակիրճ թվարկում է բոլոր այն իրողությունները, որոնց պատճառով էլ Էրդողանն այլևս չունի վստահության պաշար իր անկեղծության հանդեպ:
Հրանտ Դինքը սպանվել է Էրդողանի վարչապետության ժամանակ ու մինչև օրս իրական հանցագործները և պատվիրատուները հայտնաբերված չեն: «Էրգենեքոն»-ի քրգործով դատապարտվածները, ովքեր մեղադրվում էին «զուգահեռ պետությանը» մաս կազմելու մեջ, հիմա ազատ են արձակվում: Էրդողանը սպառնում է երկրից վռնդել քաղաքացիություն չունեցող հայերին: Աջակցություն է ցուցաբերում հայաբնակ Քեսաբի վրա զինված հարձակում կազմակերպող ջիհադականներին և այլն:
«Կարճ ասած, պարոն վարչապետ, այս երկրում ապրող ժողովուրդները Ձեր խոսքերին չեն հավատում, ձեր անկեղծությանը չեն հավատում»,- ամփոփում է բլոգերը` ընդգծելով, որ Էրդողանն իրականում վախենում է տապալվելուց, քանի որ քաջ գիտակցում է, որ այդ դեպքում ուղղակի կհայտնվի բանտում:

Турецкий блоггер раскрыл истинные цели «трюка» Эрдогана – заявления по Геноциду армян
Колумнист турецкого издания «Радикал» Джем Акбалик проанализировал заявление премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, обнародованное 23 апреля с.г. – накануне 99-й годовщины Геноцида армян в Османской империи. Обозреватель выступил с резко критикой в адрес главы турецкого правительства.
В статье с красноречивым заголовком «Г-н премьер, мы не верим в Вашу искренность» блоггер отмечает, что в первый момент действительно был удивлен такому неожиданному проявлению «демократии и гуманизма», однако в памяти сразу же всплыли все предыдущие инициативы Эрдогана.
«Я остановился и подумал. Вспомнил предпринятые Вами ранее инициативы – курдскую, алиевскую, демократическую… Не знаю, как другие, но я Ваше заявление воспринимаю как трюк с целью выиграть время и улучшить собственный рейтинг. А что произошло с Вашим рейтингом, Вы знаете лучше меня», – пишет турецкий обозреватель, напоминая, что истинное лицо правительства Эрдогана стало видно во время акций протеста летом 2013г. в парке Гези.
По словам Акбалика, заявление Эрдогана и вовсе не внушает доверия после того, как он нормализацию отношений с Арменией в ходе пресс-конференции в очередной раз связал с урегулированием карабахского конфликта.
«Тут же создается впечатление, что Ваше послание неискренне. Оно было воспринято как попытка смягчить международное давление, связанное с признанием Геноцида армян», – отметил турецкий блоггер.
При этом он кратко перечислил все те факторы, «из-за которых сейчас мало кто верит в искренность и честность Эрдогана».
В частности, пишет блоггер, редактор газеты «Акос» Грант Динк был убит в годы пребывания Эрдогана в должности премьера и до сих пор истинные преступники и заказчики не выявлены. Осужденных по делу «Эргенекон», обвиняемых в том, что они были частью «параллельного государства», теперь освобождают. Эрдоган грозит выдворить из страны не имеющих гражданство армян, содействует джихадистам, организовавшим вооруженное нападение на армянонаселенный Кесаб и т.д.
«Иными словами, г-н премьер, проживающие в этой стране народы не верят Вашим словам, Вашей искренности», – отметил блоггер, подчеркнув, что в действительности Эрдоган боится провала, так как прекрасно осознает, что в этом случае он просто окажется за решеткой.
Турция должна восстановить права западных армян. Турецкий политик почтил память жертв Геноцида армян
Турция блокадой границы с Арменией ставит под угрозу безопасность во всей Европе. Заявление президента С. Саргсяна