«ԲՀԿ-ն բազմիցս ասել է, որ եթե մեկն ունի քաղաքական մենաշնորհ, ապա պարբերաբար նման շատո-կրկեսներն անպակաս կլինեն, ինչի ականատեսը եղանք երեկ` օրենքը հարմարեցվեց իրավիճակին»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը` մեկնաբանելով ԱԺ արտահերթ նիստն ու դրա ընթացքը:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար առաջադրված թեկնածուներին, ապա պատգամավորից հետաքրքրվեցինք` ինչպե՞ս է մեկնաբանում «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանի առաջադրումը «կուսակցության վարչության որոշմամբ», նրա ելույթը և ինքնաբացարկը: Ինչպես նաև Հրանտ Բագրատյանի ինքնաառաջադրումն ու այն հանգամանքը, որը ՀԱԿ-ը, փաստորեն, չսատարեց իր գործընկերոջը: Ն.Զոհրաբյանը միայն ասաց. «Գործընկերային կոռեկտությունից ելնելով թույլ տվեք չմեկնաբանել այդ հարցը»:
Ի դեպ, լուրեր են շրջանառվում, թե Հրանտ Բագրատյանը աջակցություն ստանալու համար դիմել է ԲՀԿ-ական պատգամավորներին` վերջիններիս խնդրելով իր օգտին քվեարկել այսօր կայանալիք քվեարկությանը: Ն.Զոհրաբյանն ասաց, որ նման տեղեկատվություն չունի, իսկ ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ի դիրքորոշմանն այդ քվեարկության վերաբերյալ նշեց. «ԲՀԿ խմբակցությունն այսօր ևս նիստ կգումարի և այդ հարցը կքննարկի: Այս պահին կոնկրետ որոշում չկա»:
Հիշեցնենք, նախօրեին երեկոյան ԱԺ-ն կողմ 68, դեմ` 1 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվեց ԱԺ Հաշվիչ ժամանակավոր հանձնաժողովի կազմի փոփոխության վերևաբերյալ որոշումը: Ըստ այդմ, հանձնաժողովը կունենա 13 անդամ, որից 7-ը ՀՀԿ ներկայացուցիչ, 2-ը ԲՀԿ և 1-ակական մյուս խմբակցություններից: Այլ կերպ ասած` ԱԺ-ում ներկայացված այլ ուժերի անդամների բացակայությունը հանձնաժողովի կազմում այլևս չի կարող խոչընդոտել քվեարկություն անցկացնելուն և հանձնաժողովի այլ գործառույթների իրականացմանը:

Претендующий на пост спикера парламента Армении Г.Багратян просил поддержки ППА? Ответила Н.Зограбян
«Партия „Процветающая Армения” неоднократно заявляла, что если у кого-то есть политическая монополия, то периодически подобные цирковые представления будут, свидетелями чего мы стали накануне. Закон был адаптирован к ситуации»,– заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, комментируя вчерашнее заседание парламента.
Комментируя выдвижение кандидатуры главы фракции «Наследие» Рубена Акопяна «решением правления партии», его самоотвод, а также самовыдвижение Гранта Багратяна и то обстоятельство, что оппозиционный Армянский национальный конгресс фактически не поддержал его, Наира Зограбян отметила: «Из соображений партнерской корректности, позвольте не комментировать этот вопрос».
Что касается муссируемых сведений о том, что для получения поддержки Грант Багратян обратился к депутатам фракции «Процветающая Армения» с просьбой проголосовать в пользу его кандидатуры на сегодняшнем голосовании, то Наира Зограбян подчеркнула, что не владеет такой информацией.
«Фракция „Процветающая Армения” сегодня созовет заседание и обсудит этот вопрос. На данный момент конкретного решения нет»,– добавила она.
Напомним, накануне вечером на внеочередном заседании парламента Армении 68 голосами «за», 1 – «против» и без воздержавшихся было принято решение об изменении состава Счетной комиссии Национального Собрания РА. Так, в состав комиссии войдут 13 членов: 7 депутатов будут представлять фракцию Республиканской партии Армении, два депутата – фракцию «Процветающая Армения» и по одному представителю от остальных фракций.