Կասկադ համալիրի այգում  նշվելու է Ջազի միջազգային օրը
Ջազի միջազգային օրվան նվիրված Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կայանալու է Հայաստանի Պետական կամերային նվագախմբի և իտալացի սաքսոֆոնահար Ֆեդերիկո Մոնդելչիի համերգը «Անմոռանալի Բիթլզ» խորագրով:
Նվագախումբը ղեկավարելու է հենց Ֆեդերիկո Մոնդելչին: Համերգին հնչելու է լիվերփուլյան քառյակի սիրված ստեղծագործությունների (A Hard Day's Night, Get Back, Yesterday, Hey Jude, Eleanor Rigby,Yellow Submarine, Help, Michelle, Let it Be, Lady Madonna) մշակումները կամերային նվագախմբի և սաքսոֆոնի համար: Կհնչի նաև «Կեսգիշերին» պոպուրին, որտեղ ընգրկվել են Մոնքի, Էլինգթոնի, Գերշվինի, Էվանսի, Բերնսթայնի, Իտուրալդեի, Ջիրոտոյի, Մոլինելիի և Պիացոլայի հանրահայտ ստեղծագործությունները:
Կասկադ համալիրի այգում նույնպես կայանալու է Ջազի օրվան նվիրված համերգ, որի ընթացքում ելույթ են ունենալու հայտնի ջազ երաժիշտներ, նաև «Con Alma» band-ը:
Արդեն երրորդ տարին է ապրիլի 30-ին աշխարհը նշում է Ջազի միջազգային օրը: 2011թ. նոյեմբերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսն իր 36-րդ նիստում ընդունել է բանաձև, համաձայն որի սկսած 2012 թվականից ապրիլի 30-ը նշվելու է որպես Ջազի միջազգային օր: Օրվա նպատակն է հասարակության շրջանում բարձրացնել ջազի մասին տեղեկատվածության մակարդակը որպես կրթության, միասնության և խաղաղության ամրապնդման, երկխոսության զարգացման և ազգերի միջև համագործակցության գործիք:
Արմեն Հյուսնունց. Մենք կարողանում ենք մեր երկիրը լիարժեք ներկայացնել ամենահեղինակավոր ջազ-փառատոներում

International Jazz Day is a yearly event on 30 April, organized by UNESCO to celebrate “the virtues of jazz as an educational tool, and a force for peace, unity, dialogue and enhanced cooperation among people.”
The Day was proclaimed during the UNESCO General Conference in November 2011. The first annual International Jazz Day was kicked off in Paris by UNESCO Director-General Irina Bokova and UNESCO Goodwill Ambassador Herbie Hancock.
UNESCO partners with the Thelonious Monk Institute of Jazz.
Jazz is a uniquely American musical style that emerged out of the slave experience, primarily in southern United States. It is deeply rooted in the rich musical, and cultural traditions of Africa, and is heavily influenced by European music. New Orleans is generally considered to be the birthplace of this popular musical form, which is now seen as a voice of freedom and empowerment, and a statement against injustice, and oppression all around the world.
Today, Jazz has spread all over the globe, and is constantly evolving, being influenced by, and influencing other musical forms and genres.
The initiative to create an International Day of Jazz came from American Jazz pianist, composer, and UNESCO Goodwill Ambassador for Intercultural Dialogues, Herbie Hancock. The purpose of the initiative was to focus global attention to the role that Jazz has played in breaking down race and gender barriers around the world; and in promoting cooperation; mutual understanding, and communication; peace and freedom.