«ԱՄՆ-ն երկիր է, որն Իրանի հետ ունեցել է և ունի թշնամական հարաբերություն»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահը հեռուստատեսությամբ ժողովրդի հետ ունեցած զրույցի ընթացքում, անդրադառնալով իրանա-ամերիկյան հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարին, մասնավորապես նշել է. «Միացյալ Նահանգների հետ մեր հարաբերությունները բարդ են եղել և կլինեն. ԱՄՆ-ն երկիր է, որը մեզ հետ ունեցել է և ունի թշնամական հարաբերություն, հետևաբար, այնպես չի կարող լինել, որ այդքան շուտ կարգավորվեն հարաբերությունները»:
Շարունակելով խոսքը՝ Ռոհանին հավելել է. «Այն երկրները, որոնց հետ մենք ունենք լարված հարաբերություններ, կարող ենք թուլացնել լարվածությունը, իսկ այն երկրների հետ, որոնց հետ բարեկամական հարաբերություններ ունենք, կարող ենք ավելի ամրապնդել դրանք. Մենք այդ քայլը սկսել ենք»:
«Նրանք, որոնք կարծում են, որ մեր՝ աշխարհի հետ ունեցած խնդիրները չեն լուծվի, կարծում եմ ճիշտ չեն, իհարկե, որոշ խնդիրներ շատ խճճված են և շուտ չեն էլ կարող լուծվել»,-հավելել է Իրանի նախագահը:

Хасан Роухани: Ирано-американские отношения не могут быть нормализованы так скоро
«США – страна, которая питала и питает враждебное отношение к Ирану»,– об этом, как передает иранское информагентство «ФАРС», заявил президент Ирана Хасан Роухани.
В ходе телебеседы с гражданами президент Ирана обратился и к перспективе ирано-американских отношений, в частности отметив: «Наши отношения с Соединенными Штатами были и будут сложными. Соединенные Штаты – это страна, которая питала и питает враждебное отношение к нам. Следовательно, отношения не могут быть нормализованы так скоро».
«Те страны, с которыми мы находимся в напряженных отношениях, могут ослабить напряженность, а те, с которыми мы поддерживаем дружественные отношения – еще больше укрепить их. Мы уже начали этот шаг», - подчеркнул Роухани.
«Все те, кто считают, что наши проблемы с миром не решатся, ошибаются. Конечно, некоторые проблемы довольно запутаны и не могут быть урегулированы в скором времени», – резюмировал глава государства.