ՎՏԲ  Բանկը՝ Հայաստանում «Պ. Ֆոմենկոյի արվեստանոց» թատրոնի  շրջագայությունների գլխավոր հովանավոր
ՎՏԲ Բանկի աջակցության շնորհիվ Հայաստանի բնակիչները ունեն եզակի հնարավորություն ներկա գտնվելու «Պ. Ֆոմենկոյի արվեստանոց» հայտնի մոսկովյան թատրոնի ներկայացմանը: Հայաստանում թատրոնի շրջագայությունները տեղի են ունենում ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, կազմակերպիչը և նախաձեռնողը Հայաստանի թատերական գործիչների միությունն է: Այս մասին հաղորդում է ՎՏԲ Բանկի լրատվության ծառայությունը:
2014 թ. մայիսի 5-ին և 6-ին Երևանում ՝ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում, կցուցադրվի թատրոնի ամենահայտնի ներկայացումներից մեկը՝ «Գայլեր ու գառներ»՝ Ա. Օստրովսկու պիեսի հիման վրա: Ներկայացումը ցուցադրվել Լեհաստանում, Ավստրիայում, Լիտվայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, ստացել է բազմաթիվ մրցանակներ: Մայիսի 8-9 Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի բեմում կցուցադրվի «Ռուս մարդը rendez-vous-ին»՝ Ի. Տուրգենևի « Գարնանային ջրեր» պիեսի հիման վրա:
ՎՏԲ Բանկը, որն ավանդաբար աջակցում է կարևոր ծրագրերին մշակույթի զարգացման ոլորտում և հանդես է գալիս որպես հովանավոր մի շարք գեղարվեստական խմբերի համար, «Պ. Ֆոմենկոյի արվեստանոց» թատրոնի շրջագայությունների գլխավոր հովանավորն է: Բանկը բազմիցս եղել է մշակութային միջոցառումների գլխավոր հովանավոր ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ ԱՊՀ երկրներում և մտադիր է այսուհետ նույնպես աջակցել միջազգային մշակութային հարաբերությունների ամրապնդմանը:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յու. Գուսև. «Իր հովանավորչական գործունեության շրջանակներում ՎՏԲ Բանկը մասնակցում է տարբեր մշակութային ծրագրերի կազմակերպմանը: «Պ. Ֆոմենկոյի արվեստանոց» թատրոնի շրջագայությունների շնորհիվ հայ հանդիսատեսը կարող է բացահայտել իր համար մոսկովյան թատրոնի առաջատար վարպետների աշխատանքը: Իսկ Օստրովսկու պիեսը չի կորցնում արդիականությունը անգամ մեր օրերում: Ուրախալի է գիտակցել մեր բանկի ներգրավվածությունը հասարակության մշակութային կյանքին, հոգևոր զարգացմանը».

Московский театр «Мастерская Петра Фоменко» выступит с гастролями в Армении
У жителей Армении появилась уникальная возможность посетить спектакль знаменитого московского театра «Мастерская Петра Фоменко». Гастроли театра в Армении проходят под патронажем первой леди РА Риты Саргсян при поддержке министерства культуры, организатором и инициатором является Союз театральных деятелей Армении.
5 и 6 мая 2014 года на сцене Национального академического театра им Г. Сундукяна в Ереване будет показан один из известных спектаклей театра – «Волки и овцы» по пьесе А. Островского. Спектакль был показан в Польше, Австрии, Литве, Германии, Франции, получил множеств наград и премий. 8-9 мая на сцене Русского драматического театра имени К. Станиславского в Ереване будет показан спектакль «Русский человек на rendez-vous» по повести И. Тургенева «Вешние воды».
Банк ВТБ, который традиционно поддерживает значимые проекты в области развития культуры и является меценатом для целого ряда художественных коллективов, выступает в качестве генерального спонсора гастролей театра «Мастерская П. Фоменко». Банк неоднократно был генеральным спонсором культурных мероприятий как в России, так и в странах СНГ и намерен и в дальнейшем способствовать укреплению международных культурных связей.
«В рамках своей спонсорской деятельности Банк ВТБ принимает участие в организации разных культурных проектов. Благодаря гастролям Театра им. П. Фоменко армянский зритель может открыть для себя творчество ведущих мастеров московского театра. А пьеса Островского не теряет актуальность и в наши дни. Отрадно осознавать причастность нашего банка к культурной жизни общества, к его духовному развитию», - отметил генеральный директор-Председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Ю. Гусев.