Թուրքիայում առաջին անգամ թարգմանվելու և հրատարակվելու են Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությունները
Թուրքիայի Մշակույթի նախարարությունը որոշել է մեծանուն հայ բանաստեղծ-աշուղ Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությունների երկլեզու (հայերեն, թուրքերեն) ժողովածու հրատարակել:
Թուրքական «Սոնդաքիքա» կայքի հավաստմամբ` առաջին անգամ է, որ Թուրքիայում պետական հովանավորությամբ հայալեզու ստեղծագործություն է հրատարակվում: Տեղեկությունների համաձայն` արդեն կա պայմանավորվածություն հայ թարգմանիչների հետ: Ժողովածուի նախապատրաստական աշխատանքները կավարտվեն ու գիրքը լույս կտեսնի այս տարվա հունիս ամսին:
Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ այդ նախաձեռնությունը թուրքական մամուլը ներկայացնում է որպես վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ուղերձից հետո Անկարայի կատարած հաջորդ քայլը` ընդառաջ հայերին:

For the first time, works of famous Armenian writer and composer Sayat Nova will be published in Turkey, in Armenian and Turkish, on the initiative of the Turkish Ministry of Culture, SonDakika.com reports.
It will be the first time when an Armenian-language book will be published in Turkey with state sponsorship. There is already an agreement with Armenian translators. The preparatory works will be over soon and the book will be released in June.
It is noteworthy that Turkish media present this initiative as the next step by Ankara, following the message of condolences issued by Prime Minister Recep Tayyip Erdogan on April 23.