«Մի քիչ համբերեք և կտեսնեք` Ֆինանսների նախարարության և ՊԵԿ միավորումից շահեցինք, թե տուժեցինք». Գագիկ Խաչատրյան
12:33 07/05/2014
«Եթե մի քիչ համբերություն ունենաք, ապա հետագայում կտեսնեք` ֆինանսների նախարարության և պետական եկամուտների կոմիտեի միավորումից շահեցինք, թե տուժեցինք»: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը` հավելելով, որ աշխարհի 30-35 երկրներում նման փորձ կա, և հիմա այդ փորձը ներդրվում է Հայաստանում:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե քննադատություն է հնչում, որ քաղաքականություն մշակող և իրականացնող մարմինների միավորումից կավելանան կոռուպցիոն ռիսկերը, Գ.Խաչատրյան նշեց, որ տարբեր տեսակի հնչեղություն ձեռք բերելու համար լրատվամիջոցները նման հոդվածներ են հրապարակում. «Մի քիչ համբերեք և կտեսնենք` շահեց, թե չշահեց: Իսկ դա կերևա գործերով, բարեփոխումներով, ծրագրերով, որոնք հետագայում նկատելի կլինեն»:
Հարցին, թե «ՀՀ-ում այլընտրանքային հարկային ստուգումների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակումը ևս կապում են իր անձի հետ, Գ.Խաչատրյանը նշեց, որ դա այդպես չէ. «Այդ անձը, որին դուք նկատի ունեք, ընդամենը իր լիազորությունները հանձնում է բիզնեսին: Այն ձեռնարկությունները, որոնք ուզում են ունենալ հարկային աուդիտ, պետք է նրանց հնարավորություն տալ, ոչ թե զանգել Խաչատրյան Գագիկին, այլ իրենք որոշեն: Շանսը տվել ենք բիզնեսին»:
Նաև հավելեց, որ այս նախագիծը մշակվել է գործարար միջավայրից եկող ահազանգերի արդյունքում: Նշվեց նաև, որ նախագիծը քննարկման փուլում է. «Եթե խոսեք գործարարների հետ, ապա կհասկանաք` լավ քայլ ենք անում, թե վատ, անձի հետ է կապված, թե գործարար միջավայրին օգնելու համար»:
Նորանշանակ նախարարը լրագրողներին խորհուրդ տվեց խորանալ հարկային բարեփոխումների ծրագրի մեջ, այլ ոչ թե իրեն հարցեր տան. «Եկեք 10 աշխատանքային օր անցկացրեք հարկային, մաքսային մարմիններում, ֆինանսների նախարարությունում և ինքներդ տեսեք` ես քանի թիկնապահ ունեմ, թիկնապաները հարվածում են աշխատողներին, գումար պահանջո՞ւմ են, թե ոչ: Լրատվամիջոցներ կան, որ ինչ հարցի էլ պատասխանենք, միևնույն է մեկնաբանում են այնպես, ինչպես իրենց ցանկալի է»:
Այդուհանդերձ, լրագրողներին հետաքրքրում էր, թե իրականում ինչո՞ւ միավորվեցին երկու կառույցները, արդյոք դա կօգտագործվի Գ.Խաչատրյանի հարազատների բիզնես ծրագրերի համար, Գ.Խաչատրյանը պատասխանեց. «Եթե հիմա դուք ասեք, թե «Մոցարտ»-ի սեփականատերը ով է, ապա կպատասխանեմ Ձեր հարցին: Հայաստանում պետք է ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որ բիզնեսում հետաքրքրությունը լինի ոչ թե անձը, այլ նրա վարքագիծը: Հայաստանը փոքր երկիր է, բոլորը իրար ճանաչում են և կամ պետք է բիզնեսով զբաղվեն, կամ պետական սեկտորում աշխատեն, կամ ի՞նչ անեն` գնա՞ն երկրից: Եկեք ստեղծենք այնպիսի միջավայր, որ ձեզ էլ, մեզ էլ հետաքրքիր չլինի, թե այդ բիզնեսով ով է զբաղվում: Հարկերը վճարեն նորմալ և երկրում խաղի կանոնները պահեն, ապա հետաքրքրությունը կվերանա»:
Դիտարկմանը, թե Գ.Խաչատրյանի հարազատներին պատկանող ընկերությունները կդիմե՞ն այլընտրանքային ստուգման, նախարարը նշեց, որ եթե անհրաժեշտություն լինի, ապա բոլորն էլ կդիմեն:
Լրագրողի հարցին, թե «Ձեր հարազատներին պատկանող ընկերությունների անունները սկսվում են «Մեգա»-ով և արդյոք  ձեր ղեկավարած կառույցն էլ լինելու է «սուպերնախարարություն», Գ.Խաչատրյանը պատասխանեց. «Խորհուրդ եմ տալիս` իմ հարազատների հետ մոտիկից ծանոթանալ: Եթե ավելի լավ ինֆորմացիա ունենայիք, ապա ավելի վատ բաներ կգրեիք: Ուրախ եմ, որ միայն դա եք գրում»:

Вместо интервью… Новоназначенный глава Минфина Армении Г. Хачатрян провел «мастер-класс» для представителей СМИ
16:24 07/05/2014
Новоназначенный министр финансов Армении Гагик Хачатрян призвал представителей СМИ немного подождать и самим убедиться в том, выгодно или нет окажется включение Комитета государственных доходов (КГД) в состав Минфина.
Г. Хачатрян в ходе сегодняшнего брифинга также заявил, что аналогичный опыт имеется в 30-35 странах мира и теперь он внедряется также в Армении. На замечание одного из журналистов о том, что звучат мнения касательно повышения в случае подобного объединения коррупционных рисков, глава Минфина отпарировал: СМИ публикуют такие статьи ради обеспечения сенсационности. Он заверил, что результаты работ, новых программ и реформ будут очевидны.
Г. Хачатрян также открестился от участия в разработке законопроекта об альтернативных налоговых проверках, отметив, что документ представляет собой «результат сигналов, поступающих от бизнес-среды» и находится в стадии обсуждения. Министр посоветовал пообщаться с предпринимателями, чтобы понять, пользу или вред нанесет подобный закон.
Более того, новый глава Минфина РА рекомендовал представителям СМИ вместо того, чтобы задавать ему вопросы, заняться углубленным изучением программы налоговых реформ и провести дней 10 в налоговых, таможенных органах, в возглавляемом им ведомстве, чтобы на месте ознакомиться с текущим положением дел и убедиться в лживости публикации некоторых медиа.
«Есть такие СМИ, что как ты им ни отвечай, все равно комментируют в нужном им свете», – посетовал министр.
Тем не менее, журналистов интересовал вопрос о том, почему в действительности объединились КГД и Минфин и «будет ли это использоваться для реализации бизнес-проектов родственников Гагика Хачатряна». В ответ на это министр отметил: «Если сейчас вы спросите, кто является владельцем караоке-бара „Моцарт”, я отвечу на этот вопрос. В Армении необходимо создать такую ситуацию, чтобы интерес в бизнесе представляла не персона, а поведение этого человека. Армения – небольшая страна, и все друг друга знают, людям либо надо заниматься бизнесом, либо работать в государственном секторе. Или как? Им взять и уехать из страны что ли? Давайте создадим такую атмосферу, чтобы и вас, и нас не интересовал вопрос о том, кто занимается этим бизнесом, чтобы люди платили нормально налоги и соблюдали правила игры в стране. Тогда и пропадет интерес».
В ответ на вопрос о том, перейдут ли принадлежащие родственникам Гагика Хачатряна компании к системе альтернативных налоговых проверок, министр отметил, что в случае необходимости все пойдут на это.
Один из журналистов спросил: если учесть префикс в названиях компаний, принадлежащих родственникам Г. Хачатряна (они начинаются со слова «Мега»), можно ли ожидать, что возглавляемое им ведомство также будет «суперминистерством»? Гагик Хачатрян отметил: «Я советую поближе познакомиться с моими родными. Если бы вы лучше владели информацией, то писали бы вещи похуже. Я рад, что вы пишете лишь это».
К. Кочарян: Именно западные финансовые структуры лоббировали вопрос объединения Комитета госдоходов и Минфина Армении