Հարութ Սասունյան. Էրդողանը պնդում է, որ Ցեղասպանություն չի եղել, քանի որ ոչ բոլոր հայերն են սպանվել
Մի քանի օր անց ապրիլի 23-ի խորամանկ հայտարարության հրապարակումից հետո, որը մի քանիսին մոլորության մեջ էր գցել, թե իբր Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, նա փոխեց իր դիրքորոշումը ամերիկյան հեռուստածրագրում, պնդելով, որ 1915 թվականի հայերի զանգվածային սպանությունը ցեղասպանություն չէր:
Վաստակավոր լրագրող Չառլի Ռոզի այն հարցին, թե արդյոք հնարավո՞ր է Թուրքիայի վարչապետի համար այդ սպանությունները բնորոշել որպես ցեղասպանություն, Էրդողանը ծիծաղելի պատասխան տվեց. «Հնարավոր չէ, քանի որ եթե ցեղասպանություն եղած լիներ, հայեր կապրեի՞ն այս երկրում [Թուրքիայում]»:
Անհավատալի է, որ Թուրքիայի նման խոշոր երկրի ղեկավարն անտեղյակ է ցեղասպանության աշխարհով մեկ ընդունված սահմանումից: Արտգործնախարար Դավութօղլուն (նախկին պրոֆեսոր) և այլ զարգացած թուրքեր հավանաբար շատ ամաչեցին տեսնելով, թե ինչպես է իրենց վարչապետը խայտառակվում՝ բացահայտելով իր անգրագիտությունը միլիոնավոր հեռուստադիտողների առջև:
1948 թ. դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու» կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը ցեղասպանություն է համարում «այն գործողությունները, որոնք կատարվում են մի որևէ ազգային, ցեղային կամ կրոնական խմբի լիակատար կամ մասնակի ոչնչացման մտադրությամբ»։
Պետք չէ ցեղասպանագետ լինել հասկանալու համար, որ պարտադիր չէ ոչնչացնել որոշակի խմբի ամեն մի անդամի՝ ցեղասպանության իրականացման մեջ մեղադրվելու համար: Արդյոք Հիտլերը կարողացավ սպանել Գերմանիայի բոլո՞ր հրեաներին: Մի՞թե Էրդողանը կհանդգներ գնալ ամերիկյան հեռուստաընկերություն և նման մի վիրավորական կարծիք հայտնել հրեաների Հոլոքոստի վերաբերյալ, պնդելով, թե դա ցեղասպանություն չէ, քանի որ այսօր էլ բազմաթիվ հրեաներ են ապրում Գերմանիայում: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը արժանի պատասխան տալով հորդորեց Էրդողանին հետևել Գերմանիայի` Հոլոքոստի ընդունման օրինակին՝ «ճանաչելու, դատապարտելու և ներողություն հայցելու» միջոցով: Նալբանդյանը պետք է նաև ավելացներ «փոխհատուցման» պարտադիր պահանջը՝ առանց որի մնացածը սին խոսքեր են:
Էրդողանին պետք է հիշեցնել, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ նա կոչ էր անում ստեղծել պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով «պատմական փաստերը» ուսումնասիրելու համար: Ի՞նչ իմաստ ունի նման ուսումնասիրություն անցկացնել, եթե նա արդեն եզրակացրել է, որ ցեղասպանություն չի եղել: Վարչապետի առաջարկը ոչ լուրջ է և ոչ էլ անկեղծ …
Չառլի Ռոզի հետ ունեցած իր հարցազրույցի վերջում Էրդողանը լրացուցիչ հակասական հայտարարություններ արեց` ցեղասպանության համար մեղքը բարդելով օսմանցիների վրա. «Այն տեղի չի ունեցել ներկայիս Թուրքիայի Հանրապետության օրոք: Այն եղել է Օսմանյան կայսրության օրոք…. Եթե փաստաթղթերը ցույց տան, որ մեր նախնիները ինչ-որ սխալ են գործել… եթե պատմաբանները կարողանան դա ի ցույց դնել, ապա մենք պետք է փոխհատուցենք դրա հետևանքների համար»:
Չնայած Հայաստանում և Սփյուռքում ոչ մի հայ չխաբվեց Էրդողանի կեղծ հայտարարությունից, Թուրքիայի որոշ հայերի արձագանքը հասկանալիորեն ավելի բարյացակամ էր: Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի ընդհանուր փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանն իր շքախմբի հետ շտապեց Անկարա՝ Թուրքիայի վարչապետի հետ «հաճելի» զրույցի և արտգործնախարար Դավութօղլուի հետ մտերմիկ Ճաշկերույթի համար: Արքեպիսկոպոս Աթեշյանը շնորհակալություն հայտնեց Թուրքիայի ղեկավարներին նրանց կողմից «ընդհանուր ցավ» արտահայտելու համար՝ վկայակոչելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում զոհված հայերին և թուրքերին:
Գովասանքի նման խոսքերը զարմանալի չեն, հաշվի առնելով Թուրքիայի բռնատիրական և դաժան վարչակարգում հայերի՝ որպես պատանդների կարգավիճակը, ինչպես լրագրող Հրանտ Դինքի դեպքում էր, որն իր կյանքի գնով վճարեց Ցեղասպանության մասին ճշմարտությունն ասելու համար: Որոշ թուրքահայեր, սակայն, սովորել են օգտագործել երկրի օլիգարխիկ համակարգն իրենց անձնական շահերն առաջ տանելու համար: Նրանք պատրաստակամ են ընդունելու Հայոց ցեղասպանության թուրքական ժխտողականությունը` հարստություն դիզելու համար մութ գործարքների մեջ մտնելով պետական պաշտոնյաների հետ և/կամ ապահովելու իրենց բարձրաստիճան պաշտոնները հայ համայնքում: Իրոք, մի քանի հանրահայտ թուրքահայեր առաջարկել էին Էրդողանին առաջադրել Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի` ապրիլի 23-ի նրա հայտարարության համար… Երկու հայ գործարարներ անգամ ինքնախարազանող հայտարարություններ տեղադրեցին թուրքական թերթերում` շնորհակալություն հայտնելով Էրդողանին և ներողամտություն հայցելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ թուրքական «կորուստների» համար:
Վերջիվերջո, կարևորն այն չէ, թե Էրդողանն իր հայտարարության մեջ կամ Դավութօղլուն The Guardian թերթի իր սյունակում ինչ են ասում կամ չեն ասում Հայոց ցեղասպանության մասին: Ավելի հիմնարար հարց է` արդյոք թուրք պաշտոնյաները պատրա՞ստ են քավելու հայ ժողովրդի դեմ իրենց նախնիների իրագործած ոճրագործությունների մեղքերը: Հայերի մեծամասնության համար կարևորը փոխհատուցումն ու արդարությունն է, ոչ թե դատարկ հռետորաբանությունը ... Էրդողանի խոսքերը չափազանց անբավարար են և խիստ ուշացած: Նրա հայտարարությունը սոսկ խորամանկ հնարք է վնասի մեղմացման համար, հաշվի առնելով բազմացող միջազգային տրամադրություններն ու կոչերը` պատասխանատվություն կրելու Հայոց ցեղասպանության համար, ինչպես նաև` շեղելու ուշադրությունը Թուրքիայի և նրա վարչապետի շուրջ սկանդալային հորձանուտից:

Thecaliforniacourier.com
Within days of releasing a shrewdly-worded statement on April 23, misleading some into thinking that he was acknowledging the Armenian Genocide, Turkish Prime Minister Erdogan reversed course on a major American TV program, claiming that the 1915 mass killings of Armenians was not genocide.
When asked by veteran reporter Charlie Rose if it would be possible for the Turkish Prime Minister to characterize these killings as genocide, Erdogan became the laughing stock of TV viewers worldwide by declaring: “It would not be possible, because if such a genocide occurred, would there have been any Armenians living in this country [Turkey]?”
It is greatly embarrassing that the leader of a major country like Turkey is clueless about the universally-accepted definition of genocide. Foreign Minister Davutoglu (a former professor) and other learned Turks must have cringed watching their Prime Minister expose his ignorance before millions of TV viewers!
Article 2 of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, adopted by the United Nations General Assembly on December 9, 1948, defines genocide as “acts committed with the intent to destroy in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group, as such.”
One does not have to be a genocide scholar to comprehend that it is not necessary to wipe out every single member of a particular group to be accused of committing genocide. Did Hitler manage to kill all German Jews? Would Erdogan dare to go on American Television and make a similarly outrageous remark about the Jewish Holocaust, claiming that it is not genocide because some Jews are living in Germany today? In a fitting response to Erdogan, Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian urged him to follow Germany’s example of Holocaust acknowledgment through “recognition, condemnation, and apology.” Nalbandian should have also added ‘restitution’ -- an imperative demand --- without which the rest are hollow words.
Erdogan should be reminded that only a few days earlier he had called for a joint commission to study the ‘historical facts’. What is the point of asking for a study, if he has already concluded that there was no genocide? The Prime Minister cannot be serious and he definitely is not sincere!
At the end of his interview with Charlie Rose, Erdogan made additional contradictory statements, shifting the blame for the genocide to the Ottomans: “This is not something that happened during the Republic of Turkey. This was during the Ottoman Empire…. If the documents show that our ancestors made a mistake…if the historians can show that, then we would pay whatever consequence of that is.”
While no one in Armenia and Diaspora was fooled by Erdogan’s deceptive statements, the reaction of some Armenians in Turkey was understandably more accommodating. Archbishop Aram Ateshian, Vicar General of the Armenian Patriarchate of Istanbul, rushed to Ankara with his entourage for a ‘pleasant’ chat with the Turkish Prime Minister and a congenial lunch with Foreign Minister Davutoglu. Abp. Ateshian thanked the Turkish leaders for their expression of “shared pain” in reference to Armenians and Turks who died during World War I.
Such laudatory words are not surprising, given the Armenians’ status in Turkey as hostages of an authoritarian and brutal regime, as journalist Hrant Dink found out by paying with his life for bearing witness to the truth of the Genocide. Some Turkish Armenians, however, have learned to manipulate the country’s oligarchic system for their personal gain. They are willing to go along with Turkish genocide denialism to enrich themselves through covert business deals with government officials and/or secure their leadership positions in the local Armenian community. Indeed, several prominent Turkish-Armenians have suggested that Erdogan be nominated for a Nobel Peace Prize for his April 23rd statement! Two Armenian businessmen have even placed self-deprecating ads in Turkish newspapers thanking the Prime Minister and offering apologies for the Turkish ‘deaths’ during World War One!
At the end of the day, it matters not what Erdogan’s statement or Davutoglu’s op-ed in The Guardian say or don’t say about the Armenian Genocide. The more fundamental question is: are Turkish officials willing to atone for the crimes committed by their ancestors against the Armenian people? What matters most for Armenians is restitution and justice, not empty rhetoric! Erdogan’s words are too little and too late. His statement is simply a clever ploy at damage control given the growing sentiments and calls worldwide to accept responsibility for the Armenian Genocide, and to deflect attention away from the scandals swirling around Turkey and its Prime Minister.