«Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամը` ՀՀ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, մայիսի 7-ից հունիսի 3-ը ներկայացնում է «Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական 10-րդ փառատոնը, որի գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է: Այս մասին հաղորդում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության մամուլի բաժինը:
«Այս դահլիճում իշխում է արվեստի ուժը` երաժշտության և կերպարվեստի համադրությունը: Նաև սա է կայացած փառատոնի գրավչությունը: Արդեն տասը տարի, դասական երաժշտության երկրպագու հանդիսատեսը վայելում է կոմպոզիտորական, կատարողական արվեստի լավագույն նմուշները և նորովի է բացահայտում պատկերասրահում ներկայացված գանձերը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հպարտ է լինել այս փառատոնի գլխավոր գործընկերը: Այն նշանակալի երևույթ է Հայաստանի մշակութային կյանքում»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի Որմնանկարների սրահում կայացել է հոբելյանական` 10-րդ փառատոնի հանդիսավոր բացման համերգը: Հնչել են Հենդելի, Վիվալդիի, Մոցարտի, Ռոսինիի ստեղծագործությունները: Համերգային ծրագիրը ներկայացրեց Հայաստանի Պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան), դիրիժոր Հարություն Արզումանյանի ղեկավարությամբ, մենակատար՝ Վարդուհի Խաչատրյան, մեցցո-սոպրանո (Շվեյցարիա):
Փառատոնը հիմնադրվել է 2005թ.-ին: Յուրաքանչյուր գարուն այն հայ հանդիսատեսին է ներկայացնում դասական երաժշտարվեստի գլուխգործոցներ` հայ և օտարազգի ճանաչված երաժիշտ-կատարողների մասնակցությամբ:
Ավանդական դարձած փառատոնն իր շարունակականությունն է ստացել Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի շնորհիվ, որն աջակցության իր առաքելությունը ստանձնել է 2006թ-ից:
2008-ից փառատոնն ընդգրկվել է ՀՀ Մշակույթի նախարարության՝ մշակութային միջոցառումների պետական աջակցության ծրագրում:

The Arts Gallery cultural fund, with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia, presents the 10th National Gallery International Music Festival that will last from May 7 through June 3. The general partner of the festival is VivaCell-MTS, the company’s press service reports.
“The power of art – music and painting – rules in this hall. The attraction of the already formed festival is confined in this as well. For already ten years, fans of classical music have the opportunity to enjoy the masterpieces of composing and performing arts, newly discovering the treasures presented in the Gallery. VivaCell-MTS is proud to be the general partner of this festival. It is a significant event in the cultural life of Armenia”, commented VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The grand opening concert of the 10th festival took place in the Fresco Hall of the National Gallery of Armenia. Musical compositions by Handel, Vivaldi, Mozart, and Rossini were performed. The program of the concert was presented by the National Chamber Orchestra of Armenia (artistic director and general conductor Vahan Martirosyan) conducted by Harutyun Arzumanyan, and with participation of soloist Varduhi Khachatryan, mezzo-soprano (Switzerland).
The festival was founded in 2005. Each spring it presents the Armenian audience with the masterpieces of classical music performed by famous Armenian and foreign musicians.
The already traditional festival has become continual owing to the leading telecommunications operator of Armenia, which committed itself to the mission of supporting the initiative since 2006.