Եթե Արցախին մի բան պատահի, մենք անկասկած բոլորս այնտեղ ենք լինելու. Սեյրան Օհանյան
Երկրապահների աշխատանքի, ծառայության, պայքարի արդյունք է, որ այսօր մենք խաղաղ արարում ենք: Այդ մասին այսօր, Երկրապահի օրը, Եռաբլուր կատարած այցի ժամանակ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նա չցանկացավ մեկնաբանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունները` ասելով. «Եկեք լավ բաներից խոսենք» ու շարունակեց. «Երկրապահի ստորաբաժանումների հենքի վրա է ստեղծվել Հայոց բանակը, որն այսօր ապահովում է հայ ժողովրդի անվտանգությունը: Հայկական բանակը իր զորահավաքային ռեսուրսի, ազատամարտիկների, երկրապահների հետ միասին այսօր մի կուռ կառույց է և անհրաժեշտության դեպքում միշտ էլ պատրաստ է լինելու կանգնելու մեր հայրենիքի պաշտպանությանը: Հայոց բանակը Արցախի անվտանգության երաշխավորն է և եթե Արցախին մի բան պատահի, մենք անկասկած բոլորս այնտեղ ենք լինելու և անհրաժեշտության դեպքում պայքարելու ենք ամեն մի թիզ հողի համար»:
Նշենք, որ մայիսի 7-ին Խաղաղության Քարնեգի միջազգային հիմնադրամում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ-ի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը ներկայացրել էր ԼՂ հակամարտության կարգավորման Խաղաղության համաձայնագիրը, որը բաղկացած է 6 կետից:
Ամերիկացի համանախագահն իր ելույթում թվարկել էր վեց տարր` «տևական խաղաղություն» ապահովելու համար: Մասնավորապես այդ տարրերից երրորդը վերաբերում էր ազատագրված տարածքներին, ինչի վերաբերյալ նա ասել էր. «Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող գրավյալ տարածքները պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանի վերահսկողությանը: Ադրբեջանի ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի բացակայության պայմաններում կարգավորում չի կարող լինել և Ադրբեջանի ինքնիշխանության ճանաչումն այդ տարածքների նկատմամբ պետք է վերականգնվի»:

Глава Минобороны Армении: При необходимости будем бороться за каждую пядь земли в Нагорном Карабахе
Наша сегодняшняя мирная жизнь – результат работы, службы и борьбы всех членов «Еркрапа». Об этом заявил сегодня журналистам министр обороны Армении Сейран Оганян в ходе посещения военного пантеона «Ераблур» по случаю «Дня Еркрапа».
При этом глава Минобороны Армении не стал комментировать доклад сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Джеймса Уорлика о путях урегулирования карабахского конфликта.
Отметим, в среду, 7 мая, Джеймс Уорлик выступил с докладом в Международном фонде Карнеги и представил 6 пунктов, которые должны, по его мнению, стать частью договора, способного обеспечить долгосрочный мир. Так, Уорлик в частности отметил, что «захваченные» сопредельные с Нагорным Карабахом территории должны вернуться под контроль Азербайджана.
«Армянская армия, которая сегодня обеспечивает безопасность армянского народа, была сформирована на базе подразделений „Еркрапа”. Армянская армия вместе со своим мобилизационным ресурсом, ветеранами карабахской войны (азатамартиками) и добровольцами „Еркрапа” сегодня является сплоченной структурой, и в случае необходимости она всегда готова встать на защиту нашей родины. Армянская армия – гарант безопасности Арцаха, и если с Арцахом что-нибудь случится, мы все, несомненно, будем там, и при необходимости будем бороться за каждую пядь земли», – подчеркнул Сейран Оганян.
Сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Дж. Уорлик представил 6 тезисов по урегулированию карабахского конфликта
«Подобные заявления я слышу уже 25 лет». Генерал М.Григорян о тезисах Дж. Уорлика по урегулированию карабахского конфликта
«Возврата к прежним границам не будет». Давид Бабаян прокомментировал доклад сопредседателя МГ ОБСЕ Джеймса Уорлика