«Կա մեկ լուծում, և դա ցեղասպանության ճանաչումն է», -այսօր Երևանում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը` պատասխանելով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին:
Հայ լրագրողը Ֆրանսիայի նախագահին նախ հիշեցրեց ապրիլի 24-ին ընդառաջ Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունը և հետո փոձեց պարզել, թե արդյոք նա չի՞ կարծում, որ եթե Թուրքիան իսկապես ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները, ապա պետք է ընդամենը քաղաքական կամք դրսևորի և վավերացնի արդեն իսկ բանակցված և ստորագրված արձանագրությունները:
Էրդողանի հայտարարության հետ կապված Օլանդն արձագանքեց, որ ինքը մշտապես փորձում է դրական ինչ-որ տարրեր գտնել նման հայտարարություններում:
«Բայց իհարկե, ես կենտրոնական հարցն համարում էի այն, որ այդ ջարդերը որակվեն իբրև ցեղասպանություն: Կա մեկ լուծում, և դա ցեղասպանության ճանաչումն է»,-եզրափակեց Ֆրանսիայի ղեկավարը:

«Существует одно решение, и это признание геноцида», – об этом на совместной с президентом Армении Сержем Саргсяном пресс-конференции в Ереване заявил президент Франции Франсуа Олланд, обратившись к вопросу об армяно-турецких отношениях.
Напомнив президенту Франции о заявлении премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в преддверии 99-й годовщины Геноцида армян, один из армянских журналистов обратился к нему с вопросом о том, не считает ли он, что если Турция действительно хочет нормализовать отношения с Арменией, то она должна проявить политическую волю и ратифицировать подписанные протоколы.
По словам Ф. Олланда, он всегда пытается найти положительные элементы в подобных заявлениях.
«Но, конечно, главный вопрос, на мой взгляд, – квалифицировать погромы как геноцид. Существует одно решение, и это признание геноцида»,– подытожил глава государства.