NCWA-ն հավատում է, որ Թուրքիայի իշխանությունները պահպանողական երկխոսություն կսկսեն հայերի հետ
Արևմտահայերի ազգային համագումարը (NCWA) հայտարարություն է տարածել Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի՝ հայերին ուղղված ցավակցության վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում է Արևմտահայերի ազգային համագումարի պաշտոնական կայքը:
«Արևմտահայերի ազգային համագումարը Էրդողանի հայտարարությունը համարում է առաջին քայլ, ինչպես չինացի փիլիսոփա Լաո Ցզին էր ասում՝ «Հազարավոր մղոնների ճամփորդությունը սկսվում է առաջին քայլից»:
Էրդողանի քայլը, բնականաբար, չի կարող բավարարել արևմտահայերի ակնկալիքները, ովքեր նախկին Օսմանյան կայսրության իրականացրած ցեղասպանության ժառանգորդներ են, այնուամենայնիվ, մենք հուսով ենք, որ այս հայտարարությունից հետո, Թուրքիայի իշխանությունները երկխոսություն կսկսեն մեր ներկայացուցիչների հետ:
Այս առումով, մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիայի իշխանությունները, ի պատասխան երկրի ժողովրդավարացման համար քաղաքացիական հասարակության պայքարի, նոր և շոշափելի քայլեր կիրականացնեն: Դրանցից մեկը պետք լինի Թուրքիայի Սահմանադրության հոդված 66-ի վերանայումը (Հոդված 66՝ Թուրք է յուրաքանչյուր ոք, ով Թուրքիայի քաղաքացիություն ունի), ինչպես նաև քրեական օրենսգրքի տխրահռչակ 301 հոդվածի վերացումն ու Հայաստանի հետ առանց նախապայմանների սահմանի վերաբացումը:
Արևմտահայերի ազգային համագումարը հավատում է, որ Եվրամիությանն անդամակցելու համատեքստում Թուրքիան կիրականացնի ժողովրդավարական գործընթացներ, որով էլ կսկսվի արևմտահայերի շահերի և նրանց իրավունքների վերականգնման համափարփակ ճանաչումը»:

Нацконгресс западных армян считает заявление Эрдогана о Геноциде лишь первым шагом и требует от властей Турции новых действий
Национальный конгресс западных армян распространил заявление относительно послания премьер-министра Турции Реджепа Таийпа Эрдогана в связи с 99-й годовщиной Геноцида армян. Об этом сообщает сайт Национального конгресса западных армян.
«Национальный конгресс западных армян считает заявление Реджепа Тайипа Эрдогана первым шагом. Как говорил китайский философ Лао Цзы, путешествие длиной в тысячу миль начинается с первого шага.
Этот шаг со стороны Эрдогана, естественно, не может оправдать ожидания западных армян, которые являются правопреемниками лиц, переживших Геноцид армян в Османской империи. Тем не менее, мы надеемся, что после этого заявления турецкие власти начнут диалог с нашими представителями.
В этом плане, мы надеемся, что власти Турции в ответ на борьбу гражданского общества за демократизацию страны предпримут новые и ощутимые меры, одним из которых должен стать пересмотр ст. 66 Конституции Турции (Каждый связанный с Турецким государством через обязательства гражданства – турок), отмену 301-й статьи УК Турции и открытие границы с Арменией без предусловий.
Национальный конгресс западных армян верит в то, что в контексте вступления Турции в ЕС Анкара инициирует демократические процессы, что и положит начало всеобъемлющему признанию восстановления интересов и прав западных армян».