«Մեր այցելության հիմնական շեշտը դրված է տարբեր շրջանների հետ ծանոթանալու, ինչպես նաև մարդկանց հետ շփվելու վրա»,- Արցախի նախագահի հետ մեկ և կես ժամ տևած հանդիպումից հետո հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը, փոխանցում է Aparaj.am-ը:
Ըստ Իգոր Պոպովի համանախագահները պատրաստվում են հանդիպել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների հետ սահմանում առկա իրավիճակը քննարկելու համար:
Համանախագահների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ Արցախի նախագահը շեշտել է, որ Արցախի համար անկախությունն ու ազատությունը բացառիկ արժեքներ են և վերադարձ անցյալին` թե կարգավիճակի, թե սահմանների առումով, անհնարին է:
Ըստ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի, Բերձոր կատարած այցի ժամանակ անակնկալի են եկել. «Մենք հարգում ենք բնակչության իրավունքը, ովքեր խաղաղ ձևով ներկայացնում են իրենց իրավունքները: Ինձ համար անակնկալ էր երեկվա բողոքի ակցիան, այնուամենայնիվ, ես մեքենայից դուրս եկա և շատ օգտակար զրույց ունեցա բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ: Ես կարծում եմ, որ շատ օգտակար է իմանալ տարբեր կարծիքներ այս տեսանկյունից, լինելով Ղարաբաղում, ես իսկապես ծանոթացա տարբեր կարծիքների հետ և կարծում եմ, այն օգտակար կլինի»:
Ըստ Ուորլիքի արդեն երկու տասնամյակ է՝ ինչ նախկին և ներկայիս համանախագահներն աշխատում են, որպեսզի գտնեն հակամարտության կարգավորման լուծումը և ամենավատ տարբերակն ամերիկացի համանախագահի գնահատմամբ, կլինի հակամարտության վերսկսումը, սակայն Ուորլիքը գտնում է նաև, որ չնայած կարող է անհամաձայնություն լինի, սակայն եթե բոլորս միասին աշխատենք կկարողանանք ինչ-որ ելք գտնել:
«Լեռնային Ղարաբաղը չափազանց գեղեցիկ երկիր է և ես տպավորված եմ տեսնելով երիտասարդներին և բոլորիս պարտքն է, այնպես անել ամեն ինչ, որ այստեղ լինի խաղաղություն, որպեսզի նոր սերունդը ապրի խաղաղ պայմաններում»,- հավաստիացրել է ամերիկացի համանախագահը:
Նա նաև հավելել է. «Մեր հիմնական նպատակն այն է, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանում լինի երկարատև խաղաղություն և կայունություն և մարդկանց համար ստեղծենք բարեկեցության պայմաններ»:
Ուորլիքը տեսակետ է հայտնել իր կողմից ներկայացված բանակցային 6 կետերի մասին, որոնց դեմ են արցախցիները. «Այն 6 կետերը, որոնք ես ներկայացրել եմ, դրանք նոր բան չեն և նախկինում էլ դրանց մասին խոսել են ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները: Իհարկե, սրանք վերջնական տարբերակներ չեն, դեռևս պետք է դրանք քննարկենք, սակայն դրանք կարող են հիմք հանդիսանալ հետագա կարգավորման համար: Խնդիրների թաքցնելը Ճիշտ չէ և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի և արժանի է, որպեսզի իմանա այդ ամենի մասին և հայտնի իր համաձայնությունը կամ անհամաձայնությունը: Կարծում եմ, որ սա անկեղծ երկխոսության հիմքն է»:
Լրատվամիջոցը նշում է, որ մայիսի 17-ին Բերձորում ՀՅԴ Արցախի երիտասարդական միության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի կողմից հնչեցված Ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանն ուղղված կետերի դեմ: Բողոքի ակցիային են միացել Արցախի երիտասարդական և հասարակական մի շարք կազմակերպություններ, բերձորցիներ:

Джеймс Уорлик: Народ Карабаха имеет право выразить свое согласие либо несогласие с 6 принципами урегулирования
10:46 19/05/2014
«В ходе нашего визита основной акцент был сделан на ознакомлении с разными районами, а также общении с людьми»,– заявил после встречи с президентом Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов. Об этом сообщает Aparaj.am.
По словам Игоря Попова, сопредседатели намерены встретиться с министрами обороны НКР и Азербайджана с целью обсуждения ситуации на границе.
На встрече с сопредседателями президент НКР подчеркнул, что независимость и свобода являются исключительными ценностями для Карабаха и возвращение к прошлому как в вопросе статуса, так и границ, невозможно.
Как в свою очередь отметил американский сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик, посетив Бердзор, они были удивлены. «Мы уважаем право населения, которое мирно представляет свои права. Для меня была неожиданной вчерашняя акция протеста, тем не менее, я провел довольно полезную беседу с участниками акции протеста. Думаю, очень полезно выслушивать разные мнения в этом вопросе. Будучи в Карабахе, я действительно ознакомился с разными мнениями и думаю, это будет полезно», - сказал он.
По словам Уорлика, на протяжении вот уже двух десятилетий бывшие и нынешние сопредседатели работают над поиском путей урегулирования конфликта и наихудшим вариантом будет возобновление конфликта. Тем не менее, сопредседатель считает, что несмотря на возможное несогласие, в случае совместной работы можно будет найти путь выхода из ситуации.
«Нагорный Карабах – чрезвычайно красивая страна, и меня впечатлили проживавшие здесь молодые люди. И долгом каждого из нас является сделать все возможное, чтобы здесь воцарился мир, чтобы новое поколение жило в мирных условиях», – заверил сопредседатель МГ ОБСЕ от США.
«Наша основная цель заключается в том, чтобы в регионе Южного Кавказа установились долгосрочный мир и стабильность, а для людей были созданы условия благополучной жизни», – добавил Джеймс Уорлик.
Сопредседатель обратился и к представленным им ранее в Фонде Карнеги за международный мир 6 тезисам по урегулированию карабахского конфликта: «Представленные мной 6 тезисов – не новость, о них говорили ранее президенты стран-сопредседателей – США, России и Франции. Конечно, это не окончательные варианты, они еще подлежат обсуждению, однако они могут послужить основанием для дальнейшего урегулирования. Скрывать эти проблемы неверно, и народ Нагорного Карабаха имеет право и достоин того, чтобы знать об этом и выразить свое согласие либо несогласие в этой связи. Я полагаю, что это фундамент для искреннего диалога».
Как отмечает СМИ, 17 мая в Бердзоре по инициативе молодежного союза АРФД Арцаха состоялась акция против доклада Уорлика о путях урегулирования карабахского конфликта. К акции протеста присоединились жители Бердзора, а также ряд молодежных и общественных организаций НКР.