Քոնդոլիզա Ռայս. Իրանը ջանում է Մերձավոր Արևելքում խախտել ուժերի հավասարակշռությունը
«Իրանը ջանում է Մերձավոր Արևելքում խախտել ուժերի հավասարակշռությունը»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսը:
Իրանական աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Ռայսը սենատոր Լինդսեյ Գրահամի նախընտրական շտաբում տեղի ունեցած նիստի ընթացքում ևս մեկ անգամ Իրանին մեղադրել է միջուկային զենք ձեռք բերելու նպատակով գործադրվող ջանքերի մեջ և նշել, որ Թեհրանն իր քաղաքականությամբ ցանկանում է Մերձավոր Արևելքում խախտել ուժերի հավասարակշռությունը:
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարն իր խոսքում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ընթացող բանակցությունների հաջող ընթացքի հանդեպ ևս անվստահություն է հայտնել:
Հիշեցնենք, որ ամերիկացի փորձագետ Վարուն Վիրան, օրերս անդրադառնալով Իրանի մերձավորարևելյան քաղաքականությանը, նշել էր, որ Թեհրանը Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադին աջակցելու նպատակով ռազմական ինքնաթիռներ է տրամադրել Սիրիայի զինուժին: Տիեզերքից կատարված նկարահանումները վկայում են, որ Սիրիայի ռազմակայաններում իրանական արտադրության ինքնաթիռներ կան տեղակայված:

Иран стремится нарушить баланс сил на Ближнем Востоке. Как передает иранское информационное агентство «ФАРС», об этом заявила бывшая госсекретарь США Кондолиза Райс.
Согласно информации, Кондолиза Райс в ходе заседания в предвыборном штабе сенатора-республиканца от Южной Каролины Линдси Грэма (Lindsey Graham) вновь обвинила Иран в приложении усилий по созданию ядерного оружия, отметив, что Тегеран своей политикой желает нарушить баланс сил на Ближнем Востоке.
При этом бывшая госсекретарь США в своей речи скептически отнеслась к успешному ходу переговоров между Ираном и группой «5+1».
Отметим, ранее американский эксперт Варун Вира, обратившись к политике Ирана на Ближнем Востоке, отметил, что с целью оказать поддержку президенту Сирии Башару Асаду Иран предоставил ВС Сирии военные самолеты. Снимки, сделанные из космоса, свидетельствуют о том, что в сирийских военных базах дислоцированы самолеты иранского производства.