Ադրբեջանի բնակչության թվաքանակի կեղծում կամ ու՞ր են կորել 14 հազար առաջին դասարանցիները
Ադրբեջանում նոր ուսումնական տարում դպրոց կգնա 138 հազար երեխա: Այս մասին, ըստ ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալության, տեղեկացրել են Ադրբեջանի կրթության նախարարությունից:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «Ադրբեջանում վերջին տարիներին տեղի ունեցած դրական ժողովրդագրական փոփոխությունների արդյունքում երկրում աճում է առաջին դասարանցիների թիվը»: Նշվում է նաև, որ 2013-2014 ուսումնական տարում Ադրբեջանում ավելի քան 137 հազար առաջին դասարանցի կար:
Նշենք, որ Ադրբեջանի կրթության նախարարությունում չեն բացահայտել ուշագրավ մի փաստ` 7 տարի առաջ ծնված երեխաների և ներկայիս առաջին դասարանցիների թվաքանակի զգալի տարբերությունը: Այսպիսով, ըստ Ադրբեջանի պետական վիճակագրական ծառայության, 2007թ.-ին հանրապետությունում ծնվել է 151.9 հազար երեխա, իսկ ըստ կրթության նախարարության տվյալների` առաջին դասարան կգնան միայն 138 հազար երեխա: Իսկ ու՞ր են կորել 13.9 հազար երեխաները կամ 2007թ.-ին ծնվածների 9%-ը:
Թերևս այս երեխաները իրենց ծնողների հետ լքե՞լ են Ադրբեջանը, կամ այդ 9%-ը ընդհանրապես չե՞ն ուզում կրթություն ստանալ, կամ էլ այն տվյալները, որ 151.9 հազար երեխա է ծնվել և Ադրբեջանում ծնելիության աճ կա ընդհանրապես կե՞ղծ են: Այս հարցերին դեռևս ոչ ոք չի պատասխանել:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանում պարբերաբար հրապարակվում են տվյալներ, որոնք հակասում են պաշտոնական վիճակագրության տվյալներին, ըստ որի, հանրապետությունում ծնելիության «աճ» կա: Այսպիսով, 2014թ.-ի մայիսի սկզբին «Ենի Մուսավաթ» թերթը «Մեծ կեղծիք կապված Ադրբեջանի բնակչության թվաքանակի հետ» հոդվածում ներկայացնում է վերլուծություն Ադրբեջանի պետական վիճակագրության կոմիտեի հանրապետության բնակչության թվաքանակի և կրթության նախարարության դպրոցականների թվաքանակի ներկայացրած տվյաների մասին: Ըստ 25 տարի հնություն ունոցող վիճակագրության`Ադրբեջանում ապրում էր 7.5 միլիոն մարդ, այդ թվում 1.4 միլիոն դպրոցականներ:
Ըստ Ադրբեջանի պետական վիճակագրության կոմիտեի` հանրապետության բնակչության թվաքանակը 2014թ.-ին աճել է մինչև 9.5 միլիոն, սակայն կրթության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ներկայումս դպրոցականների թիվը 1.29 միլիոն է: Իսկ դա 103 հազար մարդով քիչ է 25 տարի առաջվա ունեցած տվյալներից: Սա ենթադրում է, որ Ադրբեջանի բնակչության թիվը ոչ միայն չի աճել, այլ նաև պակասել է, գրում էր «Ենի Մուսավաթը»:
Դեռ 2012թ.-ի հուլիսին Ադրբեջանում դպրոցականների թվի «աճի» կեղծիքների հետ կապված խոշոր իրարանցում էր բարձրացել: Իրարանցումը սկսվել էր, երբ Ադրբեջանի ուսանողների ընդունելության պետական հանձնաժողովի նախագահ Մալեյքա Աբասզադեն հայտարարել էր, որ 9-րդ դասարանի ավարտական քննություններին պետք է մասնակցեին 90 հազար շրջանավարտ, սակայն իրականում մասնակցում էին 78 հազար: Աբասզադեն նշել էր, որ նա ոչինչ չգիտի այն մյուս 22 հազար IX և XI դասարաններում սովորող աշակերտների ճակատագրի մասին, ովքեր 2012թ.-ին պետք է մասնակցեին ավարտական քննություններին:
Մեկնաբանելով ստեղծված իրավիճակը`փորձագետ Ալովսաթ Օսմանլին նշել է, որ 9-րդ դասարանի ավարտական քննություններին, 90 հազարի փոխարեն մասնակցել են 78 հազար աշակերտ: «Բացի այդ, 78 հազարից 8 հազարը կրճատվել են քննությունների ժամանակ: Ինչը նշանակում է, որ հիմնական կրթության ատեստատ կարողացել են ստանալ ընդամենը 70 հազար աշակերտ»,- ասել է Օսմանլին: Փորձագետը նշել է, որ ըստ վիճակագրության, 11 տարի առաջ ադրբեջանական դպրոցներ ընդունվել է 133 հազար մարդ: Այդ 133 հազարից հասունության ատեստատ կարողացել են ստանալ ընդամենը 70 հազարը:
Ավելի վաղ, 2010թ.-ի նոյեմբերին Ադրբեջանում «Ընտրությունների մոնիթորինգի և ժողովրդավարության ուսուցման» կենտրոնի տնօրեն Անար Մամեդլին, մատնանշելով տարբերությունը ԿԸՀ-ի և պետական վիճակագրության ծառայության ընտրողների թվաքանակի մեջ, դիմել էր Ադրբեջանի ԿԸՀ-ի ղեկավար Մազահիր Փանախովին` խնդրելով պարզաբանել իրավիճակը: ԿԸՀ-ի կայքում ասվում է, որ Ադրբեջանում կա 4 829 888 ընտրող, իսկ պետական վիճակագրական ծառայության պաշտոնական կայքում ասվում է, որ Ադրբեջանում 18 տարին լրացած (ձայնի իրավունք ունեցող) մարդկանց թիվը կազմում է 6 438 000: Ադրբեջանի պետական մարմինները չեն կարողանում բացատրել 1.6 միլիոն մարդու տարբերությունը:
Արդեն 2013թ.-ի հունիսին Ադրբեջանի ԿԸՀ-ի անդամ Աքիֆ Գուրբանովը ասել էր. «Պետական վիճակագրության ծառայության զեկույցում ասվում է, որ երկրի բնակչության թիվը կազմում է 9 միլիոն 356 հազար մարդ, ընդ որում ավելի քան 6 միլիոն 467 հազար մարդու տարիքը 20-ից բարձր է: ԿԸՀ-ի զեկույցում ընտրողների թիվը կազմում է 4 միլիոն 986 հազար մարդ: Թվերի միջև տարբերությունը մեկ ու կես միլիոն է: Ու՞ր են այդ ընտրողները»: 2013թ.-ի հուլիսին արդեն ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ) իր զեկույցում մտահոգություն է հայտնել այն փաստի հետ կապված, որ ըստ Ադրբեջանի պետական վիճակագրության ծառայության տվյալների 20 տարեկանից բարձր մարդկանց թվաքանակը 1.5 միլիոնով ավել է ԿԸՀ-ի կողմից ներկայացված ընտրողների թվից:
Ըստ փորձագետների գնահատականների` պետական վիճակագրության ծառայությունը Ադրբեջանի բնակչության թվաքանակը 35%-ով ավել է ներկայացնում, քան իրականում կա: Իրականում Ադրբեջանի բնակչությունը 6 միլիոնից քիչ է:

Фальсификация численности населения Азербайджана. В поисках «утраченных» 14 тыс. первоклашек…
В новом учебном году в Азербайджане в первый класс пойдут 138 тыс. детей. Как передает азербайджанское информагентство «Тренд», об этом сообщили в министерстве образования республики.
Как говорится в сообщении, «в результате положительных демографических изменений за последние годы в Азербайджане растет число первоклассников». Отмечается также, что в 2013-2014 учебном году в первый класс в Азербайджане пошло более 137 тысяч детей.
Отметим, что в Минобразования Азербайджана не объяснили примечательный факт – существенную разницу между числом родившихся 7 лет назад детей и числом первоклассников. Так, согласно данным Госкомстата Азербайджана, в 2007 году в республике родилось 151.9 тыс. детей, а по данным минобразования республики в первый класс пойдут лишь 138 тыс. детей. Куда подевались 13,9 тысяч детей или 9% от числа родившихся в 2007г.?
Возможно, эти дети вместе с родителями покинули Азербайджан? Или 9% азербайджанских детей не учатся вовсе? Или же данные о рождении 151,9 тыс. детей и в целом о росте рождаемости в Азербайджане были сфальсифицированы? На эти вопросы пока никто не ответил.
Напомним, что периодически в Азербайджане публикуются данные которые противоречат официальной статистике о «росте» численности населения республики. Так, в начале мая 2014г. газета «Ени Мусават» в материале под заголовком «Большая фальсификация, связанная с численностью населения Азербайджана» провела анализ данных Госкомстата Азербайджана по общей численности населения республики и данных Минобразования о количестве школьников. Согласно статистике 25-летней давности, в Азербайджане проживало 7,5 млн. человек, в том числе 1,4 млн. школьников.
По данным Госкомстата Азербайджана, численность населения республики в 2014г. увеличилась до 9,5 млн. чел., однако Минобразования сообщает, что ныне численность школьников равняется 1,29 млн. чел. А это меньше на 103 тыс. чел. в сравнении с данными 25-летней давности. Это говорит о том, что численность населения Азербайджана не только не увеличилась, но и сократилась, писала «Ени Мусават».
Еще в июле 2012г. в Азербайджане разразился скандал в связи с крупной фальсификацией, направленной на «увеличение» численности школьников. Скандал начался после заявления председателя Госкомиссии по приему студентов Азербайджана Малейки Аббасзаде о том, что в выпускных экзаменах по окончании 9-го класса должны были участвовать 90 тысяч учащихся, но фактически участвовали 78 тысяч. Аббасзаде отметила, что ей не известна судьба 22 тыс. учащихся IX и XI классов, которые в 2012 году должны были принять участие в выпускных экзаменах.
Комментируя ситуацию, эксперт Аловсат Османлы отметил, что в выпускных экзаменах 9-го класса приняли участие 78 тысяч школьников вместо 90 тысяч. «Между тем из 78 тысяч 8 тысяч срезались на экзаменах. Это означает, что аттестат об общем образовании смогли получить лишь семьдесят тысяч выпускников», – заметил А.Османлы. Как подчеркнул эксперт, согласно статистическим данным, 11 лет назад в азербайджанские школы поступило 133 тысячи человек. Из этих 133 тысяч школьников аттестат зрелости смогли получить лишь 70 тысяч.
Ранее, в ноябре 2010 года, глава азербайджанского Центра мониторинга выборов и обучения демократии Анар Мамедли обратился к главе ЦИК Азербайджана Мазахиру Панахову с просьбой прояснить ситуацию, указав на разницу в количестве избирателей в данных ЦИК и Госкомстата Азербайджана. Так, на сайте ЦИК говорится, что в списке избирателей числятся 4 829 888 человек. А на официальном сайте Госкомстата указано, что численность населения Азербайджана старше 18 лет (имеющих право голоса) составляет примерно 6 438 000 человек. Разницу в 1,6 млн. человек госструктуры Азербайджана объяснить не смогли.
Уже в июне 2013г. член ЦИК Азербайджана Акиф Гурбанов заявил: «В отчете Госкомстата население страны указывается в количестве 9 млн. 356 тыс. человек, при этом свыше 6 млн. 467 тыс. человек находятся в возрасте выше 20 лет. В отчете же ЦИК число избирателей уже 4 млн. 986 тыс. человек. Разница в цифрах – полтора миллиона. Где эти избиратели?» Уже в июле 2013 г. Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ ОБСЕ) в своем докладе выразило озабоченность тем фактом, что согласно данным Госкомстата Азербайджана, число лиц старше 20 лет на 1,5 млн. больше числа избирателей, указанных Центральной избирательной комиссией.
Согласно экспертным оценкам, Госкомстат Азербайджана завышает численность Азербайджана примерно на 35%, в реальности же население республики составляет менее 6 млн.ч.