Վերնիսաժում կրակոցների հետևանքով տուժածներից 2-ը շարունակում են մնալ վերակենդանացման բաժանմունքում
Մայիսի 17-ին Վերնիսաժում տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով տուժածներ 64-ամյա Ալբինա Բադալյանը, 30-ամյա Նորայր Հարությունյանը և 72-ամյա Մնացական Սուքիասյանի առողջական վիճակը լավ է, և նրանք տեղափոխվել են հիվանդասենյակ: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրին Հերացու անվան թիվ 1 հիվանդանոցի լրատվական ծառայությունից:
Ինչ վերաբերում է մյուս երկու վիրավորներին` 26-ամյա Մյասնիկ Հայրապետյանին և 30-ամյա Վալերի Հովհաննիսյանին, ապա նրանք ծանր կայուն վիճակում են և շարունակում են մնալ վերակենդանացման բաժանմունքում:
Մայիսի 17-ին Վերնիսաժի տարածքում կրակոցներ արձակած անձը ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Կարապետ Կարապետյանի (Յուվեցի Կարո) փեսան էր` դստեր ամուսինը` Գոռ Առաքելյանը: Նրա նկատմամբ մեղադրանքն առաջադրվել էր ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-104 հոդվածի 1, 6, 10 կետերի հատկանիշներով` «խուլիգանական դրդումներով սպանության փորձ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով» (ըստ օրենսգրքի, պատժվում է ազատազրկմամբ` տասներկուսից քսան տարի ժամկետով) և 235 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` «ապօրինի կերպով ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը» (3 ամիս կալանքից մինչև երեք տարվա ազատազրկում): Մայիսի 21-ին Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց նախաքննական մարմնի միջնորդությունը, և Առաքելյանը երկու ամսով կալանավորվել էր:
Նշված տարածքում ավտոմեքենայի ճանապարհը փակելու շուրջ այլ երիտասարդների հետ առաջացած վեճի արդյունքում Առաքելյանը «Մակարով» տեսակի ատրճանակով կրակել էր մի քանի անգամ, ինչի հետևանքով հրազենային տարբեր վնասվածքներ էին ստացել նաև պատահական քաղաքացիներ:

Состояние здоровья пострадавших 17 мая в результате стрельбы в центре Еревана 64-летней Альбины Бадалян, 30-летнего Норайра Арутюняна и 72-летнего Мнацакана Сукиасяна хорошее, их перевели из реанимации в обычную палату. Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе клинической больницы №1 им. М. Гераци.
По словам медиков, состояние здоровья двух других пострадавших – 26-летнего Мясника Айрапетяна и 30-летнего Валерия Ованнисяна – по-прежнему стабильно тяжелое и они пока остаются в реанимационном отделении.
Напомним, 17 мая днем, около 13:25 по местному времени, на ул. Ханджяна в центре Еревана (близ «Вернисажа»), имела место стрельба, в результате которой с огнестрельными ранениями разной степени тяжести были госпитализированы 5 человек – 26-летний Мясник Айрапетян, 72-летний Мнацакан Сукиасян, 64-летняя Альбина Бадалян, 30-летние Валерий Ованнисян и Норайр Арутюнян. 18 мая в рамках уголовного дела по данному факту был задержан 29-летний Гор Аракелян, который предъявил пистолет типа «Макаров» с одной незаряженной обоймой и без заводского номера. Гору Аракеляну предъявлено обвинение по признакам пп. 1, 6 и 10 ст. 34-104 («Покушение на убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей; из хулиганских побуждений») и ч.1 ст.235 («Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств») УК РА. Накануне,21 мая, суд общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк Мараш удовлетворил ходатайство органа предварительного следствия об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении Гора Аракеляна.