Վիգեն Սարգսյան. Հաջորդ տարին լեցուն է լինելու իրենց նպատակին ծառայող ձեռնարկներով
Սփյուռքի նախարարությունը` Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հետ համատեղ միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի հավաք-հանդիպում է կազմակերպել:
Բացմանն այսօր ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, պետական հանձնաժողովի անդամ, Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների աշխատանքները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը կարևորեց աշխատանքները` նշելով, դա միջազգային հարթակում Հայաստանի տեղն ու դերն ընդգծելու հնարավորություն է:
Նա հայտնեց, որ վաղը կայանալու է պետական հանձնաժողովի 4-րդ նիստը` ընդարձակ ձևաչափով, որը գլխավորելու է Հանրապետության նախագահը: Աշխատանքներին հանձնախմբերի անդամներից ու ղեկավարներից բացի մասնակցելու են նաև հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, դեսպաններն ու գլխավոր հյուպատոսները:
Վաղվա նիստում ձևավորվելու է աշխատանքային խումբ, որը պատասխանատու է լինելու Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ցուցադրության համար, որեսզի դա ոչ թե զուտ գիտական, այլ շատ ավելի լավ շրջանակներում լինի: Մինչև 2015-ը թանգարանը ներկայանալու է բացարձակապես նոր ցուցադրությամբ:
«Միջոցառումների ծավալը տպավորիչ է, բազմազան է: Հաջորդ տարին լեցուն է լինելու իրենց նպատակին ծառայող ձեռնարկներով: Բացի Հայաստանում կատարվող միջոցառումների կազմակերպումից, մեր նպատակն է օգնել ձեզ` բարձրացնելու ձեր կողմից կատարվող միջոցառումների արդյունավետությունը»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Նա պատրաստակամություն հայտնեց ամեն ինչ անելու` այդ աշխատանքներին աջակցելու համար:
ՀՀ Սփյուռքի նախարար, պետական հանձնաժողովի անդամ Հրանուշ Հակոբյանն էլ տեղեկացրեց, որ աշխարհի տարբեր երկրներում ստեղծվել է 44 տարածաշրջանային հանձնաժողով, հոգևոր կենտրոններում գործում են առանձին կառույցներ, պետական մարմիններում, հայկական կազմակերպություններում գործում են հանձնախմբեր:
«Անցնող երեք տարիների ընթացքում լուրջ, հետևողական աշխատանք է կատարվել: Պետք է առավել ակտիվ, կառուցողական համախմբենք մեր ուժերը, միասնաբար փորձենք հասկանալ այն ամենը, որ միասին իրականացնելու ենք տարածաշրջաններում, համայնքերում: Մտածենք մեր հաջորդ քայլերի մասին»,- ասաց նախարարը:
Նշենք, որ հավաքին զեկույցներով հանդես են գալիս Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի ներկայացուցիչները, հանձնաժողովների և կենտրոնական մարմինների ատենապետերը:

Глава аппарата президента Армении Виген Саркисян обозначил важность мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян
12:45 26/05/2014
В зале Музея-института Геноцида армян в Ереване сегодня проходит встреча региональных комиссий, координирующих мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи. На встрече с приветственным словом выступил руководитель аппарата президента Армении, координатор мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, Виген Саркисян.
В своей речи В.Саркисян обозначил важность проводимых работ, назвав их возможностью для того, чтобы подчеркнуть роль и место Армении на международной арене.
Он сообщил также, что во вторник, 27 мая, состоится 4-ое заседание Государственной комиссии по координации мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян в расширенном составе под председательством президента Армении Сержа Саргсяна. Помимо членов и руководителей региональных комиссий в заседании примут также участие представители духовенства, послы и генконсулы.
«Масштаб мероприятий разнообразен и он впечатляет. Грядущий год будет насыщен инициативами, служащими своей цели. Помимо организации мероприятий в Армении, наша цель – помочь вам повысить эффективность проводимых вами мероприятий»,– подчеркнул Виген Саркисян.
При этом он выразил готовность приложить максимум усилий для содействия проводимым работам.
В свою очередь министр диаспоры, член Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, Грануш Акопян отметила, что в разных странах мира созданы 44 региональные комиссии, в духовных центрах действуют отдельные структуры, а в государственных органах и армянских организациях функционируют комитеты.
«За эти три года была проделана серьезная, последовательная работа. Нам необходимо более активно и конструктивно сплотить силы и едиными усилиями попытаться понять все то, что мы будем вместе осуществлять в регионах и общинах»,– заявила министр.
Отметим, что в ходе встречи с докладами выступят представители региональных комиссий, координирующих мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян.