Ակնկալվում է բավականին խոնավ հունիս ու ոչ շոգ ամառ
Մինչև մայիսի 29-ը հանրապետության տարածքը գտնվելու է ակտիվ ցիկլոնի ազդեցության գոտում, ինչի հետևանքով այսօրվանից մինչև մայիսի 29-ը շրջանների զգալի մասում, մասնավորապես` երեկոյան և գիշերը կդիտվի անձրև և ամպրոպ, առանձին հատվածներում հնարավոր է կարկուտ և քամու ուժգնացում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Հիդրոմետծառայության» օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Նրա խոսքերով` մայիսի 30-ին և 31-ին տեղումները հիմնականում կպահպանվեն լեռնային շրջաններում: Օդի ջերմաստիճանը, ըստ նրա, էապես չի փոխվի. Արարատյան դաշտավայրում և մայրաքաղաքում կգրանցվի 13-14, ցերեկը` 24-25 աստիճան տաքություն:
Մայիսի 30-ից սկսած օդային հոսանքները կփոխեն իրենց ուղղությունը և հանրապետություն կթափանցեն արևադարձային տաք հոսանքներ, և մայիսի 30-ից մինչև հունիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 4-6 աստիճանով` մայրաքաղաքում և Արարատյան դաշտավայրում հասնելով 33-34 աստիճան, իսկ Սյունիքի հովիտներում` մինչև 36 աստիճան:
Ըստ կանխատեսումների` հունիսին հանրապետության տարածքում օդի ջերմաստիճանը կլինի նոմայից 1 աստիճանով ցածր, տեղումների քանակն էլ նորմայից ավելի կլինի: Գ.Սուրենյանի խոսքերով` հատկապես տաք կլինի հունիսի առաջին տասնօրյակը. Արարատյան դաշտում, Սյունիքում և Տավուշում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 34-35 աստիճանով, իսկ երկրորդ տասնօրյակում օդի ջերամստիճանը համեմատաբար ցածր կլինի:
Նշվեց նաև, որ հունիսին տեղումների քանակը լինելու է նորմայի սահմաններում և ակնկալվում է բավականին խոնավ հունիս:
Ինչ վերաբերում է ամռան կանխատեսումներին, ապա Գ.Սուրենյանը նշեց, որ դրանք դեռ պատրաստ չեն:
«Ամեն դեպքում, Հայաստանում շոգ ամառ չենք սպասում»,- ասաց նա:
Ներկայացնելով մայիս ամսվա տվյալները, Գ.Սուրենյանն ասաց, որ, մայիսի առաջին տասնօրյակում հանրապետությունում տեղումները համեմատաբար քիչ էին, արդյունքում օդի ջերմաստիճանը եղել է նորմայից բարձր: Առանձին օրերին նկատվել է օդի ջերմաստճանի կտրուկ բարձրացում, Մեղրիում նույնիսկ օդի ջերմաստիճանը բարձրացել է մինչև 37 աստիճան, իսկ Երևանում և Արարատյան դաշտում գրանցվել է 33 աստիճան տաքություն:
Նրա խոսքերով` մայիսի 10-ից մինչ օրս հանրապետությունն անընդհատ գտնվում է սևծովյան ցիկլոնների ազդեցության գոտում, ինչի արդյունքում շրջանների զգալի մասում դիտում է անձրև և ամպրոպ, քամու ուժգնացում, իսկ առանձին հատվածներում` կարկուտ:
Իսկ օդի ամսական ջերմաստիճանը, ըստ նրա, նորմայից բարձր է եղել 1-2 աստիճանով:
Ինչ վերաբերում է ձյան ծածկին, ապա Գ.Սուրենյանի խոսքերով, եթե նախորդ տարի մայիսի 27-ին Արագածում ձյան ծածկը կազմում էր 1 մետր 2 սմ, ապա այս տարի ձյան ծածկն արդեն բացակայում է, այսինքն` այս տարի ձյան պաշարները բավականին քիչ են:
Ջրամաբարների լցվածությունը ևս շարունակում է քիչ մնալ, մասնավորապես, Ախուրյանի ջրամբարը լցված է 51 տոկոսով, Արփի լիճը` 38%-ով, Ազատի ջրամբարը`67 %-ով, Ապարանի ջրամբարը` 26%-ով: Ջրամաբարների ծավալը բացթողումից հետո գրեթե չի փոխվել, ինչը պայմանավորված է վերջին օրերի առատ տեղումներով:

Жителей Армении ждет влажный июнь и не очень жаркое лето. Прогнозы синоптиков представил Гагик Суренян
13:01 27/05/2014
Территория Армении до 29 мая будет находиться в зоне активного воздействия циклона, в результате чего с 27 по 29 мая в большинстве районов республики, в частности в вечерние часы и ночью, ожидаются дожди и грозы, в отдельных районах возможны град и усиление ветра. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил заместитель начальника отдела метеорологических прогнозов Гидрометеорологической службы МЧС Армении Гагик Суренян.
По его словам, 30 и 31 мая осадки ожидаются в основном в горных районах Армении. Температура воздуха существенно не изменится. В Араратской долине и армянской столице Ереване ночью показания термометров не превысят +14°C, днем ожидается 24-25 градусов тепла.
А начиная с 30 мая, воздушные потоки поменяют свое направление и на территорию Армении проникнут тропические теплые воздушные течения. С 30 мая по 1 июня температура воздуха повысится на 4-6 градусов, в Араратской долине и Ереване температура воздуха достигнет +34°C, а в предгорьях Сюника – до +36°C.
По прогнозам синоптиков, в июне температура воздуха в Армении будет на 1 градус ниже нормы, а количество осадков, наоборот, будет выше нормы. Как отметил Гагик Суренян, особенно теплой будет первая декада июня, а во второй декаде грядущего месяца температура воздуха будет относительно низкой. По его словам, июнь будет достаточно влажным.
При этом Гагик Суренян отметил, что прогнозы на июль и август пока не готовы. «В любом случае в Армении не ожидается жаркого лета», – резюмировал он.