Հարութ Սասունյան. Ինչո՞ւ թուրքերին հաջողվեց բնաջնջել հայերին, բայց հրեաներին` ոչ (մաս 2-րդ)
Սա նախորդ ամսվա իմ հոդվածի երկրորդ և վերջին մասն է, որտեղ վերլուծել էի, թե ինչու երիտթուրքերը կարողացան ոչնչացնել հայերին, սակայն չկարողացան իրագործել Պաղեստինի հրեա ներգաղթողներին բնաջնջելու իրենց միաժամանակյա ծրագիրը:
1917 թվականի մայիսի 9-ին «Ռոյթերս» գործակալությունը տարածեց ներգաղթող Ահարոն Ահարոնսոնի հետևյալ մամլո հաղորդագրությունը. «հրաման է տրվել 48 ժամվա ընթացքում արտաքսել բոլոր հրեաներին Թել Ավիվից, այդ թվում՝ Կենտրոնական տերությունների [Գերմանիայի և Ավստրո-Հունգարիայի] քաղաքացիներին: Մի շաբաթ առաջ 300 հրեաներ վտարվել են Երուսաղեմից: Ջեմալ փաշան հայտարարել է, որ նրանց ճակատագիրը կլինի հայերի ճակատագրի նման: Թել Ավիվից ութ հազար բռնագաղթվածներին թույլ չեն տվել որևէ մթերք վերցնել իրենց հետ, իսկ վտարումից հետո նրանց տները թալանվել են բեդուինների (քոչվոր արաբներ) ամբոխների կողմից»:
Շատ չանցած, Գերմանիայի խորհրդարանի հրեա պատգամավոր, սոցիալիստ Օսկար Քոհենը խնդրել է կանցլերին ճնշում գործադրել թուրքական կառավարության վրա՝ «վճռականորեն կանխելու Պաղեստինում վայրագությունների կրկնությունը» հրեաների դեմ, նման այն վայրագություններին, որոնք իրականացվել էին հայերի դեմ:
Հունիսի 8-ին Ահարոնսոնը գրել է իր օրագրում. «Մեր բարձրացրած աղմուկը արդյունավետ եղավ: Թուրքերը և գերմանացիները արագ հասկացան, որ հրեաներին չի կարելի կոտորել այնպես, ինչպես հայերին: Գերմանիայի կողմից պատերազմի ֆինանսավորումը կարող է տուժել հրեաների պատճառով: Հետևաբար, նրանք դադարեցրեցին նոր տեղահանությունները»:
Բրիտանական սիոնիստական շարժման պաշտոնական «Պաղեստին» ամսագիրը նկարագրել է հրեաների և հայերի լոբբիստական կարողությունների միջև եղած էական տարբերությունը. «Գերմանական կառավարությունը գիտի, որ հրեաներին չի կարելի համեմատել հայերի հետ իրենց համաշխարհային հզորության առումով, և հետևաբար հրեաների կշիռը Գերմանիայում տարբերվում է հայերի ունեցած կշռից»:
Պաղեստինում հրեական պատմության ականավոր ժամանակագիր Մորդեխայ Բեն-Հիլել Հակոհեն, 1917 թ. մարտի 30-ին գրել է իր օրագրում. «թուրքական կառավարությունը հայերի դեմ գործած իր ոճրագործության պատճառով խայտառակվել էր ամբողջ երկրի աչքում, և թերևս, կառավարությունը կվերանայի հրեաների հետ այդպես վարվելու իր մտադրությունը....»:
Պաղեստինում հրեական գյուղատնտեսական բնակավայրերի առաջնորդ Մոշե Սմիլյանսկին հայերի սարսափելի ջարդերի վերաբերյալ լուրերից հետո եկավ հետևյալ եզրակացության. «Ականատեսների վկայությունները խուճապ էին առաջացրել հրեական հանրության շրջանում: Ով գիտի, թե ինչպիսին կլիներ մեր ճակատագիրը, եթե չլինեին Կոնստանդնուպոլսում ամերիկյան ներկայացուցիչ Մորգենթաուն և վախը համաշխարհային մամուլից, որ «վերահսկվում է» հրեաների կողմից»:
Յաիր Աուրոնն իր գրքում հայտնում է, որ Պաղեստինում հրեա փախստականների առաջնորդ Մեիր Դիզենգոֆը Առաջին համաշխարհային պատերազմի ողջ ընթացքում «սերտորեն աշխատել է սիոնիստական պատվիրակության հետ Կոստանդնուպոլսում, որը գերմանամետ և թուրքամետ էր: Ըստ Դիզենգոֆի՝ նաև գերազանց հարաբերություններ են եղել Պաղեստինում գերմանական հյուպատոսի հետ.... Հյուպատոսը ծառայել է որպես խողովակ գումար փոխանցելու համար Յիշուվին [հրեական համայնք]՝ Կոստանդնուպոլսում գերմանացի դեսպանի հրամաններով»: Դիզենգոֆը նաև նշել է՝ գերմանացիներն էին, որ աջակցեցին և փրկեցին Յիշուվը: «Այն փաստը, որ Ջեմալ փաշան ավելի կարեկից դարձավ հրեաների հանդեպ, Գերմանիայի շնորհիվ էր»: Դիզենգոֆը վերհիշում է Ջեմալ և Էնվեր փաշաների սպառնալիքներն ուղղված հրեաներին. «Սիոնիստներ, զգուշացե՛ք: Եթե մեզ դեմ լինեք, ապա ձեզ հետ կանենք այն, ինչ արել ենք հայերի հետ»:
1917 թվականի հոկտեմբերին, երբ թուրքական իշխանությունները բացահայտեցին հրեական «Նիլի» լրտեսական ցանցը, մի նոր վտանգ կախվեց Պաղեստինում հրեա ներգաղթողների վրա՝ ևս մեկ արդարացում տալով թուրքերին ճնշելու նրանց: Հրեաները վախեցան, որ նման հակաթուրքական ջանքերը կհանգեցնեն ծանր հակաքայլերի, ինչպես կիրառվել էր հայերի դեմ: 1917 թվականի հոկտեմբերի 4-ին Հայֆայի թուրք նահանգապետը հանդիպեց Զիխրոն Յակով գյուղի հրեա ղեկավարների հետ և սպառնաց, որ եթե նրանք չկատարեն իր պահանջները, նրանց հետ նույնը կանի, ինչ արել է հայերի հետ: Նա ասել է, որ ինքը «իր ձեռքերով սպանել է մի քանի հայերի, իսկ նրա զինվորները սպանել են հազարավոր հայերի»: Գալիլեայի հրեական գաղութացման ընկերության ներկայացուցիչ Խաիմ Մարգալիտ-Կալվարիսկին հետևյալ գրառումն է կատարել իր օրագրում. «Ես լուր էի ստացել շատ վստահելի աղբյուրից, որ [թուրքական] բարձր հրամանատարությունը խիստ զայրացած է հրեական բնակավայրերի վրա և նրանք խորհրդակցում են Պաղեստինի բոլոր հրեաների ընդհանուր տեղահանության հնարավորության մասին դեպի Կայսրության [Օսմանյան] ամենահեռավոր մարզերը»: Կալվարիսկին գրի է առել Ջեմալ փաշայի սպառնալից խոսքերը նրա հետ բուռն վեճից հետո. «Աստված օգնական այն մարդկանց, որոնց որդիներն այդ անիծյալ լրտեսներն են: Մենք դաս ենք տվել հայ ժողովրդին նման գործերով և առանց վարանելու նույն քայլերը կձեռնարկենք նաև այս դեպքում»:
Ականատես լինելով թուրքերի գազանություններին ընդդեմ հայերի, որոնց մեղադրում էին անհնազանդության և ապստամբության մեջ, հրեա ներգաղթողները որոշեցին ամբողջովին հնազանդվել և չբախվել թուրքական իշխանությունների հետ: Պրոֆեսոր Աուրոնը նկատել է, որ «ոչ մի անգամ որևէ հրեա ներգաղթողի կողմից հարձակում չի եղել թուրք զինվորի վրա»: Պաղեստինի գրավումը բրիտանական զորքերի կողմից վերջնականապես փրկեց հրեաներին` կանխելով թուրքական իշխանությունների հետագա վայրագություններն ու ջարդերը:
Վերջում, 1.5 միլիոն հայեր ոչնչացվեցին, մինչդեռ Պաղեստինի հրեա ներգաղթողները համեմատաբար քիչ կորուստներ ունեցան: Պատերազմի տարիներին, Պաղեստինի հրեա բնակչությունը 86 հազարից կրճատվեց 55 հազարի: Չնայած այն հանգամանքին, որ հայերը նույնպես իրենց կողմնակիցներն ունեին Եվրոպայում և Միացյալ Նահանգներում, սակայն հրեա ներգաղթողները կրկնակի պաշտպանություն էին վայելում պատերազմի երկու կողմի հզոր պետությունների` արևմտյան երկրների կողմից, այդ թվում` Միացյալ Նահանգների և Գերմանիայի, որ Թուրքիայի ռազմական դաշնակիցն էր: Վահագն Տատրյանն իր «Հայոց ցեղասպանության պատմությունը» գրքում գրում է, որ Թուրքիայում Գերմանիայի դեսպան Հանս Վանգենհայմն ասել է Հենրի Մորգենթաուին. «Ես կօգնեմ սիոնիստներին... սակայն ոչինչ չեմ անի հայերի համար»:
Մինչ Գերմանիան փրկում էր Պաղեստինի հրեա նեգաղթողներին, նա աջակցում էր երիտթուրքերի վարչակարգին բնաջնջելու հայերին:

This is the second and final part of a column I wrote last month, analyzing why the Young Turks were able to exterminate the Armenians, but could not carry out their simultaneous plan to eliminate the Jewish settlers of Palestine.
On May 9, 1917, Reuters disseminated the following news report by settler Aaron Aaronsohn: “an order was given to deport all Jews from Tel Aviv, including citizens of the Central Powers [Germany and Austria-Hungary], within 48 hours. A week before, 300 Jews were expelled from Jerusalem. Jamal Pasha declared that their fate would be that of the Armenians. The 8,000 deportees from Tel Aviv were not allowed to take any provisions with them, and after the expulsion their houses were looted by Bedouin mobs.”
Shortly thereafter, Oskar Cohen, a Jewish socialist member of the German Parliament, asked the Chancellor to press the Turkish government “to vigorously prevent the recurrence in Palestine of atrocities” against Jews similar to the ones committed against the Armenians.
On June 8, Aaronsohn wrote in his diary: “The cry we raised was effective. The Turks and the Germans were quick to realize that one cannot get away with slaughtering the Jews like the Armenians. German financing of the war might have suffered because of the Jews. Therefore they ceased the new deportations.”
Palestine, the official journal of the British Zionist movement, described the significant difference between the lobbying capabilities of Jews and Armenians: “The German government knows that the Jews do not compare to the Armenians in terms of their world power, and that the weight of the Jews in Germany is therefore different from that of the Armenians.”
Mordecai Ben-Hillel Hacohen, a prominent chronicler of Jewish history in Palestine, wrote in his diary of March 30, 1917: “the Turkish government has been stained in the eyes of the whole country because of its crime against the Armenians, and perhaps the government will reconsider its thoughts of doing thus to the Jews as well….”
Moshe Smilansky, a leader of the Jewish agricultural settlements in Palestine, after relating reports of the terrible massacres of Armenians, concluded: “The testimony of the eye witnesses aroused fear and panic in the Jewish audience. Who knows what would have been our fate were it not for Morgenthau, the American representative in Constantinople, and the fear of the world press which is ‘controlled’ by the Jews.”
Yair Auron reported in his book that Meir Dizengoff, a leader of the Jewish refugees in Palestine throughout World War I, “worked in close cooperation with the Zionist delegation in Constantinople, which was pro-German and pro-Turkish. According to Dizengoff, there were also excellent relations with the German consul in Palestine…. The consul served as a conduit for transferring funds to the Yishuv [Jewish community], on orders from the German Ambassador in Constantinople.” Dizengoff also stated that the Germans were the ones who assisted and saved the Yishuv. “The fact that Jamal Pasha became more sympathetic to the Jews was due to Germany.” Dizengoff recalled Jamal and Enver Pashas’ threats to the Jews: “Zionists beware! If you oppose us, we will do to you what we have done to the Armenians.”
In October 1917, when the Turkish authorities uncovered the Jewish Nili spy ring, a new threat loomed over the Jewish settlers in Palestine, giving yet another excuse for the Turks to oppress them. They feared that such anti-Turkish efforts would result in harsh counter-measures as practiced against Armenians. The Turkish Governor of Haifa met with Jewish leaders of the village of Zichron Yaakov on October 4, 1917, and threatened that unless they cooperated with his demands, he would do to them what he did to Armenians. He told them that he “barehandedly killed several Armenians, and his soldiers killed thousands of them.” Chaim Margalit-Kalvarisky, the representative of the Jewish Colonization Association in Galilee, wrote the following note in his diary: “I received word from a fairly dependable source that the [Turkish] high command was very angry at the Jewish settlement, and they were consulting about the possibility of a general deportation of all the Jews of Palestine to the furthest provinces of the Empire [Eastern Anatolia].” Kalvarisky recorded Jamal Pasha’s ominous words after a heated exchange with him: “Heaven help the people whose sons are those cursed spies. We taught the Armenian people a lesson about such deeds, and we will not hesitate to take the same steps in this case.”
Having witnessed the brutality of the Turks against Armenians who were accused of insubordination and rebellion, the Jewish settlers decided to be completely submissive and not challenge the Turkish authorities. Prof. Auron observed that “there was not a single attack by a Jewish settler on a Turkish soldier.” What ultimately saved the Jews was the occupation of Palestine by the British forces, precluding further brutalities and massacres by the Turkish authorities.
At the end, 1.5 million Armenians were wiped out, whereas the Jewish settlers of Palestine suffered relatively minor losses. During the war years, the Jewish population of Palestine was reduced from 86,000 to 55,000. Despite the fact that Armenians had also their advocates in Europe and the United States, the Jewish settlers enjoyed the double protection of powerful countries on both sides of the war: the Western countries, including the United States, and Germany, Turkey’s military ally. Vahakn Dadrian, in his book, “The History of the Armenian Genocide,” relates that Hans Wangenheim, the German Ambassador to Turkey, told US Ambassador Henry Morgenthau: “I will help the Zionists… but I shall do nothing for the Armenians.”
While Germany saved the Jewish settlers of Palestine, it assisted the Young Turk regime to exterminate the Armenians.