Կառավարությունը 3,2 մլրդով կավելացնի առաջին կիսամյակի համար նախատեսված պահուստային ֆոնդի ծախսային մասը
Հայաստանի կառավարությունը 2014 թվականի պետական բյուջեով «ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդ» ծախսային ծրագրի գծով նախատեսված առաջին կիսամյակի հատկացումների գումարը կավելացնի 3.2 մլրդ դրամով: Այս մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի այսօրվա նիստում:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը նշեց, որ ավելացումը կիրականացվի ֆոնդի գծով 4-րդ եռամսյակի համար նախատեսված գումարներից 3.2 մլրդն առաջին կիսամյակ տեղաշարժելու հաշվին:
Հիմնավորման համաձայն` ընթացիկ տարվա պետական բյուջեով պահուստային ֆոնդից ՀՀ կառավարության ընդունված որոշումներին համապատասխան առաջին կիսամյակում կատարվելիք հատկացումների ընդհանուր գումարը գերազանցում է նշված ֆոնդի գծով առաջին կիսամյակի համար նախատեսված ճշտված ծրագրային գումարը:
«Դա հնարավորություն չի ընձեռում անհրաժեշտության դեպքում ամբողջ ծավալով ֆինանսավորել այդ որոշումներով պահուստային ֆոնդից նշված ժամանակաշրջանի համար նախատեսված ծախսերը: Բացի այդ, ներկայումս շրջանառվում են ՀՀ 2014 թ. պետբյուջեով նախատեսված ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից առաջին կիսամյակում հատկացումներ նախատեսող ՀՀ կառավարության որոշումների մի շարք նախագծեր»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:

В первом полугодии 2014г. правительство Армении увеличит расходы резервного фонда на 3.2 млрд драмов
В первом полугодии 2014г. правительство Армении увеличит сумму отчислений, предусмотренных расходной программой «Резервный фонд правительства Армении», на 3.2 млрд драмов. Соответствующее решение было принято на сегодняшнем заседании кабмина.
В ходе заседания министр финансов Армении Гагик Хачатрян отметил, что увеличение средств на 3.2 млрд. драмов станет возможно за счет перевода средств, предусмотренных на четвертый квартал расходной программы «Резервный фонд правительства», на первое полугодие.
Согласно обоснованию, общая сумма предусмотренных в соответствии с решениями правительства отчислений из резервного фонда кабмина за первое полугодие 2014 года превышает установленную программой сумму, предусмотренную на первое полугодие с.г. по линии указанного фонда.
«Это не позволяет в случае необходимости финансировать в полном объеме расходы, планируемые за счет средств резервного фонда на указанный период. Кроме того, в правительстве в обращении находятся и другие проекты решений, предусматривающих дополнительные отчисления из резервного фонда», – говорится в обосновании.