Հայաստանի Հանրապետությունը և Լեռնային Ղարաբաղը գտնվում են մեկ միասնական տնտեսական տարածքում և այդպես էլ կլինեն. սա անհերքելի է: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը` մեկնաբանելով Աստանայում մայիսի 29-ին կայացած Եվրասիական տնտեսական միության խորհրդի նիստում հնչած հայտարարությունները:
Հիշեցնենք` Աստանայում մայիսի 29-ին կայացած Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի ղեկավարների մակարդակով Եվրասիական տնտեսական միության բարձրագույն խորհրդի նիստում Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը ներկայացրել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նամակը և դիմելով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, հայտարարել էր. «Տհաճ թեմա կա: Հարց, որը կարելի էր լուծել հետագայում: Այն մեզ համար այնքան էլ հաճելի չէ: Բայց կիրառել այն, ինչ դուք (Հայաստանը) կիրառել եք ԱՀԿ մտնելիս, որպեսզի չգրգռենք մեր մեկ այլ ընկերոջն Ադրբեջանում: (Որ դա արվում է) ՄԱԿ-ում ամրագրված սահմանների շրջանակներում: Դուք այդպես մտաք ԱՀԿ, ԵՏՄ էլ պետք է մտնեք ՄԱԿ-ի ճանաչած սահմաններով՝ նման պայմանով»:
Շարմազանովի ներկայացմամբ, փաստ է, որ միության խորհրդի նիստում Հայաստանի Հանրապետությունը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Եվրասիական միության անդամ երկրների հետ մինչև հունիսի վերջ անդամակցել ԵՏՄ-ին:
«Մնացել են մի քանի հարցեր, որոնք տեխնիկակակն ոլորտից են և վերաբերում են ներմուծմանն ու արտահանմանը: Դրանց շարքում սահմանային որևէ հարց չկա: Չկա, որովհետև Եվրասիական միությունը այն կազմակերպությունը չէ, որը դրել է սահմանների խնդիր: Մենք անդամակցում ենք Առևտրի համաշխպարհային կազմակերպությանը և անդամակցելու ենք Եվրասիական տնտեսական միությանը, և Ղարաբաղի հարցի լուծումը դրա շրջանակում չէ: Ղարաբաղի հարցի լուծման համար կա Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափ, որը զբաղվում է այդ հարցով, և այդ կազմակերպությունները որևէ կապ չունեն սահմանային հարցերի ճշգրտման հետ», -հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահը:
Նա նկատեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման բանակցային գործընթացը թափանցիկ է, և հորդորեց «աժեոտաժ չստեղծել» մայիսի 29-ին կայացած հանդիպումից հետո:
«Այդ աժեոտաժը ոչ ինձ, ոչ Ձեզ և ոչ էլ մյուսներին, առավել ևս մեր պետականությանը օգուտ չի բերում: Եվս մեկ անգամ նշեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորն է և չի արել ու չի անելու այնպիսի բան, որը կվտանգի Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը»,- եզրափակեց Շարմազանովը:
Բնական է, որ Ղազախստանը պետք է հօգուտ Ադրբեջանի խոսեր. ԼՂՀ նախագահի մամլո խոսնակ
Հայաստանը չի կարող լինել Ղարաբաղից առանձին. Ն.Զոհրաբյան
Որտե՞ղ է Հայաստանի շահը, ընդհանրապես մենք շահեր ունենք, դրանք ինչ-որ մեկը ներկայացնելու և պաշտպանելո՞ւ է. Ն.Զոհրաբյան
Ստորագրվեց Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին պայմանագիրը
Պուտին. Եվրասիական տնտեսական միությունը կաշխատի համընդհանուր և հասկանալի կանոններով
Սերժ Սարգսյան. «Վստահ եմ, որ 2-3 օրվա ընթացքում կկարողանանք գտնել փոխընդունելի որոշումներ»
Լուկաշենկոն դժգոհություն է հայտնել Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման պայմանագրի նախագծի կապակցությամբ

Армения и Нагорно-Карабахская Республика находятся в одной экономической зоне, и никакой границы между ними существовать не может. Об этом сегодня в ходе брифинга сказал вице-спикер парламента РА Эдуард Шармазанов, комментируя заявление президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, озвученное на заседании Высшего Евразийского экономического совета 29 мая в Астане.
Отметим, в рамках состоявшегося 29 мая в Астане заседания Высшего евразийского экономического совета президент Казахстана Нурсултан Назарбаев процитировал письмо азербайджанского коллеги Ильхама Алиева и, обратившись к президенту Армении Сержу Саргсяну, отметил: «Чтобы там одного еще нашего товарища не возбуждать в Азербайджане, вы так вступали в ВТО, нужно и в Евразийский союз вступить в рамках зафиксированных в ООН границ».
Э. Шармазанов отметил, что на заседании в Астане была достигнута договоренность о вступлении Армении в Евразийский экономический союз до конца июня этого года и остался лишь ряд вопросов, относящихся к технической сфере и касающихся импорта и экспорта.
«Среди них нет вопроса, касающегося границы. Он отсутствует, так как Евразийский экономический союз – это не та организация, которая поставила вопрос границ. Армения является членом Всемирной торговой организации (ВТО) и станет членом Евразийского экономического союза, и урегулирование карабахского конфликта находится за рамками этого. Для урегулирования карабахского конфликта существует формат Минской группы ОБСЕ, которая занимается этим вопросом, а эти организации не имеют какого-либо отношения к уточнению пограничных вопросов», – сказал Э. Шармазанов.
Э. Шармазанов отметил, что переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта является прозрачным, призвав «не создавать ажиотажа» после состоявшейся 29 мая встречи.
«Этот ажиотаж ни мне, ни вам, ни другим, ни тем более нашей государственности не приносит никакой пользы. Еще раз отмечу, что Республика Армения – гарант безопасности НКР, и она не делала и не будет делать ничего, что поставит под угрозу безопасность народа Арцаха», – резюмировал Шармазанов.
Напомним, что в Астане 29 мая состоялось заседание Высшего Евразийского экономического совета, по итогам которого президент России Владимир Путин, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев и президент Беларуси Александр Лукашенко подписали Договор о Евразийском экономическом союзе, который должен начать функционировать на пространстве Таможенного союза с 1 января 2015 года. В основе документа лежит договорно-правовая база Таможенного союза и Единого экономического пространства, действующие нормы которых были оптимизированы, усовершенствованы и приведены в соответствие с правилами Всемирной торговой организации. Три государства принимают обязательства гарантировать свободное перемещение товаров, услуг, капиталов и рабочей силы, осуществлять согласованную политику в ключевых отраслях экономики: энергетике, промышленности, сельском хозяйстве, транспорте. Был также обсужден вопрос расширения Евразийского интеграционного процесса. В частности, были обсуждены вопросы, касающиеся хода подготовки Договора о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу, а также дорожной карты присоединения Кыргызстана к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству.
«Армения и НКР не могут существовать в обособленности». Н. Зограбян требует вызвать главу МИД Армении в парламент
Идея о таможенной границе между Арменией и НКР абсурдна. Комментарий Армена Ашотяна
Заявление президента Казахстана Н. Назарбаева никак не может влиять на НКР. Давид Бабаян об «абсурдном» и «прогнозируемом»