Թուրքիայի նախագահը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հույս է հայտնել
Միացյալ Նահանգներում գտնվող Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը մասնակցելով «Հարվարդի» համալսարանում կազմակերպված կոնֆերանսի, իր ելույթի ընթացքում անդրադարձել է նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների թեմային: Այս մասին հայտնում է Թուրքիայի պետական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը:
Հիշեցնելով ավելի վաղ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` հայությանը հղած ցավակցական ուղերձի մասին` Գյուլն ասել է, որ 1915 թվականին «Անատոլիայում շատ ցավալի իրադարձություններ են տեղի ունեցել»:
Այնուհետև Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ իր երկիրը հետազոտողների առաջ բացել է բոլոր արխիվները և շեշտել խնդրի լուծման համար ուժեղ պահանջվող կամքի ու երկխոսության անհրաժեշտությունը:
«Մենք անկեղծորեն ենք վերաբերվում Հայաստանին: Ես Հայաստան այցելած առաջին թուրք նախագահն եմ: Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում դեռ հույս կա»,- եզրափակել է Աբդուլլահ Գյուլը:

Turkish President Gul says hopes to normalize relations with Armenia
Turkish President Abdullah Gul attended on Friday a panel discussion at the Harvard Kennedy School in the United States, where, among other issues, he spoke about the normalization of Armenian-Turkish relations, Turkey's Anadolu state-run news agency reported.
Abdullah Gul reminded Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s condolence message on the eve of the 99th anniversary of the Armenian Genocide and noted that “many painful events happened in Anatolia in 1915.”
The Turkish leader stressed that Turkey opened all its archives to researchers. In his words, a “strong will and a dialogue are necessary” for the normalization of Armenian-Turkish relations.
“We approach Armenia sincerely. I am the first Turkish President to have visited Armenia. There is still hope to normalize relations with Armenia,” the Turkish President concluded.