Թուրքիայի նախագահը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հույս է հայտնել
Միացյալ Նահանգներում գտնվող Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը մասնակցելով «Հարվարդի» համալսարանում կազմակերպված կոնֆերանսի, իր ելույթի ընթացքում անդրադարձել է նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների թեմային: Այս մասին հայտնում է Թուրքիայի պետական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը:
Հիշեցնելով ավելի վաղ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` հայությանը հղած ցավակցական ուղերձի մասին` Գյուլն ասել է, որ 1915 թվականին «Անատոլիայում շատ ցավալի իրադարձություններ են տեղի ունեցել»:
Այնուհետև Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ իր երկիրը հետազոտողների առաջ բացել է բոլոր արխիվները և շեշտել խնդրի լուծման համար ուժեղ պահանջվող կամքի ու երկխոսության անհրաժեշտությունը:
«Մենք անկեղծորեն ենք վերաբերվում Հայաստանին: Ես Հայաստան այցելած առաջին թուրք նախագահն եմ: Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում դեռ հույս կա»,- եզրափակել է Աբդուլլահ Գյուլը:

Президент Турции Абдулла Гюль надеется на нормализацию отношений с Арменией
Находящийся с визитом в Соединенных Штатах Америки президент Турции Абдулла Гюль принял участие в организованной в Гарвардском университете конференции и в своей речи затронул тему отношений с Арменией. Об этом сообщает турецкое государственное информагентство Anadolu.
Напомнив заявление премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в связи с 99-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи, Абдулла Гюль отметил, что в 1915 году «в Анатолии произошло много печальных событий».
Президент Турции подчеркнул, что открыл для исследователей все архивы  своей страны. По его словам, для решения проблемы «необходимо наличие сильной воли и диалог».
«Наше отношение к Армении искреннее. Я первый президент Турции, посетивший Армению. Что касается нормализации отношений с Арменией, то отмечу, что все еще есть надежда»,– резюмировал Абдулла Гюль.