Ադրբեջանում, չնայած հսկայական բնական ռեսուրսների առկայության, երեխաների` հատկապես աղքատ ընտանիքներում ծնված նորածինների մահացելիության բարձր ցուցանիշը լուրջ խնդիր է հանդիսանում: Այս երեխաների շրջանում յուրաքանչյուր 5 երեխայից 2-ը տառապում են անեմիայով: Այս մասին, ըստ «Հաքքին.ազ» ադրբեջանական լրատվական գործակալության, նշված է Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիտոտի զեկույցում, որը նվիրված է Ադրբեջանում երեխաների իրավունքների պաշտպանության բնագավառում առկա խնդիրներին, նրանց հիվանդացության և մահացելիության ցուցանիշներին: Զեկույցը հրապարակվել է հունիսի 1-ին` Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը:
Ըստ զեկույցի տվյալների՝ երեխաների սնվելու հետ կապված Ադրբեջանում լուրջ խնդիրներ են նկատվում, ինչի հետևանքն այն է, որ երեխաների ընդհանուր թվի մեկ չորորդը տառապում է սակավարյունությամբ` անեմիայով: Դա ազդում է նաև երեխաների մտավոր զարգացման վրա: Յուրաքանչյուր 4 երեխայից մեկը Ադրբեջանում կարճահասակ է:
«Մոտ 10 000 երեխա բնակվում է մանկատներում, չնայած որ նրանց մեծ մասը ունի 1 կամ նույնիսկ 2 ծնող»,- նշված է զեկույցում:
Համաձայն զեկույցի՝ Ադրբեջանում մինչև 50 տարեկան կանանց մեծ մասը ամուսնացել է շատ երիտասարդ տարիքում, որոշ դեպքերում 13-14 տարեկանում, ինչն էլ մեծ վտանգ է ներկայացնում նրանց ապագա երեխաների առողջության համար:
Յուրաքանչյուր 5 երեխաներից 4-ը բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննություններին ցածր միավոր է ստանում, իսկ հաշմանդամ երեխաների միայն մեկ քառորդն է կրթություն ստանում, ինչը վկայում է Ադրբեջանում ցածր կրթական մակարդակի մասին, նշված է զեկույցում:
Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինստիրտուտը նշում է, որ ամեն տարի Ադրբեջանում օնկոլոգիական հիվանդություններով հիվանդանում են մոտ 300 երեխա, որոնց 20%-ը չի առողջանում:
Զեկույցում նաև նշված է, որ Ադրբեջանում չի անցկացվում ինքնասպանության դիմած երեխաների վիճակագրություն: Սակայն հայտնի է, որ 2004 թ. Ադրբեջանում ինքնասպան է եղել 35 երեխա:
Նշենք, որ ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տվյալների, 2014 թ. հունվարից Ադրբեջանում ինքնասպան է եղել 122 մարդ: Ինչպես նաև գրանցվել է մինչև 18 տարեկան երեխաների ինքնասպանության 16 դեպք, 2013 թ. մինչև 18 տարեկան երեխաների ինքնասպանության 26 դեպք էր գրանցվել, իսկ 2012 թվականին՝ 38 դեպք:

Отчет: В Азербайджане тысячи детей недоедают, живут искусственными сиротами, а причины их суицидов не расследуются
12:28 02/06/2014
В Азербайджане на фоне наличия громадных природных ресурсов смертность среди детей, особенно среди новорожденных в бедных семьях, остается нерешенной проблемой. Среди этих детей каждый второй из пяти страдает анемией. Об этом, как передает азербайджанский новостной портал «Хаккин.аз», отмечается в отчете о состоянии дел в области защиты прав детей, их заболеваемости и смертности в Азербайджане Института демократии и прав человека, опубликованном в Международный День защиты детей.
Согласно отчету, в Азербайджане существуют серьезные проблемы в питании детей, что подтверждается анемией и несоответствующим возрасту коротким ростом. Каждый из этих факторов влияет на умственное развитие детей и заболеваемость. Каждый из 4-х детей имеет маленький рост.
«Около 10 000 детей проживают в детских учреждениях. Хотя их и причисляют к одиноким, они имеют одного или даже двух родителей»,-говорится в материале.
Подчеркивается, что в Азербайджане большая часть женщин до 50 лет вступает в брак в раннем возрасте, некоторые в возрасте 13-14 лет, что представляет опасность для здоровья родившихся детей и их социальной жизни.
Как отмечается в отчете, только четверть детей-инвалидов в Азербайджане получают образование. В 2009-10 гг. 7 750 детей получили образование на дому, 156 – в общеобразовательных школах, 5925 – в специализированных школьных учреждениях. Каждые 4 из 5 детей на вступительных экзаменах набирают менее 300 баллов.
Институт демократии и прав человека отмечает, что каждый год в Азербайджане заболевают онкологическими болезнями около 300 детей, и 80% из них выздоравливают.
Среди онкологических заболеваний преимущество составляют эмбриологические опухоли, обнаруживающие себя через некоторое время после рождения.
«То есть, онкологические заболевания среди детей, в отличие от взрослых, начинают развиваться еще в утробе матери и регистрируются среди детей 3-10-летнего возраста»,-говорится в материале.
Также подчеркивается, что в Азербайджане не проводятся статистические исследования причин смертности детей от несчастных случаев и самоубийств. Лишь известно, что в 2004 году 35 детей совершили суицид, причем причины этих самоубийств не раскрываются.
Отметим, что по сообщениям азербайджанских СМИ, с января 2014 года в Азербайджане покончили с собой как минимум 122 человек. Также уже зафиксировано 16 случаев суицида среди детей в возрасте до 18 лет. В 2013 году было зафиксировано 26 случаев суицида детей в возрасте до 18 лет, а в 2012 году – 38 случаев.