Իրանում տեղի է ունեցել Սիրիայի բարեկամների համաժողովը. Ընդունվել է համատեղ հայտարարություն
«Իրանում տեղի է ունեցել Սիրիայի բարեկամների համաժողովը»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությունը:
Համաձայն հաղորդագրության՝ Թեհրանում կայացած Սիրիայի բարեկամ երկրների խորհրդարանների արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովների նախագահների երկրորդ նիստի ավարտին հրապարակվել է 12 կետից բաղկացած հայտարարություն, որտեղ դատապարտվել է Սիրիայում որոշ երկրների կողմից հովանավորվող ահաբեկչության տարածումը:
Նիստի մասնակիցները, ցավ հայտնելով Սիրիայում շարունակվող բռնությունների ու բախումների կապակցությամբ, ընդգծել են, որ իրենց բոլոր ջանքերը կգործադրեն, որպեսզի Սիրիայի ժողովրդի ցավն ու տառապանքը մեղմվի և նրանց հիմնական իրավունքները վերականգնվեն:
Հարգելով Սիրիայի ազգային ինքնիշխանությունը, անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը՝ նիստի մասնակիցները կարևորել են այդ երկրի սահմանադրության համաձայն՝ սիրիացիների իրավունքները հարգելու անհրաժեշտությունը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Սիրիայում Իրանի դեսպան Մոհամմադ Ռեզա Ռաուֆ Շեյբանին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Սիրիայում կայանալիք նախագահական ընտրություններին, նշել է, որ ընտրությունների անցկացումը Արևմուտքի՝ Սիրիայում ճգնաժամը կառավարելու խաղը կխափանի:
Դեսպան Շեյբանին, ընդգծելով անցած երեք տարիների ընթացքում Իրանի՝ Սիրիայի ժողովրդին ցուցաբերած մարդասիրական օգնությունը, նշել է, որ Իրանի նոր իշխանություններն առավել քան երբևէ կանգնած են Սիրիայի ժողովրդի կողքին:
Նշենք, որ Սիրիայում նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 3-ին: Սիրիայի գործող նախագահ Բաշար ալ-Ասադը ևս առաջադրել է իր թեկնածությունը:

В Иране состоялась конференция с участием представителей стран, входящих в «Группу друзей Сирии». Об этом сообщает иранское информационное агентство «ИРИБ».
Согласно информации, по итогам второго заседания руководителей парламентских комиссий по внешним отношениям стран, входящих в «Группу друзей Сирии», было обнародовано заявление из 12 пунктов, осуждающее распространение терроризма в Сирии, финансируемого рядом стран.
Участники заседания, выразив сожаление по поводу продолжающегося в Сирии насилия и непрекращающихся столкновений, подчеркнули, что они продолжат прилагать усилия, чтобы смягчить боль и страдания жителей Сирии и восстановить их основные права.
Уважая национальный суверенитет, независимость и территориальную целостность Сирии, участники заседания обозначили необходимость уважения прав сирийцев в соответствии с конституцией этой страны.
Напомним, накануне посол Ирана в Сирии Мохаммад Реза Рауф Шейбани в интервью иранскому информагентству «ФАРС», обратившись к предстоящим 3 июня президентским выборам в Сирии, отметил, что проведение выборов в Сирии приведет к провалу попыток Запада контролировать сирийский кризис.
Посол Шейбани, напомнив об оказанной Ираном населению Сирии в течение этих 3 лет гуманитарной помощи, отметил, что новые власти ИРИ больше чем когда-либо поддерживают народ Сирии.
Известно, что выборы президента Сирии намечены на 3 июня. В них будут участвовать 3 кандидата, включая действующего главу государства Башара Асада.