Հայաստանը պետք է զգուշորեն մոտենա ռուս-թուրքական սերտացող հարաբերություններին. Արտակ Շաքարյան
Ռուս-թուրքական տնտեսական հարաբերությունները վերջին շրջանում գտնվում են բավականին բարձր մակարդակի վրա և այն, որ այսօր Թուրքիան ձգտում է Ռուսաստանի հետ էներգետիկ համագործակցություն խթանել, դա չի նշանակում է նրանց միջև եղած հարաբերությունները ցածր մակարդակից բարձրացնել բարձր մակարդակի վրա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանը:
Անդրադառնալով երկու երկրների ապրանքաշրջանառությանը, տնտեսագետը նշեց, որ բոլոր ասպեկտներով Ռուսաստանը Թուրքիայի թիվ մեկ տնտեսական գործընկներն է, Թուրքիան Ռուսաստանի համար էնեգետիկայի տեսանկյունից երկրորդ գործընկերն է, իսկ ընդհանուր առևտրաշրջանառության առումով` հինգերորդը:
«Թուրքիան հասկանալով, որ Ուկրաինայի շուրջ ծավալված դեպքերը կարող են էապես վնասել երկրի էներգետիկ անվտանգությունը, փորձում է էներգիայի աղբյուրների դիվերսիֆիկացում իրականացնել»,- ասաց Կ.Խաչատրյանը` հավելելով, որ Թուրքիան Ռուսաստանից տարեկան ներկրում է 27 մլրդ խմ գազ, Իրանից` 10 մլրդ խմ գազ, իսկ Ադրբեջանից` 6-6.5 մլրդ խմ գազ:
Համադրելով այս թվերը, տնտեսագետն ասաց, որ ակնհայտ է դառնում` ռուսական գազը Թուրքիայի համար այլընտրանք չունի, պարզապես խնդիրը կայանում է նրանում, թե ինչ ճանապարհով է ռուսական գազը հասնում Թուրքիա: Նշվեց, որ Թուրքիան գազը ներկրում է «Երկնագույն հոսք» գազատարով, կա՛մ էլ «Անդրբալկանյան» (Արևմտյան) գազատարով: «Երկնագույն հոսքը» այն է, որ գազը Ռուսաստանից Սև ծովի հատակով անմիջապես մտնում է Թուրքիա, իսկ «Անդրբալկանյան» գազատարն անցնում է Ուկրաինայի տարածքով:
«Կարող ենք փաստել, որ այսօր Թուրքիան ձգտում է փոխել մատակարարվող ռուսական գազի համամասնությունը, այսինքն` ավելացնել երկնագույն ուղիով մատակարարվող գազի ծավալները, որը հնարավորինս կկոմպենսացնի Ուկրաինայի տարածքով մատակարարվող գազին»,- ասաց Կ.Խաչատրյանը:
Նա նշեց նաև, որ Թուրքիան  փորձում է բանակցությունների միջոցով հասնել ռուսական գազի իջեցման, որն այս պահին մատակարարվում է 425 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց, մինչդեռ ադրբեջանական գազը ձեռք է բերում 335 դոլարով:
«Գազի ծավալների ավելացումը Թուրքիային հնարավորություն է տալիս Ռուսաստանի հետ բանակցությունների ընթացքում որոշակիորեն ուժեղացնել սեփական դիրքերը և ինչ-որ չափով հասնել մատակարարվող գազի գնի իջեցմանը: Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, Ռուսաստանին այս հարաբերությունների խորացումը ձեռնատու է: Սա միակողմանի խաղ չէ, Ռուսաստանն էլ հաշվի առնելով Եվրոպայի տարածքում գազամատակարարման խնդիրները, բնականաբար, Թուրքիային մատակարարող գազի ծավալները ավելացնելով որոշակի փոխհատուցում կստանա: Այսինքն` էներգետիկ ոլորտում Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների էլ ավելի սերտացումը բխում է երկու երկրների տնտեսական շահերից»,- ասաց Կ.Խաչատրյանը:
Ասուլիսի մեկ այ բանախոս, թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը նշեց, որ երկու երկրների նախագահները բազմաթիվ հեռախոսազրույցների ժամանակ դրել են թիրախ` առաջիկա տարիներին ապրանքաշրջանառությունը հասցնելու 100 մլրդ դոլարի, ուստի թուրք-ռուսական տնտեսական հարաբերությունները չեն սահմանափակվում միայն գազային հարաբերություններով:
Ըստ նրա` Ռուսաստանը Թուրքիայի համար կառուցում է ատոմակայան, որը կարող է դառնալ նաև միջուկային էներգիայի աղբյուր, իսկ հետագայում կարող է նաև միջուկային զենքի ախորժակներ բացել: Բացի այդ, տարեկան 4 մլն ռուս զբոսաշրջիկ է այցելում Թուրքիա, իսկ Սոչիի օլիմպիական խաղերի ժամանակ շինարարության 90 տոկոս ներկայությունը ապահովել է Թուրքիան: Նրա խոսքերով` Ռուսաստանը պատրաստվում է ՖԻՖԱ-2018-ին և Թուրքիան այս դեպքում ևս նպատակ ունի շինարարական ոլորտում սերտացնել իր կապերը:
«Այս ամենը ցույց է տալիս, որ թուրք-ռուսական տնտեսական համագործակցությունը գնալով սերտանում է, բացի այդ, Թուրքիան փորձում է օգտվել Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառած արևմտյան սանկցիաներից, իր ներկայությունն ավելի է ապահովում Ռուսաստանում»,- ասաց Ա.Շաքարյանը:
Այդուհանդերձ, նա հիշեցրեց ռուս-թուրքական մերձացումից մեր դառը փորձը, երբ Ռուսաստանն իր կարճատև շահի պատճառով կարելի է ասել դավաճանեց Հայաստանին: Արտակ Շաքարյանը կարծում է, որ ինչքան էլ մենք խորը ռազմավարական հարաբերությունների մեջ ենք Ռուսաստանի հետ, պետք է զգուշորեն մոտենանք ռուս-թուրքական սերտացող հարաբերություններին:
«Մասնավորապես, նրանց համագործակցությունը հանկարծ չվերափոխվի հակահայկական որևէ քայլի, օրինակ` Լեռնային Ղաարաբաղի հարցի հանգուցալուծման մոտեցումներում»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով Դավութօղլու-Լավրով ասուլիսին, Ա.Շաքարյանը նշեց, որ այդ ժամանակ Լավրովն ասել է, որ ռազմավարական գործընկերները նրանով են ռազմավարական գործընկեր, որ որպես կանոն չեն ընդունում ավագ գործընկերոջ բոլոր ասածները:
«Ռազմավարական գործընկերը այն խաղացողն է, որն ունի գործընկերոջը անհամաձայնություն հայտնելու հնարավորություն որևէ քայլի նկատմամբ և պետք է փորձեն միասին հասնեն ընկալելի, հավասարարժեք արդյունքի: Այսինքն՝ Հայաստանը պետք է ավելի ուղղամիտ կերպով խոսի ռուս գործընկերոջ հետ և սեղանին դնի բոլոր քայլերը, փորձի քննարկել և՛ դրական, և՛ բացասական կողմերը»,- ասաց թուրքագետը:
Նա միաժամանակ նշեց, որ հայ և ռուս պաշտոնյաները պետք է քննարկեն ու ցույց տան հարցի շուրջ հասարակական անհամաձայնությունը և վտանգը, որ նման կերպ շարունակվելու դեպքում Հայաստանում հակառուսական տրամադրություն կարող է ձևավորվել, ինչը լավ ապագա չի խոստանում:
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի խնդրին, ապա, ըստ թուրքագետի, Ռուսաստանը, իր շահերից ելնելով, երբեք Ղարաբաղը չի նվիրի Ադրբեջանին կամ Թուրքիային: Այլ կփորձի պահպանել «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն իրավիճակը»` փորձելով հնարավորինս շատ դիվիդենտներ շահել:
«Իրականում թե՛ ԱՄՆ-ին, թե՛ Ռուսաստանին, թե՛ Եվրամիությանը, թե՛ Թուրքիային այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի հարցի խորքային լուծումը ձեռնտու չի: Այս պահի ստատուս քվոն ձեռնտու է բոլոր կողմերին, նաև` Հայաստանին: Որքան երկար մնա այս իրավիճակը, որքան սերունդներ զարգանան ազատագրված Արցախի մտածելակերպով, որքան ազատագրված տարածքները երկար մնան հայկական վերահսկողության ներքո, այնքան կարմատավորվի այդ տարածքների արցախապատկան լինելը»,-ասաց թուրքագետը:

Россия никогда не подарит Карабах Азербайджану или Турции. Комментируют эксперты
Российско-турецкие экономические отношения в последнее время поднялись на достаточно высокий уровень, Турция для России является энергетическим партнером номер 2, а с точки зрения общего торгового оборота – номер 5. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил экономист Карлен Хачатрян.
По его словам, Турция импортирует 27 млрд. кубометров газа в год из России, 10 млрд. кубометров – из Ирана, 6-6,5 млрд. кубометров – из Азербайджана. Сопоставив эти цифры, экономист указал на тот факт, что у Турции нет альтернативы российскому газу.
«Можем констатировать, что Россия сегодня стремится изменить долю поставляемого российского газа, то есть увеличить объем поставляемого по „Голубому потоку” газа, что позволит скомпенсировать объем поставляемого через территорию Украины „голубого топлива”», – сказал К. Хачатрян.
Экономист отметил также, что Россия путем переговоров пытается добиться снижения стоимости российского газа, который на данный момент поставляется по цене 425 долларов за 1000 кубометров, в то время как азербайджанский газ импортируется по цене 335 долларов за 1000 кубометров.
«Увеличение объемов поставок газа позволяет Турции в определенной степени усилить свои позиции на переговорах с Россией и добиться снижения стоимости поставляемого газа. Вместе с тем следует отметить, что России выгодно углубление этих отношений. Это не односторонняя игра. Россия, учитывая проблемы с поставками газа на территории Европы, естественно, получит определенную компенсацию, увеличив поставки газа в Турцию. То есть сближение российско-турецких отношений в энергетической сфере вытекает из экономических интересов обеих стран», – отметил К. Хачатрян.
Присутствующий на пресс-конференции тюрколог Артак Шакарян отметил, что российско-турецкие экономические связи не ограничиваются лишь газовыми отношениями. Он отметил, что Россия строит атомную станцию для Турции, которая может стать также источником ядерной энергии, а в дальнейшем пробудить аппетит для ядерного оружия. Помимо этого, ежегодно Турцию посещает 4 млн российских туристов, а Турция приняла серьезное участие при строительстве олимпийских комплексов в Сочи. Тюрколог подчеркнул, что Россия готовится к Чемпионату мира по футболу FIFA 2018 и Турция и намерена углубить отношения в строительной сфере.
«Все это показывает, что экономическое сотрудничество между Турцией и Россией постепенно углубляется. Турция пытается воспользоваться санкциями Запада в отношении России и увеличивает свое присутствие в РФ», – добавил востоковед.
Тем не менее, Артак Шакарян указал на горький опыт российско-турецкого сближения для армянской стороны. Какими бы тесными ни были стратегические отношения Армении и России, следует бдительно подходить к углубляющимся отношениям между Анкарой и Москвой, считает тюрколог.
«В частности, чтобы данное сотрудничество вдруг не вылилось в какое-либо антиармянское действие в подходах по решению карабахского конфликта», – пояснил эксперт, отметив, что российские и армянские чиновники должны обсудить и показать общественное недовольство в связи с данным вопросом и опасность формирования в Армении антироссийских настроений.
По словам тюрколога, Россия, исходя из своих интересов, никогда не подарит Карабах Азербайджану или Турции, а попытается сохранить состояние «ни войны, ни мира» и получить максимально дивидендов.
«На самом деле ни США, ни России, ни Евросоюзу, ни Турции на данный момент фундаментальное решение проблемы Нагорного Карабаха не выгодно. Сохранение существующего статус-кво выгодно всем, в том числе и Армении. Чем дольше будет сохраняться данная ситуация, чем больше поколений вырастут на менталитете освобожденного Арцаха, чем больше освобожденные территории будут находиться под контролем армянской стороны, тем сильнее укоренится их принадлежность НКР», – отметил тюрколог.