Ադրբեջան. Պետությո՞ւն, թե՞ ահաբեկչական կազմակերպություն
Վերջին շրջանում, Ադրբեջանն առանձնակի ակտիվություն է դրսևորում ոչ միայն առաջնագծում իրականացվող տարաբնույթ սադրիչ օպերացիաների, այլ տեղեկատվական հարթակում: Պատերազմի քարոզչություն ու անկայուն իրավիճակներ հրահրող հայտարարությունները առավել սուր բնույթ են կրում:
Պարզորոշ կերպով նկատելի է, որ Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններում գերիշխող են ձևակերպումներ, որոնք որպես կանոն հնչեցվում են ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից:
Մայիսի 27-ին, Ադրբեջանում նշվող հանրապետության տոնի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումներից մեկում ունեցած ելույթում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն անդրադարձել է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին` ասելով. «Հայաստանը պետք է լքի օկուպացված տարածքները, հակառակ դեպքում, այդ երկրին մութ ճակատագիր է սպասվում»:
Ադրբեջանի նախագահը նաև հայտարարել է, որ եթե Հայաստանը կատարի իրենց պահանջները, ապա «միգուցե այդ պարագայում, աշխարհի քարտեզում, Հայաստանը որպես ինքշխան պետություն իր տեղը կպահպանի»:
Իսկ ահա մայիսի 31-ին, «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը, որն ի դեպ, սերտ համագործակցության մեջ է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հետ (ռազմական բլոկին վերաբերող կարևորագույն նյութերը մշտապես «ԱՊԱ»-ի կողմից են ներկայացվում` շատ ժամանակ «անանուն աղբյուրներին» հղումներով, որոնք որպես կանոն հետագայում հաստատվում են) իր աղբյուրներին հղում կատարելով, հրապարակում է տպագրել այն մասին, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը փակ խորհրդակցություն անցկացնելով հրամանատարական կազմի հետ, «խստորեն հանձնարարել է թշնամու նկատմամբ լինել առանձնակի դաժան»:
Տարիներ առաջ, ճիշտն նույն ձևակերպումներով հայտարարություններ էր տարածում աշխարհի թիվ մեկ ահաբեկիչը` «Ալ-Ղաիդա» միջազգային ահաբեկչական խմբավորման ղեկավար Ուսամա Բեն Լադենը, ով հոխորտալով նշում էր, թե արևմուտքին դաժան հաշվեհարդար է սպասվում:
Դաժանությունը որպես գործելաոճ հատուկ է ահաբեկչական խմբավորումներին, որոնք շատ ժամանակ դա անում են հրապարակային ձևով. տեսագրում են դաժան ու անմարդկային գործողություններ, ապա այն տարածում լրատվամիջոցներում:
Այս ֆոնին, բավականին հետաքրքրական է ԵԱՀԿ գործող նախագահ Դիդիե Բուրկհալտերի այն հայտարարությունը, թե Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման անհրաժեշտություն կա:
Մի կողմից նախագահների մակարդակով հանդիպումները հնարավորություն են` լիցքաթափելու լարված իրավիճակը, սակայն մյուս կողմից, նման իրավիճակներում, անիմաստ է խոսել բանակցային գործընթացի դրական ակնկալիքների մասին:
Ինչի մասին կարող են խոսել երկու նախագահները, երբ Ադրբեջանը ակնհայտ շանտաժի է դիմում, հավանական հանդիպումից առաջ հանդես գալով այնպիսի հայտարարություններով, որի պարագայում անիմաստ է խոսել բանակցությունների կամ հանդիպման արդյունավետության մասին:
Ադրբեջանի նպատակն է` վերջնականապես ձախողել բանակցային գործընթացը, ինչը արկածախնդրության գնալու համար վերջինս համար պարարտ հող կստեղծի:

Звучащие в Азербайджане заявления напоминают риторику «террориста №1» Усамы бен Ладена. Анализирует Т. Абрамян
18:09 03/06/2014
В последнее время Азербайджан проявляет особую активность не только через различные провокационные операции на передовой, но и на информационном поле: заявления, пропагандирующие войну и дестабилизацию, стали носить более острый характер. Об этом в комментарии для Panorama.am заявил политолог Тигран Абрамян.
«Очевидно, что в озвучиваемых в Азербайджане заявлениях доминируют формулировки, которые как правило используются представителями террористических организаций», – отметил эксперт.
Специалист привел свежие примеры. Так, 27 мая президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем выступлении на официальном приеме по случаю Дня республики обратился к процессу карабахского урегулирования и заявил: «Армения должна уйти с захваченных земель, чтобы могла дышать. Иначе судьба этой страны будет очень темной». Более того, И. Алиев заявил: «Если Армения не хочет, чтобы начался второй этап, то тогда она должна сделать правильный вывод, добровольно уйти с захваченных земель. Может быть, тогда в будущем на карте может остаться независимое армянское государство».
А 31 мая, отметил Т. Абрамян, информагентство «АПА», тесно сотрудничающее с Минобороны Азербайджана (важнейшие материалы по военному блоку всегда публикует данное СМИ, нередко со ссылкой на «анонимные источники», и они впоследствии, как правило, получают подтверждение), сославшись на собственные источники выпустило статью о том, что «на днях в ходе совещания с командирским составом, проведенного во время широкомасштабных учений частей и подразделений Вооруженных сил в прифронтовой зоне, министр обороны Азербайджана, генерал-полковник Закир Гасанов строго потребовал у офицеров быть более жестокими и решительными в отношении врага».
«Несколько лет назад в точно таких же формулировках распространял заявления террорист номер один в мире, глава международной террористической организации „Аль-Каида”» Усама бен Ладен, угрожавший Западу жестокой расправой», – отметил Т. Абрамян.
Эксперт подчеркнул, что жестокость обычно присуща террористическим группировкам, которые зачастую прибегают к ней публично: записывают на видео жестокие и бесчеловечные действия, а затем распространяют через СМИ.
На этом фоне, сказал Т. Абрамян, примечательно заявление действующего председателя ОБСЕ Дидье Буркхальтера о необходимости проведения встречи на уровне президентов Армении и Азербайджана.
«С одной стороны, встречи на уровне глав государств дают возможность разрядить напряженную ситуацию, но с другой – в подобной ситуации бессмысленно говорить о позитивных ожиданиях от переговорного процесса.
О чем могут говорить президенты двух стран, когда Азербайджан явно прибегает к шантажу, выступая перед возможной встречей с такими заявлениями, при которых бессмысленно говорить об эффективности переговоров или встречи.
Цель Азербайджана – окончательно провалить переговорный процесс, что создаст благоприятную почву для авантюр», – заявил политолог.
Азербайджанский эксперт: Призыв министра обороны Азербайджана быть более жестокими – неудачный ход