Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ 5 դատավորից բաղկացած կազմով հունիսի 2-ին քննարկեց «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով Շվեյցարիայի արդարադատության դաշնային գրասենյաի ներկայացրած բողոքը։
Այսօր արդեն հրապարակված որոշմամբ՝ դատարանն ընդունելի է համարել Շվեյցարիայի կառավարության ներկայացրած բողոքը՝ վերանայել «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով դատավճիռը։ Դատարանի որոշմամբ՝ գործը փոխանցվել է ՄԻԵԴ Մեծ Պալատ քննության։
Նշենք, որ 2013թ-ի դեկտեմբերի 17-ի դատավճռով ՄԻԵԴ-ը որոշել էր, որ «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով տեղի էր ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի՝ արտահայտվելու ազատության իրավունքի խախտում։
Դատարանը գտել էր, որ Դողու Փերինչեքը, Շվեյցարիայում կոնֆերանսի ժամանակ հայոց ցեղասպանությունը որակելով որպես «միջազգային սուտ», չի չարաշահել իր իրավունքները։
Դատարանն ընդգծել էր, որ զգայուն և հակասական բնույթի հարցերի ազատ քննարկման իրավունքի իրացումը ազատ արտահայտման հիմնարար ասպեկտներից է և տարբերակում է բազմակարծիք ժողովրդավարական հասարակություները տոտալիտար կամ բռնապետական ռեժիմներից։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի աշխատավորական կուսակցության ներկայացուցիչ Դողու Փերինչեքը 2008թ.-ին Շվեյցարիայում դատապարտվել էր Հայոց ցեղասպանության հրապարակային ժխտման համար` համաձայն Շվեյցարիայի քրեական օրենսգրքի, ըստ որի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը երկրի ռասսայական խտրականության օրենքի խախտում է:

Европейский суд по правам человека в составе 5 судей накануне обсудил иск швейцарского правительства об обжаловании вердикта ЕСПЧ от 17 декабря 2013 года по делу Догу Перинчека против Швейцарии и сегодня обнародовал принятое 2 июня решение о пересмотре вынесенного ранее приговора. Дело передано на рассмотрение Верховной палаты ЕСПЧ.
Отметим, ранее президент Армении Серж Саргсян высоко оценил решение швейцарского правительства обжаловать вердикт Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) от 17 декабря 2013 года по делу Догу Перинчека против Швейцарии. «Высоко ценю данное решение. Оно воодушевляет. И мы все должны выразить наше позитивное отношение к данному решению правительства Швейцарии. Всем известно, что Швейцария всегда выступала одной из активных стран-защитниц прав человека, это одно из самых активных правительств, ведущих борьбу с расовой дискриминацией, с насаждающими ксенофобию структурами, лицами и в целом с данным явлением, и мы ожидаем, что в этом вопросе также Швейцария вынесет позитивное и грамотное решение, чему мы собственно и стали свидетелями. Данное решение было ожидаемо и прогнозируемо, и в его принятии роль швейцарских властей действительно огромна. Правительство Швейцарии само вынесло данное решение, однако при этом мы должны оценить также вклад международных структур, частных лиц и их отношение к решению Евросуда, обращение к швейцарскому правительству, деятельность Международного союза геноцидологов, конкретных лиц и различных структур», – цитировала слова главы государства пресс-служба президента РА.