Իրանի հետ ցանկացած տնտեսական հարաբերության զարգացում Հայաստանին ձեռնտու է. Ճշմարիտյան
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադառնալով հայ-իրանական սահմանի մոտ նոր ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին լուրերին, նշեց, որ դա դեռ ծրագիր է, որը կարող է արդյունավետ լինել:
Կարևորելով հայ-իրանական հարաբերությունները, նախարարն ասաց, որ Իրանը մնում է Հայաստանի հաստատուն, լավ բարեկամ երկիրը, և Իրանի հետ ցանկացած տնտեսական հարաբերության զարգացում Հայաստանի համար ձեռնտու է, հատկապես, եթե դա լինի ազատ տնտեսական գոտի, որտեղ կարող են ներկայացված լինել այնպիսի ոլորտներ, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում:
Կ.Ճշմարիտյանի խոսքերով` այդ ծրագրով հետաքրքրված են ոչ միայն հայ և իրանցի, այլև սփյուռքահայ գործարարներ:
«Այդ տնտեսական գոտում հիմնականում նախատեսվում է ստեղծել հայ-իրանական համատեղ արդյունաբերական ձեռնարկություններ»,- ասաց նա:
Հարցին, թե Արևմուտքի կողմից Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցներն ինչպես կանդրադառնան ազատ տնտեսական գոտու գործունեության վրա, նախարարն ասաց, որ պատժամիջոցները վերաբերում են այն ընկերություններին, որոնց հետ Հայաստանը որևէ առնչություն չի ունեցել:

В какой сфере Армении наиболее выгодно развивать отношения с Ираном? Ответил Карен Чшмаритян
Министр экономики Армении Карен Чшмаритян в ходе брифинга обратился к сведениям о создании новой свободной экономической зоны у армяно-иранской границы, добавив, что пока это лишь программа, которая может стать эффективной.
Отметив важность армяно-иранских отношений, министр подчеркнул, что Иран остается дружественной страной для Армении и любое развитие экономических отношений с Тегераном выгодно Еревану, в особенности, если это будет свободная экономическая зона, где могут быть представлены сферы, представляющие взаимный интерес.
По словам Карена Чшмаритяна, этой программой заинтересованы не только армянские и иранские бизнесмены, но и бизнесмены из Диаспоры.
«В этой экономической зоне главным образом планируется создать совместные армяно-иранские промышленные предприятия»,– подчеркнул он.
Комментируя вероятность влияния санкций Запада в отношении Ирана на деятельность экономической зоны, министр отметил, что санкции касаются тех компаний, с которыми Армения не была связана.