ՀՀ-ը աջակցում է Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումների համակարգմանը համայն աշխարհում. Հարութ Սասունյան
10:34 04/06/2014
Անցյալ շաբաթ երկու կարևոր համաժողովներ տեղի ունեցան Երևանում հաջորդ տարվա Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումների նախապատրաստության շրջանակում:
Մայիսի 26-ին կայացած առաջին հանդիպմանը ներկա էին Ցեղասպանության հարյուրամյակի հանձնախմբերի ներկայացուցիչներ աշխարհի 40 երկրներից, որոնք տեղեկացրեցին 2015 թվականի ապրիլի 24-ի իրենց առաջիկա ծրագրերի մասին: Այս առիթով ներկայացվեցին Հարյուրամյակի խորհրդանշանը և կարգախոսը` «Ես հիշում եմ և պահանջում»: Մասնակիցների համար համաժողովը եզակի հնարավորություն էր տեղեկատվության փոխանակման և միասնական ջանքերի համախմբման քննարկման առումով:
Մայիսի 27-ին տեղի ունեցած երկրորդ հանդիպումը համախմբեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդամներին, տարածաշրջանային հանձնախմբերի ներկայացուցիչներին և տասնյակ հայ դիվանագետների ու հոգևոր դասի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների համայն աշխարհից: Պետական հանձնաժողովի կազմում են Հայաստանի և Արցախի ղեկավարությունը և սփյուռքի խոշորագույն հայկական կազմակերպությունների նախագահները:
Նախագահ Սարգսյանը հանդուգն քայլ կատարելով հայտարարեց, որ հրավիրել է Թուրքիայի նախագահին այցելելու Հայաստան 2015 թվականի ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության ճշմարտությանն առերեսվելու նպատակով: Անակնկալի գալով, թուրքական իշխանությունները դեռևս չեն պատասխանել այս մարտահրավերին: Հայաստանի նախագահը նաև տեղեկացրեց համաժողովի մասնակիցներին, որ հրավերներ է ուղարկել մի շարք պետությունների ղեկավարներին այդ օրն այցելելու Երևան: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն արդեն հաստատել է, որ մտադիր է մասնակցել Հայաստանում Ցեղասպանության հարյուրամյակի միջոցառումներին:
Պետական հանձնաժողովի անդամների ելույթներից հետո, Արգենտինայի, Ֆրանսիայի, Լիբանանի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչները հնարավորություն ունեցան հանդես գալու համաժողովում: Ինձ ևս խնդրեցին ելույթ ունենալ որպես Արևմտյան ԱՄՆ-ի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի հանձնախմբի համանախագահ:
Ելույթս սկսեցի բացատրելով, որ աշխարհասփյուռ հայությունը չպետք է համակված լինի այն ակնկալիքով, թե արդյոք նախագահ Օբաման կներառի ցեղասպանություն բառը 2015 թվականի ապրիլի 24-ի իր «հիշատակման» ուղերձում: Հակառակ տարածված թյուրըմբռնման` Միացյալ Նահանգների կառավարությունը բազմիցս ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, սկսած 1951 թվականից պաշտոնական փաստաթուղթ ներկայացնելով Միջազգային դատարան, Ներկայացուցիչների պալատի 1975 և 1984 թվականների բանաձևերով և 1981 թվականի ապրիլի 22-ին նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի նախագահական հռչակագրով: Հետևաբար, խիստ անհրաժեշտություն չկա պնդելու, որ նախագահ Օբաման ևս ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը` բացի իր տված խոստումը հարգելու և սեփական պատիվը փրկելու համար:
Ես իմ ելույթում նաև առաջարկեցի, որ քանի Հայոց ցեղասպանությունը տևել է 1915-ից մինչև 1923 թվականը, ապա Հարյուրամյակի առթիվ նախատեսված միջոցառումները պետք է երկարաձգել 2015-ից մինչև 2023 թվականը: Սա իսկական մղձավանջ կլինի թուրքական կառավարության համար, որն ստիպված է լինելու դիմակայել Հարյուրամյակի ոչ թե մեկ, այլ ութ տարվա միջոցառումներին:
Քանի որ Հարյուրամյակը պատմական կարևոր իրադարձություն է, ուստի ես կոչ արեցի հայկական համայնքներին` կազմակերպել յուրահատուկ միջոցառումներ, որոնք զանգվածային բնույթ կկրեն և հնարավորություն կունենան ապահովել համազգային կամ համաշխարհային հրապարակայնություն Թուրքիայից հայ ժողովրդի արդար պահանջների համար: Հարյուրամյակի առթիվ չպետք է կրկնել նախկին ամենամյա միջոցառումները: Սակայն, նախքան որևէ ծրագիր նախաձեռնելը, պետք է սկզբում հստակեցնել այն նպատակները, որոնք իրականացվելու են, այնուհետև որոշել, թե արդյոք նախատեսված միջոցառումները իրագործում են այդ նպատակները:
Այնուհետև ես ընթերցեցի համաժողովի մասնակիցների համար Արևմտյան ԱՄՆ-ի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի հանձնախմբի որդեգրած առաքելությունը.
«Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը շեշտադրում է աշխարհասփյուռ հայության և բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց պահանջատիրական պայքարը հանուն արդարության: 2015 թվականին հիշատակվելու է 20-րդ դարի մարդկության դեմ գործած մեծագույն հանցագործություններից մեկը` Հայոց Ցեղասպանությունը: 1915-ին թուրքական կառավարությունը սկսեց իր կանխամտածված և համակարգված արշավը՝ արմատախիլ անելու հայ բնակչությանը իր հայրենիքից և կոտորելու 1,5 միլիոն անպաշտպան տղամարդկանց, կանանց և երեխաների: Թուրքիան պետք է վերջապես ընդունի իր պատասխանատվությունը Հայոց Ցեղասպանության համար և համապատասխան բարոյական, ֆինանսական և տարածքային փոխհատուցումներ տա` ըստ հիմնարար միջազգային նորմերի ու քաղաքակիրթ հասարակության օրենքների»:
Ելույթս ավարտեցի առաջարկելով աշխարհասփյուռ հայությանը Հարյուրամյակի իրենց գործողություններն այնպես համակարգել, որ միևնույն ուղերձը հասանելի լինի ինչպես բարեկամին, այնպես էլ թշնամուն: Ես նաև առաջարկեցի, որ պետական հանձնաժողովի կողմից ընտրված կարգախոսը՝ «Ես հիշում եմ և պահանջում», փոփոխվի հետևյալ կերպ՝ «Մենք հիշում ենք և արդարություն պահանջում»…
Թեև այս հանրահավաքը պետք է ավելի վաղ տեղի ունենար, սակայն այն առավել կարևոր էր Հարյուրամյակի նախատեսված միջոցառումների համակարգման առումով: Զարմանալի չէ, որ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն անցյալ շաբաթ հայտարարեց, որ իր կառավարությունը ուշի ուշով հետևում է Հարյուրամյակի հանձնախմբերի երևանյան հանդիպմանը: Բարեբախտաբար, Հայաստանում կազմակերպիչները զգույշ էին Հարյուրամյակի ծրագրերը հրապարակավ չներկայացնելու և դրանք թուրքական իշխանություններից գաղտնի պահելու հարցում` հնարավորինս քիչ ժամանակ տալով նրանց հայկական նախաձեռնություններին հակազդելու համար...
հրատարակիչ և խմբագիրՀարութ Սասունյան

Two important conferences took place in Yerevan last week in preparation for next year’s Armenian Genocide Centennial.
Participating in the first meeting, held on May 26, were representatives of Centennial Committees from 40 countries who reported on their plans for April 24, 2015. On this occasion, the emblem and motto for the Centennial were unveiled — “I remember and demand….” The conference was a unique opportunity for the attendees to exchange contact information and discuss collaborative joint efforts.
The second meeting, held on May 27, brought together State Centennial Committee members, with representatives of the regional committees, and dozens of Armenian diplomats and high-ranking clergy from around the world. The State Committee consists of the leadership of Armenia and Artsakh (Karabagh), and heads of major Armenian organizations worldwide.
In a daring move, Pres. Sargsyan announced that he had invited the President of Turkey to visit Yerevan on April 24, 2015, in order to face the truth of the Armenian Genocide. Caught by surprise, Turkish officials have yet to respond to this challenging invitation. The Armenian President also informed the conference participants that he had invited several other heads of state to Yerevan on that date. French President Francois Hollande has already confirmed that he plans to be in Yerevan on the Genocide’s Centennial.
After presentations by State Committee members, representatives from Argentina, France, Lebanon, Russia, and the United States were given the opportunity to address the conference. I was also asked to speak in my capacity as Co-Chair of the Armenian Genocide Centennial Committee of the Western United States.
I began by explaining that Armenians around the world should not be obsessed with the expectation that Pres. Obama would include the word genocide in his ‘memorial’ statement of April 24, 2015. Contrary to popular misconception, the United States government has repeatedly recognized the Armenian Genocide, starting in 1951 with an official document submitted to the World Court; House of Representatives resolutions in 1975 and 1984; and Pres. Ronald Reagan’s Presidential Proclamation of April 22, 1981. Consequently, there is no crucial need to insist that Pres. Obama also acknowledge the Armenian Genocide, save for the purpose of fulfilling his promise and sustaining his integrity.
In my talk I also suggested that since the Armenian Genocide lasted from 1915 to 1923, the planned Centennial activities should extend from 2015 to 2023. This would be a true nightmare for the Turkish government, having to confront not one, but eight years of Centennial events.
Since the Centennial is a historic milestone, I urged Armenian communities around the world to organize unique events which have a mass appeal and the potential of generating nationwide or worldwide publicity for Armenians’ just demands from Turkey. The same old annual events should not be repeated on the occasion of the Centennial. However, before initiating any project, it is incumbent on all Armenian communities to first agree on the objectives to be accomplished and decide whether the planned activities meet those goals.
I proceeded to read to the conference participants the mission statement of the Armenian Genocide Centennial Committee of Western United States:
“The 100th anniversary of the Armenian Genocide signifies a global demand for justice by Armenians worldwide and all people of good will. The Centennial marks one of the 20th century’s greatest crimes against humanity. In 1915, the Turkish Government began a premeditated and systematic campaign to uproot the Armenian population from its ancestral homeland and slaughter 1.5 million defenseless men, women and children.
Turkey must finally acknowledge its responsibility for the Genocide and make appropriate moral, financial, and territorial restitution, as mandated by the fundamental norms of international law and civilized society.”
I concluded my remarks by suggesting that Armenians worldwide coordinate their Centennial activities so that the same message is delivered to friend and foe alike. I also proposed that the motto chosen by the State Committee be modified from “I remember and demand” to “We remember and demand justice!”
While this gathering should have been held much earlier, it was most useful in terms of coordinating the planned Centennial activities. Not surprisingly, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu announced last week that his government was closely monitoring the Centennial Committee’s Yerevan meetings. Fortunately, the organizers in Armenia were cautious not to make public the Centennial plans to keep Turkish officials in the dark, giving them as little time as possible to counter the Armenian initiatives!