«Ուժի կիրառման սպառնալիքները և զինադադարի խախտումները վնաս են հասցնում բանակցային գործընթացին»
Պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերի՝ ՀՀ Նախագահի նստավայրում դիմավորման և Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ նեղ, ապա պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցություններից հետո կայացել է նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Դիդիե Բուրկհալտերի հանդիպումը ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ, որտեղ նրանք ամփոփել են բանակցությունների արդյունքները: Այս մասին հաղորդում են Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ներկայացնում ենք Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ԶԼՄ ներկայացուցիչների առջև` ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերի հետ բանակցություններից հետո:
«Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ,
Ուրախ եմ ողջունելու Երևանում բարեկամ Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Դիդիե Բուլկհալտերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Մենք քննարկեցինք հայ-շվեյցարական համագործակցության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահության համատեքստում անդրադարձանք տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության արդի մարտահրավերներին և փոխգործակցության խնդիրներին:
Գոհունակությամբ արձանագրեցինք, որ մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր ձևավորվել է համագործակցության բովանդակալից և ընդգրկուն օրակարգ. կայացել են նախագահական փոխայցեր, հիմնվել են դեսպանություններ, կառուցողական երկխոսություն է ծավալվել արտաքին գերատեսչությունների և խորհրդարանների միջև: Շվեյցարիայի կողմից իրականացվել են Հայաստանի համար չափազանց կարևոր աջակցության ծրագրեր:
Դրական գնահատեցինք երկկողմ առևտրի վերջին տարիներին արձանագրվող կայուն աճը, ինչի շնորհիվ եվրոպական երկրների շարքում Շվեյցարիան մեր 4-րդ առևտրային գործընկերն է: Մեր շահագրգռվածությունը հայտնեցի Հայաստանում շուրջ 40 շվեյցարական ընկերություններ ներառող գործարար համայնքի ընդլայնման հարցում՝ ողջունելով այս մայիսին Ցյուրիխում հայ-շվեյցարական գործարար համաժողովի անցկացումը և շվեյցարացի գործարարների առաջիկա այցը Հայաստանի Հանրապետություն:
Որպես հայ-շվեյցարական համագործակցության համեմատաբար նոր կարևոր հարթակ՝ մենք առանձնացրեցինք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը՝ նաև հաշվի առնելով, որ պարոն Նախագահը ժամանակին սերտ առնչություն է ունեցել այդ կազմակերպության հետ:
ԵԱՀԿ հարթությունում վերահաստատեցինք համագործակցությունն ավելի խորացնելու փոխադարձ ցանկությունը: Մեկ անգամ ևս պարոն Բուրկհալտերին ասացի, որ Հայաստանը սատարելու է Շվեյցարիային ԵԱՀԿ-ում նախագահության բոլոր փուլերում: Մենք կարևորում ենք Շվեյցարիայի՝ միջազգային հարաբերություններում անկողմնակալ և ազնիվ միջնորդի հայտնի համբավը: Հավատացած ենք, որ Շվեյցարիայի նախագահությունը կանի առավելագույնը ԵԱՀԿ օրակարգի առաջմղման համար՝ անկեղծ և արդյունավետ երկխոսություն խթանելու, ԵԱՀԿ սկզբունքների պահպանմանը հետևելու և անդամ երկրների միջև արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը սատարելու միջոցով:
Մանրամասն անդրադարձանք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: Ես վերահաստատեցի Հայաստանի ցանկությունն օր առաջ գտնելու այս բարդ խնդրի հանգուցալուծումը: Մենք համակարծիք ենք, որ ռազմական ուղիով խնդիրը չի կարող լուծվել, այլ միայն ավելի է բարդացնելու այս հարցը: Ուժի կիրառման սպառնալիքները և զինադադարի պարբերական խախտումները մեծ վնաս են հասցնում բանակցային գործընթացին: Երբ խոսվում է վստահության ամրապնդման միջոցառումների մասին, մենք հստակ նշում ենք, որ դրանց թվում առաջնահերթը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ պատշաճ հարգանքի դրսևորումն է:
Ի վերջո, այս պայքարն ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի համար մղվող ազգային-ազատագրական պայքար է, և չի կարող լինել լուծում, եթե լիարժեքորեն հաշվի չառնվի այս իրականությունը: Մեր խորին համոզմունքն է, որ արդյունավետ լինելու համար բոլոր բանակցային ջանքերն ու գործընթացները պետք է հաշվի առնեն հենց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դիրքորոշումն ու կարծիքը: Մենք արձանագրեցինք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն այդ հակամարտության կարգավորման ամենաօպտիմալ ձևաչափն Է:
Երկուստեք նշեցինք ԵԱՀԿ բոլոր կառույցների հետ Հայաստանի Հանրապետության արդյունավետ փոխհամագործակցությունը, և ես խնդրեցի ԵԱՀԿ գործող նախագահին փոխանցել հեղինակավոր այդ կառույցի մեր բոլոր գործընկերներին Հայաստանի անկեղծ շահագրգռվածությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության ոլորտներում փոխգործակցության շարունակական խորացման հարցում:
Պարոն Նախագահին հայտնեցի մեր ժողովրդի երախտագիտությունը Շվեյցարիայի օրենսդիր մարմնի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու, համամարդկային արժեքներին նվիրվածության և դրանց խրախուսման գործում Շվեյցարիայի անկոտրում հանձնառության համար:
Արձանագրեցինք, որ Թուրքիայի կողմից չվավերացվելու պատճառով մինչ օրս առկախված են Շվեյցարիայի Համադաշնության միջնորդությամբ կնքված Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները: Բոլոր դեպքերում, մենք, իհարկե, շնորհակալ ենք Շվեյցարիային այդ բարդ գործընթացի մեջ դերակատարություն ունենալու համար: Համոզված եմ, որ Թուրքիայի կողմից Հայաստանի ապօրինի շրջափակումը պետք է մնա միջազգային բոլոր կառույցների, այդ թվում` ԵԱՀԿ ուշադրության կենտրոնում»:

Международные структуры должны заняться проблемой незаконной блокады Турцией границы Армении. Заявление С. Саргсяна
После встречи в резиденции Президента РА прибывшего с официальным визитом в Республику Армения действующего председателя ОБСЕ, Президента Швейцарской Конфедерации, руководителя Федерального департамента иностранных дел Дидье Буркхальтера и проведенных с Президентом Сержем Саргсяном переговоров в узком, затем в расширенном составе с участием официальных делегаций, состоялась встреча президентов Сержа Саргсяна и Дидье Буркхальтера с представителями СМИ, на которой они подвели итоги переговоров. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Ниже приводим текст заявления Президента РА Сержа Саргсяна перед представителями СМИ после переговоров с действующим председателем ОБСЕ, Президентом Швейцарской Конфедерации, руководителем Федерального департамента иностранных дел Дидье Буркхальтером:
«Многоуважаемый господин Президент!
Уважаемые дамы и господа!
Рад приветствовать в Ереване Президента дружественной Швейцарской Конфедерации, действующего председателя ОБСЕ Дидье Буркхальтера и возглавляемую им делегацию.
Мы обсудили широкий круг вопросов повестки дня армяно-швейцарского сотрудничества, а также в контексте председательства Швейцарии в ОБСЕ коснулись актуальных вызовов региональной и международной безопасности и вопросов взаимодействия.
Мы с удовлетворением констатировали, что с момента установления дипломатических отношений между нашими странами сформировалась содержательная и емкая повестка дня сотрудничества: состоялись взаимные президентские визиты, основаны посольства, развернулся конструктивный диалог между внешними ведомствами и парламентами. Швейцарией осуществлены крайне важные для Армении программы помощи.
Мы положительно оценили фиксируемый в последние годы стабильный рост двусторонней торговли, благодаря чему в ряду европейских стран Швейцария является нашим 4-м торговым партнером. Я высказал нашу заинтересованность в вопросе расширения бизнес-сообщества, состоящего из около 40 швейцарских предприятий в Армении, приветствуя проведение в мае этого года в Цюрихе армяно-швейцарского бизнес-форума и предстоящий визит швейцарских предпринимателей в Республику Армения.
В качестве сравнительно новой важной площадки армяно-швейцарского сотрудничества мы выделили Международную организацию франкофонии, учитывая также, что господин Президент в свое время имел тесное отношение к этой организации.
В плоскости ОБСЕ мы подтвердили взаимное желание еще больше углубить сотрудничество. Я еще раз сказал господину Буркхальтеру, что Армения будет поддерживать Швейцарию на всех этапах председательства в ОБСЕ. Мы придаем важную роль известной репутации Швейцарии как беспристрастного и честного посредника в международных отношениях. Мы убеждены, что председательство Швейцарии сделает максимум для продвижения повестки дня ОБСЕ посредством стимулирования искреннего и результативного диалога, следования соблюдению принципов ОБСЕ и поддержки результативного политического диалога между странами-членами.
Мы детально коснулись нагорно-карабахской проблемы. Я подтвердил желание Армении как можно cкорее найти развязку этой сложной проблемы. Мы выразили единое мнение в том, что проблема не может быть решена военным путем, а только еще больше усложнит этот вопрос. Угрозы применения силы и периодические нарушения перемирия наносят большой вред переговорному процессу. Когда говорится о мерах по укреплению доверия, мы четко отмечаем, что в их числе первоочередным является проявление надлежащего уважения к народу Нагорного Карабаха. Наконец, эта борьба является национально-освободительной борьбой, ведущейся за основополагающее право на самоопределение, и не может быть решения, если не будет полноценно учтена эта реальность. Мы глубоко убеждены, что для того, чтобы быть результативными, все переговорные усилия и процессы должны учитывать позицию и мнение именно народа Нагорного Карабаха. Мы констатировали, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ является самым оптимальным форматом урегулирования этого конфликта.
Мы обоюдно отметили результативное взаимное сотрудничество Республики Армения со всеми структурами ОБСЕ, и я попросил действующего председателя ОБСЕ передать всем нашим партнерам этой авторитетной структуры искреннюю заинтересованность Армении в вопросе непрерывного углубления взаимодействия в сферах демократических реформ, защиты прав человека, свободы слова.
Господину Президенту я выразил признательность нашего народа за признание Геноцида армян законодательным органом Швейцарии, несгибаемую решимость Швейцарии в деле приверженности общечеловеческим ценностям и их поощрения.
Мы констатировали, что по причине нератифицированности со стороны Турции по сей день в подвешенном состоянии находятся заключенные при посредничестве Швейцарской Конфедерации протоколы Армения-Турция. Во всех случаях мы, конечно, благодарны Швейцарии за роль, которую она сыграла в этом сложном процессе. Убежден, что незаконная блокада Армении со стороны Турции должна оставаться в центре внимания всех международных структур, в том числе ОБСЕ».