«Ուժի կիրառման սպառնալիքները և զինադադարի խախտումները վնաս են հասցնում բանակցային գործընթացին»
Պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերի՝ ՀՀ Նախագահի նստավայրում դիմավորման և Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ նեղ, ապա պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցություններից հետո կայացել է նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Դիդիե Բուրկհալտերի հանդիպումը ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ, որտեղ նրանք ամփոփել են բանակցությունների արդյունքները: Այս մասին հաղորդում են Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ներկայացնում ենք Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ԶԼՄ ներկայացուցիչների առջև` ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերի հետ բանակցություններից հետո:
«Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ,
Ուրախ եմ ողջունելու Երևանում բարեկամ Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Դիդիե Բուլկհալտերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Մենք քննարկեցինք հայ-շվեյցարական համագործակցության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահության համատեքստում անդրադարձանք տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության արդի մարտահրավերներին և փոխգործակցության խնդիրներին:
Գոհունակությամբ արձանագրեցինք, որ մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր ձևավորվել է համագործակցության բովանդակալից և ընդգրկուն օրակարգ. կայացել են նախագահական փոխայցեր, հիմնվել են դեսպանություններ, կառուցողական երկխոսություն է ծավալվել արտաքին գերատեսչությունների և խորհրդարանների միջև: Շվեյցարիայի կողմից իրականացվել են Հայաստանի համար չափազանց կարևոր աջակցության ծրագրեր:
Դրական գնահատեցինք երկկողմ առևտրի վերջին տարիներին արձանագրվող կայուն աճը, ինչի շնորհիվ եվրոպական երկրների շարքում Շվեյցարիան մեր 4-րդ առևտրային գործընկերն է: Մեր շահագրգռվածությունը հայտնեցի Հայաստանում շուրջ 40 շվեյցարական ընկերություններ ներառող գործարար համայնքի ընդլայնման հարցում՝ ողջունելով այս մայիսին Ցյուրիխում հայ-շվեյցարական գործարար համաժողովի անցկացումը և շվեյցարացի գործարարների առաջիկա այցը Հայաստանի Հանրապետություն:
Որպես հայ-շվեյցարական համագործակցության համեմատաբար նոր կարևոր հարթակ՝ մենք առանձնացրեցինք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը՝ նաև հաշվի առնելով, որ պարոն Նախագահը ժամանակին սերտ առնչություն է ունեցել այդ կազմակերպության հետ:
ԵԱՀԿ հարթությունում վերահաստատեցինք համագործակցությունն ավելի խորացնելու փոխադարձ ցանկությունը: Մեկ անգամ ևս պարոն Բուրկհալտերին ասացի, որ Հայաստանը սատարելու է Շվեյցարիային ԵԱՀԿ-ում նախագահության բոլոր փուլերում: Մենք կարևորում ենք Շվեյցարիայի՝ միջազգային հարաբերություններում անկողմնակալ և ազնիվ միջնորդի հայտնի համբավը: Հավատացած ենք, որ Շվեյցարիայի նախագահությունը կանի առավելագույնը ԵԱՀԿ օրակարգի առաջմղման համար՝ անկեղծ և արդյունավետ երկխոսություն խթանելու, ԵԱՀԿ սկզբունքների պահպանմանը հետևելու և անդամ երկրների միջև արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը սատարելու միջոցով:
Մանրամասն անդրադարձանք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: Ես վերահաստատեցի Հայաստանի ցանկությունն օր առաջ գտնելու այս բարդ խնդրի հանգուցալուծումը: Մենք համակարծիք ենք, որ ռազմական ուղիով խնդիրը չի կարող լուծվել, այլ միայն ավելի է բարդացնելու այս հարցը: Ուժի կիրառման սպառնալիքները և զինադադարի պարբերական խախտումները մեծ վնաս են հասցնում բանակցային գործընթացին: Երբ խոսվում է վստահության ամրապնդման միջոցառումների մասին, մենք հստակ նշում ենք, որ դրանց թվում առաջնահերթը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ պատշաճ հարգանքի դրսևորումն է:
Ի վերջո, այս պայքարն ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի համար մղվող ազգային-ազատագրական պայքար է, և չի կարող լինել լուծում, եթե լիարժեքորեն հաշվի չառնվի այս իրականությունը: Մեր խորին համոզմունքն է, որ արդյունավետ լինելու համար բոլոր բանակցային ջանքերն ու գործընթացները պետք է հաշվի առնեն հենց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դիրքորոշումն ու կարծիքը: Մենք արձանագրեցինք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն այդ հակամարտության կարգավորման ամենաօպտիմալ ձևաչափն Է:
Երկուստեք նշեցինք ԵԱՀԿ բոլոր կառույցների հետ Հայաստանի Հանրապետության արդյունավետ փոխհամագործակցությունը, և ես խնդրեցի ԵԱՀԿ գործող նախագահին փոխանցել հեղինակավոր այդ կառույցի մեր բոլոր գործընկերներին Հայաստանի անկեղծ շահագրգռվածությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության ոլորտներում փոխգործակցության շարունակական խորացման հարցում:
Պարոն Նախագահին հայտնեցի մեր ժողովրդի երախտագիտությունը Շվեյցարիայի օրենսդիր մարմնի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու, համամարդկային արժեքներին նվիրվածության և դրանց խրախուսման գործում Շվեյցարիայի անկոտրում հանձնառության համար:
Արձանագրեցինք, որ Թուրքիայի կողմից չվավերացվելու պատճառով մինչ օրս առկախված են Շվեյցարիայի Համադաշնության միջնորդությամբ կնքված Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները: Բոլոր դեպքերում, մենք, իհարկե, շնորհակալ ենք Շվեյցարիային այդ բարդ գործընթացի մեջ դերակատարություն ունենալու համար: Համոզված եմ, որ Թուրքիայի կողմից Հայաստանի ապօրինի շրջափակումը պետք է մնա միջազգային բոլոր կառույցների, այդ թվում` ԵԱՀԿ ուշադրության կենտրոնում»:

Serzh Sargsyan: Turkey’s illegal blockade of Armenia should remain in focus of all international organizations
16:38 04/06/2014
After the official welcome ceremony for OSCE Chairperson-in-Office, President of the Swiss Confederation and Head of the Federal Department of Foreign Affairs Didier Burkhalter, as well as after his narrow-format negotiations with President Serzh Sargsyan and extended-format negotiations with the participation of the official delegations, Serzh Sargsyan and Didier Burkhalter held a meeting with the representatives of mass media to sum up the negotiation results.
Statement by Armenian President Serzh Sargsyan at a meeting with mass media representatives after negotiations with OSCE Chairperson-in-Office, President of Swiss Confederation and Head of Federal Department of Foreign Affairs Didier Burkhalter
Distinguished Mr. President,
Honorable ladies and gentlemen,
I am glad to welcome the President of the Swiss Confederation, the OSCE Chairperson-in-Office Didier Burkhalter and the delegation led by him in Yerevan.
We discussed a broad range of issues on the Armenian-Swiss cooperation agenda, as well as touched upon the current regional and international security challenges and collaboration issues in the context of the Swiss OSCE Chairmanship.
We stated with satisfaction that since the establishment of diplomatic relations our countries have managed to create a meaningful and inclusive cooperation agenda; reciprocal visits of presidents, opening of embassies, promotion of constructive dialogue between our foreign affairs ministries and parliaments. Switzerland has carried out assistance programs being of great importance for Armenia.
We praised the recent years’ constant growth rates in bilateral trade thanks to which Switzerland is our 4th European trade partner. We showed our interest in enlarging the Swiss business community in Armenia which includes around 40 Swiss companies and welcomed the Armenian-Swiss business forum held in Zurich this May and the upcoming visit of Swiss businessmen to the Republic of Armenia.
We highlighted the International Organization of La Francophonie as a relatively new important platform for the Armenian-Swiss cooperation considering also that there was a time when Mr. President had close ties with that organization.
We reaffirmed our mutual commitment to further advancing cooperation in the OSCE format. I once again told Mr. Burkhalter that Armenia is going to support Switzerland in all phases of the Swiss OSCE Chairmanship. We attach importance to Switzerland’s famous image of an impartial and honest mediator in international relations. We strongly believe that the Swiss Chairmanship will do its best to promote the OSCE agenda by means of stimulating straightforward and effective dialogue, conforming to the OSCE principles and supporting effective political dialogue between the member states.
We dwelt on the subject of the Nagorno-Karabakh conflict. I reaffirmed Armenia’s commitment to finding a solution to this complex issue as soon as possible. We agree that the conflict can’t be resolved by means of war; on the contrary, it will become more complicated. The threats of use of force and the regular violations of the ceasefire greatly hinder the negotiation process. We clearly mention that the primary confidence building measure is, inter alia, the demonstration of proper respect towards the Nagorno-Karabakh people. Finally, this is a national liberation struggle for exercising the fundamental right to self-determination and any solution which neglects this reality is doomed to failure. We strongly believe that in order for it to be effective every negotiation effort and process should take into account the position and opinion of the Nagorno-Karabakh people. We stated that the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship is the most optimal format to resolve that conflict.
We praised Armenia’s effective collaboration with all OSCE structures, and I asked the OSCE Chairperson-in-Office to tell all our partners in that authoritative organization that Armenia is really interested in further advancing collaboration in the areas of democratic reforms, protection of human rights and freedom of speech.
On behalf of our people, I expressed my gratitude to Mr. President for the recognition of the Armenian Genocide by the Swiss Parliament, Switzerland’s devotion to universal values, as well as for its unbending commitment to promoting those values.
We stated that because of Turkey’s lack of commitment the Armenian-Turkish protocols mediated by the Swiss Confederation have been frozen up to the present day. In any case, we appreciate the role Switzerland played in that complicated process. I am sure that Turkey’s illegal blockade of Armenia should always remain in the focus of all international organizations, including the OSCE.
Now I am pleased to give the floor to President Burkhalter.