ՊՆ. Ադրբեջանի իշխանությունները ցուցադրում են իրենց արհամարհանքը ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեությանը
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել այսօր հակառակորդի դիպուկահարից երկու զինծառայողի սպանության վերաբերյալ:
ՊՆ մամուլի ծառայությունը նշում, է որ հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հարավ-արևմտյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային գնդակային վիրավորում են ստացել պայմանագրային զինծառայողներ Անդրանիկ Սամվելի Եղոյանը (ծնվ. 1988թ., Արարատի զ/կ) և Բորիս Բենիկի Գասպարյանը (ծնվ. 1992թ., Արարատի զ/կ):
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կիսում է ծանր կորստյան վիշտը և իր զորակցությունն է հայտնում ՀՀ սահմանների անվտանգությունն ապահովելու ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Միջադեպի մանրամասները ճշտվում են: ՀՀ զինված ուժերը վերահսկում են իրավիճակը շփման գծում` իրականացնելով իրավիճակին համարժեք գործողություններ:
«Հակառակորդի ձեռնարկած այս սադրանքը շփման գծում Ադրբեջանի զինված ուժերի վերջին օրերի գործողությունների տրամաբանական շարունակությունն է, ինչը կրկին անգամ վկայում է, որ հարևան պետության իշխանություններն արհամարհում են ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնություն, չեն ցանկանում խաղաղ ճանապարհով լուծել ԼՂ հիմնախնդիրը, պարբերաբար դիմում են սադրիչ գործողությունների` արհեստականորեն ապակայունացնելով իրավիճակը սահմանագոտում և վտանգելով բանակցային գործընթացը:
Սրանով Ադրբեջանի իշխանությունները ցուցադրում են իրենց արհամարհանքը և ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության, և միջնորդ պետությունների ղեկավարների գործադրած ջանքերի, և միջազգային հանրության նկատմամբ»,- ասված է ՊՆ հայտարարության մեջ:

Власти Азербайджана демонстрируют пренебрежение к Минской группе ОБСЕ. Заявление Минобороны Армении
Министерство обороны Армении распространило заявление касательно гибели от пуль азербайджанского снайпера двух армянских военнослужащих.
Отметим, на боевом посту одной из воинских частей, размещенной в юго-западном направлении армяно-азербайджанской границы, от пуль противника смертельные огнестрельные ранения получили военнослужащие-контрактники Андраник Егоян (1988г.р., Араратский военный комиссариат) и Борис Гаспарян (1992 г.р, Араратский военный комиссариат). Детали инцидента уточняются.
Минобороны РА, выражая соболезнования близким, родным и сослуживцам погибших военнослужащих, отмечает: «Сегодняшняя провокация на линии соприкосновения – логическое продолжение действий ВС Азербайджана в последние дни, что в очередной раз подтверждает игнорирование азербайджанскими властями любых инициатив по мирному урегулированию карабахского конфликта, отказ от мирного решения проблемы, а также манеру периодически прибегать к провокационным действиям, искусственно дестабилизировать ситуацию в приграничной зоне и ставить под удар переговорный процесс».
«Этими действиями власти Азербайджана демонстрируют свое пренебрежение как к деятельности Минской группы ОБСЕ, так и к приложенным главами государств-посредников усилиям и международной общественности», – говорится в заявлении.
Согласно заявлению, ВС РА контролируют ситуацию на линии соприкосновения и проводят адекватные данной ситуации действия.