Արա Պապյան. Ցեղասպանության հարցի լուծումը գտնվում է իրավական դաշտում
«ՀՀ նախագահի քայլը անակնկալ էր թուրքական կողմի համար: Այս մասին վկայում են անգամ թուրքական մամուլի զգացմունքային արձագանքները: «Անակնկալ քայլ` Սերժ Սարգսյանից», «Հայաստանը անակնկալ մատուցեց Թուրքիային» և նմանատիպ վերտառությամբ հրապարակումներում թուրքական մամուլը փաստեց, որ Թուրքիայի ապագա նախագահը հայտնվել է բավական բարդ դրության մեջ»,- անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթին` panorama.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստին իր ելույթում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնապես հրավիրել է Թուրքիայի ապագա նախագահին Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին այցելել Հայաստան: Իր հերթին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը օրերս կրկին անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին` նշելով, որ «Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում դեռ հույս կա»:
«ՀՀ նախագահը պարզորոշ կերպով շեշտեց, որ թուրք ժողովրդի հանդեպ որևէ թշնամություն չկա: Փոխարենը առկա է խնդիրը լուծելու, ինչպես նաև Ցեղասպանության բարոյական հետևանքների վերացմանն ուղղված ջանքեր գործադրելու ցանկություն: Ըստ էության, ակնարկվեց, որ թուրքական կողմից ևս նման ցանկության առկայության ամենավառ ապացույցը կհանդիսանա 2015 թ ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելությունն և գլուխ խոնարհումը: Սա պաշտոնական Անկարայի կողմից տասնյակ տարիներ վարվող ժխտողականության քաղաքականությունից ետ կանգնելու, և այս ֆոնին ստեղծված իմիջը փոխելու լավագույն հնարավորությունն է»,- ասաց Ա. Իսպիրյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքերով` նախագահի ելույթը «արժանի պատասխան էր» թուրքական, այսպես կոչված, «նախաձեռնողական» քաղաքականությանը` մասնավորապես, Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ապրիլքսաներեքյան ուղերձին:
«Ցեղասպանության հարցում թուրքական արտաքին քաղաքականության հիմքում ընկած է ժխտողականությունն և կեղծիքի տարածումը: Էրդողանի վերջին ուղերձը ցույց տվեց, որ նրանք կարող են գնալ անակնկալ քայլերի` միևնույն ժամանակ չհեռանալով ավանդական քաղաքական ուղղուց: Կարծում եմ, որ 2015 թ ընդառաջ որևէ նմանատիպ քայլ անպայման կլինի»,- ասաց Ա. Իսպիրյանը:
Թուրքագետը սակայն չի կարծում, որ Թուրքիայի ապագա նախագահը որոշում կկայացնի այցելել Ծիծեռնակաբերդ:
«Թուրքիայում ներկայումս առկա քաղաքական և հասարակական իրավիճակում դեպքերի նման զարգացումը գրեթե անհավանական է: Թուրքական հասարակությունը դեռևս պատրաստ չէ Ցեղասպանության հարցում կտրուկ շրջադարձերի: 80 տարուց ավելի թուրքական վարչակազմը զբաղվել է կեղծիքի և հակահայկականության տարածմամբ և ոչ մի քաղաքական գործիչ չի կարող միանգամից ետ կանգնել այդ ուղղուց: Սակայն Էրդողանի ուղերձը որոշակի կերպով նախապատրաստում է թուրքական հասարակության հաջորդ համարձակ քայլին»,- նշեց Անդրանիկ Իսպիրյանը:
Ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի վերջին ելույթին, ապա ըստ մեր զրուցակցի, այն նախորդ ելույթների կրկնությունն էր:
«Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից հետո, Գյուլի` Հայաստանի հետ առնչվող գրեթե բոլոր ելույթներում շեշտվում էր, որ Թուրքիան կարևորում է տարածաշրջանում Հայաստանի հետ համագործակցությունը: Այս մասին նա խոսում է նաև վերջին հայտարարության մեջ: Որևէ նոր բան, ըստ էության, այստեղ չկար: Մյուս կողմից Գյուլը չէր կարող ուղղակի անդրադառնալ ՀՀ նախագահի ելույթին: Գալիք ընտրություններում իշխող քաղաքական ուժի թեկնածուն Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն է, որի փոխարեն Գյուլի պատասխանը կոռեկտ չէր լինի»,- ասաց Ա. Իսպիրյանը:
Իր հերթին Մոդուս Վիվենդի կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանի կարծիքով` Էրդողանի ուղերձից հետո հայկական կողմի նմանատիպ քայլը լիովին տրամաբանական էր:
«Գնդակը, այսպես ասած, գտնվում էր հայկական դաշտում և սպասելի էր, որ հայկական կողմը պետք է հանդես գա որոշակի նախաձեռնությամբ: Այս առումով ՀՀ նախագահի կողմից` Թուրքիայի ապագա նախագահին ուղղված հրավերը բնական և նորմալ քայլ էր»,- ասաց Արա Պապյանը:
«Ինչ վերաբերում է այս քայլի արդյունքներին, ապա չեմ կարծում, որ Թուրքիայի ապագա նախագահը կգա Հայաստան: Սա կլինի Ցեղասպանության ճանաչում, ինչը, բնականաբար, պաշտոնական Անկարան իրեն թույլ տալ չի կարող: Հավանական է, որ Երևան կժամանի ինչ-որ թուրքական պատվիրակություն` առավելագույնը փոխնախարարի գլխավորությամբ, որը չի այցելի Ծիծեռնակաբերդ»,-հավելեց մեր զրուցակիցը:
Մոդուս Վիվենդի կենտրոնի ղեկավարը կարծում է, որ հարցի լուծումը գտնվում է իրավական դաշտում:
«Հարցը պետք է տեղափոխվի իրավական դաշտ: Իմ խորին համոզմամբ, պետք է քննարկվեն ոչ թե Ցեղասպանության, այլ դրա հետևանքների վերացման հարցերը: Սա առաջին հերթին ենթադրում է Թուրքիայի կողմից հայկական պատմական հողերի դեօկուպացիա: Միայն իրավական դաշտում մենք կարող ենք լուծել մեր առջև դրված խնդիրները»,- ասաց Արա Պապյանը:

Приглашение президента Турции в Армению к 100-й годовщине Геноцида – достойный ответ дипломатии Эрдогана. Интервью с экспертами
Приглашение президентом РА Сержем Саргсяном президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, посетить Армению 24 апреля 2015 года – к 100-й годовщине Геноцида армян, стал сюрпризом для турецкой стороны. Об этом в интервью Panorama.am заявил тюрколог Андраник Испирян, обратившись к речи главы армянского государства на четвертом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
В связи с этим тюрколог отметил: «О том, что заявление Сержа Саргсяна стало сюрпризом для Турции, свидетельствует эмоциональная реакция турецкой прессы». Андраник Испирян процитировал ряд заголовков турецких СМИ («Неожиданный шаг Сержа Саргсяна», «Армения преподнесла сюрприз Турции»), констатировав, что следующий президент Турции заранее оказался в достаточно сложной ситуации.
«Президент Армении четко подчеркнул, что по отношению к турецкому народу нет никакой вражды. Вместо этого присутствует желание решить проблему, а также прилагать усилия для ликвидации нравственных последствий Геноцида армян. По сути, был сделан намек, что самым ярким доказательством наличия подобного желания и у турецкой стороны станет посещение следующим президентом Турции 24 апреля 2015 года мемориального комплекса „Цицернакаберд”», – сказал тюрколог. Он также добавил: «Это возможность для официальной Анкары отказаться от проводимой в течение десятков лет политики отрицания и сменить имидж на этом фоне».
По словам собеседника Panorama.am, речь президента Армении «стала достойным ответом» турецкой так называемой «инициативной политике», в частности посланию премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, обнародованному накануне 99-й годовщины Геноцида армян в Османской империи 1915г.
«В вопросе Геноцида армян в основе внешней политики Турции лежит отрицание и распространение лжи. Последнее послание Эрдогана продемонстрировало, что они могут прибегнуть к неожиданным шагам, не отходя при этом от традиционного политического пути. Полагаю, что в преддверии 2015 года подобный шаг обязательно будет предпринят», – сказал Андраник Испирян.
Тем не менее, тюрколог не считает, что следующий президент Турции примет решение посетить мемориальный комплекс «Цицернакаберд».
«В сложившейся в Турции общественно-политической ситуации подобное развитие событий почти невероятно. Общество в этой стране пока не готово к резкому повороту событий в вопросе Геноцида армян. На протяжении свыше восьмидесяти лет турецкие власти занимались распространением лжи и антиармянских настроений, и ни один политический деятель в Турции не может свернуть с этого пути. Однако заявление Эрдогана в некоторой степени подготавливает турецкое общество к следующему смелому шагу»,– отметил Андраник Испирян.
Что касается последнего заявления президента Турции Абдуллы Гюля, то, по мнению тюрколога, оно является повторением предыдущих.
«После подписания армяно-турецких протоколов почти во всех заявлениях Гюля касательно Армении подчеркивалось, что Анкара придает важность сотрудничеству с Ереваном в регионе. Об этом свидетельствует и его последнее заявление. Ничего нового, по сути, там не было. С другой стороны Гюль не мог просто коснуться речи президента Армении. На предстоящих президентских выборах кандидатом от правящей партии является Реджеп Тайип Эрдоган, и было бы некорректно, если бы Гюль ответил вместо него», – отметил Андраник Испирян.
По мнению же руководителя центра «Модус Вивенди» Ара Папяна, после заявления Эрдогана подобный ответ с армянской стороны полностью умещался в рамки логики.
«Мяч, так сказать, находился на армянской половине поля, и было прогнозируемо, что армянская сторона выступит с определенной инициативой. В этом плане инициатива президента Армении пригласить президента Турции посетить Армению было нормальным и естественным шагом», – отметил Ара Папян.
«Что касается последствий такого шага, то не думаю, что следующий президент Турции приедет в Армению. Это будет означать признание Геноцида армян, чего официальная Анкара, разумеется, не может позволить себе. Вероятно, что в Ереван прибудет какая-то турецкая делегация – максимум во главе с замминистра, которая не посетит мемориальный комплекс „Цицернакаберд”», – добавил он.
По мнению Ара Папяна, решение вопроса находится в правовой плоскости. «Вопрос следует перенести в правовую плоскость. По моему глубокому убеждению, нужно обсудить не вопрос Геноцида, а вопрос ликвидации его последствий. Это в первую очередь предполагает деоккупацию армянских исторических территорий Турцией. Лишь в правовой плоскости мы можем решить стоящие перед нами проблемы», – резюмировал он.