Հայաստանի 59 համայնքներում «լռության օր» է
Հունիսի 8-ին Հայաստանի 59 համայնքներում, այդ թվում նաև Գորիսում, տեղի են ունենալու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ: Ընտրություններին ընդառաջ այսօր լռության օր է:
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում գրանցվել է համայնքի ղեկավարի 66 թեկնածու: Ավագանու անդամի թեկնածու գրանցվել է ավագանու անդամի 188 թեկնածու:
Հունիսի 8-ի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին համայնքի ղեկավար ընտրող 40 համայնքներից 17-ում քվեարկվելու է 1 թեկնածու, 20-ում` 2 թեկնածու և 3-ում` 3 թեկնածու:
Համեմատաբար թեժ ընտրապայքար սպասվում էր Գորիսի քաղաքապետի ընտրություններում, որտեղ առաջադրվել էր ԶՈւ գնդապետ Արտակ Բուդաղյանի եղբայրը` Արա Բուդաղյանը: Սակայն ընթացքում նա ինքնաբացարկ հայտնեց: Այստեղ առաջադրված են երկու թեկնածուներ` ՀՀԿ-ից Վաչագան Ադունցը, որը համարվում է Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի մարդը և անկուսակցական Հրայր Յոլյանը: Այս թեկնածուին սատարելու հայտարարություն է երեկ տարածել Արա Բուդաղյանը:

8 июня в 59 общинах Армении, в том числе в городе Горис, пройдут выборы в органы местного самоуправления. В преддверии выборов сегодня в общинах объявлен «день тишины».
Для участия в предстоящих выборах глав общин ЦИК зарегистрировала 66 кандидатов на посты руководителей общин, а на посты членов муниципальных советов – 188 кандидатов.
Отметим, свою кандидатуру на пост мэра Гориса выдвинул Ара Будагян – брат погибшего в прошлом году вследствие ЧП напротив дома тогдашнего губернатора Сюникской области РА Сурена Хачатряна Аветика Будагяна и раненного тогда же полковника ВС РА Артака Будагяна. Однако позднее он принял решение взять самоотвод.
На пост градоначальника ныне претендуют 2 кандидата – беспартийный Грайр Йолян, которого поддерживает Ара Будагян, и член Республиканской партии Армении Вачаган Адунц, кандидатуру которого поддерживает бывший губернатор Сюникской области Сурен Хачатрян.