Հունիսի 9-10-ը Ժնևում նախատեսվում է Իրանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունների հանդիպումը
«Հունիսի 9-10-ը Ժնևում նախատեսվում է Իրանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունների հանդիպումը»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին:
Իրանի փոխարտգործնախարարը տեղեկացրել է, որ հունիսի 16-20-ը Վիեննայում միջուկային խնդրի շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև նախատեսվող հանդիպումից առաջ հունիսի 9-10-ը Ժնևում տեղի կունենա Իրանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունների հանդիպումը, իսկ 11-12-ին Հռոմում Իրանի պատվիրակությունը կհանդիպի Ռուսաստանի պատվիրակության հետ:
Հիշեցնենք, որ նախորդ ամիս Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում միջուկային խնդրի հարցում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև մի քանի օր տևած բանակցություններն անարդյունավետ ավարտվեցին:
Չնայած բանակցությունների ընթացքում տեղեկատվություն հրապարակվեց, թե Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձրագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը նախապատրաստում են միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համապարփակ համաձայնագրի նախագիծը, հանդիպման ավարտին պարզ դարձավ, որ բանակցությունների այդ շրջափուլում համաձայնագրի նախագծի մշակումն առկախվել է:
Վիեննայում տեղի ունեցա հանդիպումից մի քանի օր անց Ստամբուլում հանդիպեցին Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի և ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձրագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը: ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին, ամփոփելով միջուկային խնդրի շուրջ Զարիֆի և Էշթոնի միջև տեղի ունեցած երկօրյա բանակցությունները, նշել էր, որ դրանք օգտակար էին՝ ուղղված հետագա բանակցություններում առաջընթաց գրանցելուն:

«9-10 июня в Женеве запланирована встреча делегаций Ирана и США»,– об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил замминистра иностранных дел Ирана Сейед Аббас Аракчи.
По словам замглавы внешнеполитического ведомства страны, до предстоящей 16-20 июня в Вене встречи представителей Ирана и «шестерки» вокруг ядерной проблемы 9-12 июня в Женеве состоится встреча делегаций Ирана и США, а 11-12 июня в Риме иранская делегация встретится с делегацией из России.
Напомним, состоявшиеся в минувшем месяце в Вене переговоры между Ираном и «шестеркой» завершились безрезультатно.
Несмотря на то, что в ходе переговоров была обнародованная информация о том, что министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон готовят проект всеобъемлющего соглашения по иранской ядерной проблеме, в завершении встречи стало ясно, что разработка проекта соглашения приостановлена.
Спустя несколько дней после встречи в Вене в Стамбуле встретились министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф и глава дипломатии ЕС Кэтрин Эштон. Заместитель главы МИД Ирана Сейед Аббас Аракчи, подводя итоги состоявшихся в Стамбуле двухдневных переговоров между Кэтрин Эштон и Мохамаддом Джавадом Зарифом вокруг иранской ядерной проблемы, отметил, что они были полезными и направленными на достижение прогресса в дальнейших переговорах.