Գ.Սահակյանը համաձայն է լսումների, բայց հորդորում է չոգևորվել, թե Աստանայում ծածուկ մի բան է կատարվել
14:08 09/06/2014
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի համոզմամբ` պատգամավորների առաջարկով Աստանայի ֆորումի և դրան հաջորդած իրադարձությունների մասով թեև խորհրդարանական լսումներ հրավիրելու անհրաժեշտություն չկա, բայց դրանք կիրագործվեն:
«Ես կխնդրեմ հանձնաժողովներից որևէ մեկին, որպեսզի լսումների կազմակերպչական աշխատանքներն իր վրա վերցնի»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ նախագահը` նշելով նաև, թե հարցերի պատասխանները հնարավոր է ստացվեն երկու օրից էլ` ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ:
Նա վստահություն հայտնեց, որ չորեքշաբթի հնարավոր է հարցերի պատասխանները բավարար չլինեն, դրա համար ավելի վաղ ԱԺ ամբիոնից նա լսումների անցկացման մոտավոր ժամկետներն էլ էր նշել` հունիսի 16-17:
Գ.Սահակյանը շտապեց ավելացնել` անգամ եթե լսումներ անցկացնելու որոշում կայացվի, ապա պետք չէ դրանից ոգևորվել, թե Աստանայում ծածուկ մի բան է կատարվել.
«Պատգամավորների մոտ որոշակի խնդիրներ կան վերլուծման առումով, իհարկե կկազմակերպենք»,- նշեց նա:
Ի դեպ` Panorama.am-ի հետ զրույցում ԱԺ Եվրաինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ պատրաստվում է ԱԺ Արտաքին հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի հետ քննարկել համատեղ լսումներ անցկացնելու հարցը, քանի որ իր նամակին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեռ չի պատասխանել:
ԱԺ-ն պահանջում է Էդվարդ Նալբանդյանի պարզաբանումները, վերջինս լռում է

В парламенте Армении состоятся слушания вокруг заявлений с заседания Высшего евразийского экономического совета в Астане
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян убежден в том, что никакой необходимости проводить парламентские слушания в связи с состоявшимся в Астане 29 мая заседанием Высшего евразийского экономического совета и последовавшими развитиями нет, однако эти слушания будут организованы.
«Я попрошу одну из комиссий взять на себя ответственность за организационные работы», – заявил в ходе брифинга председатель НС РА, подчеркнув, что ответы на вопросы будут даны спустя два дня в ходе традиционного парламентского часа вопросов-ответов. При этом спикер отметил, что в случае необходимости слушания могут пройти 16-17 июня.
Между тем, секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения», председатель Постоянной Комиссии по вопросам европейской интеграции НС РА Наира Зограбян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила о намерении обсудить вопрос проведения совместных слушаний с руководителем Постоянной Комиссии по внешним сношениям НС РА Артаком Закаряном, поскольку на ее письмо глава МИД Армении Эдвард Налбандян пока не ответил.
Напомним, заявление президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, озвученное на заседании Высшего Евразийского экономического совета 29 мая в Астане, продолжается оставаться в политической повестке Армении. Напомним, тогда Н. Назарбаев процитировал письмо азербайджанского коллеги Ильхама Алиева и, обратившись к президенту Армении Сержу Саргсяну, отметил: «Чтобы там одного еще нашего товарища не возбуждать в Азербайджане, вы так вступали в ВТО, нужно и в Евразийский союз вступить в рамках зафиксированных в ООН границ».