«Ֆրունզիկ Մկրտչյանը ծնված էր նրա համար, որ սիրվեր»,- նման համոզմունք ունի վրացի դերասան, երգիչ, սցենարիստ, պրոդյուսեր և կոմպոզիտոր Վախթանգ Կիկաբիձեն:
Նա Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, իհարկե, չէր կարող չխոսել մի արվեստագետի մասին, ում հետ խաղացել է Գիորգի Դանելիայի «Միմինո» ֆիլմում (էկրան է բարձրացել 1977 թ., 1978 թ. արժանացել է ԽՍՀԿ պետական մրցանակի):
«Երբ մենք նկարահանվում էինք այդ ֆիլմում, այնքան էլ մեզ հասկանալ չէր, թե ինչ ենք անում այդտեղ: Սակայն երբ արդեն կինոն ամբողջությամբ պատրաստ էր, պարզ դարձավ, որ ֆիլմի երկու հերոսները (Վալիկո՝ Կիկաբիձե, Ռուբիկ՝ Մկրտչյան) գրված են կարմիր գրքում, քանի որ նման մարդիկ չկան»,- ասաց Վ. Կիկաբիձեն:
Նա ասաց, Ֆրունզիկ Մկրտչյանը տաղանդավոր մարդ էր, ապա ցավով նշեց, որ իրենց համակարգում տաղանդը գնահատվում է մարդու՝ կյանքից հեռանալուց հետո, ինչը, բնականաբար, սխալ է. «Նա յուրահատուկ հումոր ուներ: Երբ նրա հետ ծանոթացա, ինձ անհասականալի էր, թե ինչու է այդքան ուրախ մարդու աչքերը տխուր: Նրա կյանքի պատմությունը չգիտեի: Երբ ինչ-որ բաներ իմացա, հասկացա, որ նա մեծ ողբերգության կրող է: Դա նրա խաչն էր: Կյանքում երկու մարդու եմ հանդիպել նման հումորով, երբ որևէ բան էր պատմում ու չէր ծիծաղում՝ Ֆրունզիկին և Յուրի Նիկուլինին: Ֆրունիզկ Մկրտչյանի կյանքը բարդ էր: Ինձ ուրախացնում է այն փաստը, որ հայրենիքում, ընդհանրապես ամենուր, նրան սիրում են»:

Великий армянский актер с уникальным юмором и грустными глазами. Вахтанг Кикабидзе о Фрунзике Мкртчяне
Великий армянский актер Фрунзик Мкртчян был рожден для того, чтобы стать любимцем всех. Такое мнение о своем друге и партнере по съемочной площадке фильма «Мимино» сегодня на пресс-конференции в Ереване выразил советский и грузинский эстрадный певец, актер, сценарист, продюсер и композитор Вахтанг Кикабидзе.
«Когда мы с ним снимались в этом фильме, изначально было не совсем понятно, что мы здесь делаем. Однако, когда фильм уже полностью был готов, стало ясно, что главные герои картины (летчик Валико Мизандари, которого сыграл Вахтанг Кикабидзе, и шофер Рубен Хачикян в исполнении Фрунзика Мкртчяна. – Прим. ред.) занесены в Красную книгу, так как подобных людей просто нет», – сказал В.Кикабидзе.
«У Фрунзика Мкртчяна было уникальное чувство юмора. Когда я познакомился с ним, для меня было непонятно, почему у столь веселого человека такие грустные глаза. Я не был знаком с историей его жизни. Когда же я узнал какие-то подробности, понял, что он носитель большой трагедии. Это был его крест. Я в своей жизни встречал только двух людей с таким чувством юмора, когда они рассказывали что-то и не смеялись: Фрунзика Мкртчяна и Юрия Никулина. Жизнь Фрунзика Мкртчяна была сложной. Меня радует тот факт, что на родине и, вообще, повсюду его любят», – отметил Вахтанг Кикабидзе.
Отметим, советский комедийный художественный фильм «Мимино» был снят режиссером Георгием Данелией. 1 июля 1977 года фильм был показан на Международном московском кинофестивале, а 27 марта 1978 года состоялась премьера на большом экране. Многие фразы из фильма стали крылатыми. Режиссёр-постановщик и исполнители главных ролей были награждены Государственными премиями СССР.