Ամառային զորակոչ. պատվաստումներն արվում են հավաքակայանում
Հայաստանի զինված ուժերում այսօր մեկնարկեց ամառային զորակոչը։ Այս զորակոչի ընթացքում որևէ նորամուծություններ չեն եղել: Նախատեսվում էր, որ պատվաստումները կինեն զորակոչվելուց առաջ և զորակոչիկները հետպատվաստումային շրջանը տանը կանցկացնեն, սակայն այս մեխանիզմի գործարկումը հետաձգվել է:
Հետաձգումը, ըստ ոլորտի պատասխանատուների, պայմանավորված է տեխնիկական հարցերով, և մեխանիզմը գործելու է հաջորդ` ձմեռային զորակոչից սկսած:
«Զինվոր» համակարգող խորհրդի ղեկավար Մարգարիտա Խաչատրյանի համար սա անկնկալ էր:
«Առողջապահության փոխնախարարն ու Պաշտպանության նախարարն իմ հարցմանը պատասխանել էին, որ զորակոչից առաջ պատվաստումները կկատարվեն պոլիկլինիկաներում, կտան մայրական խնամք` մինչև զորակոչը: Սակայն իմացա, որ պատվաստումները հավաքակայանում պիտի կատարվեն` դեղորայքի հետ կապված ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց նա:
Մարգարիտա Խաչատրյանը նշեց, որ իրեն ևս հայտնել են, թե ձմեռային զորակոչի պատվաստումները կկարատվեն պոլիկլինիկաներում:
«Զինվոր» համակարգող խորհրդի ղեկավարը նաև տեղեկացրեց, որ այսօր եղել է Նաիրիի, վաղը կլինի Ապարանի զինկոմիսարիատում: Ծնողների հետ այսօրվա հանդիպումից նա շատ ոգևորված է, քանի որ շատ գոհ են եղել բուժծառայությունից, զինկոմիսարիատի աշխատանքից:
Մարգարիտա Խաչատրյանը հավելեց, որ նախորդ զորակոչից ներդրված վիճակահանության ընթացքին ծնողները ևս մասնակցելու են, երկու ծնող` թերթիկներից ստորագրմանը որպես դիտորդ, և մի ծնող կկանգնի արկղերի մոտ:

В Армении отложили внедрение нового механизма получения прививок призывниками
В рядах Вооруженных сил Армении сегодня стартовал процесс летнего призыва. Новшеств не будет, более того, отложено внедрение предусмотренного ранее нового механизма, согласно которому прививки призывникам должны были делать до призыва, а не в сборных пунктах, чтобы молодые люди могли провести постинъекционный период дома.
Согласно заявлениям ответственных лиц, внедрение данного механизма отложено исключительно по техническим причинам и будет задействовано с зимнего призыва.
Однако для руководителя координационного совета «Солдат» («Зинвор») Маргариты Хачатрян данное решение стало сюрпризом. По ее словам, ранее на соответствующий запрос Минобороны РА ответило, что прививки будут делаться до призыва в поликлиниках, а ребята до призыва получат специальные отпуска.
«Однако мне стало известно, что прививки будут делаться в сборных пунктах, исходя из неких обстоятельств, связанных с лекарственными препаратами», – сказала М. Хачатрян в интервью Panorama.am. По ее словам, ей также сказали, что в ходе зимнего призыва прививки будут делаться уже в поликлиниках.
М. Хачатрян также рассказала о том, что посетила сегодня военный комиссариат Наири, а завтра побывает в военном комиссариате Апарана. Она отметила, что в ходе общения с родителями призывников не слышала жалоб на медобследования и работу военкомов.
Маргарита Хачатарян также сообщила, что внедренный с предыдущего призыва механизм жеребьевки продолжает действовать, и родители призывников получат возможность наблюдать за ходом всего процесса. «Родители должны сами убедиться в прозрачности процесса», – отметила она.