Արցախ, «Նաիրիտ», տնտեսության զարգացում, մենաշնորհների վերացում...Քառյակը հրապարակեց պահանջները
ԱԺ ոչ իշխանական չորս ուժերը վերջապես հրապարակեցին 12 կետից բաղկացած իրենց հայտարարությունը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը նախ նշեց, որ իրենք բավականին երկար են աշխատել այդ հայտարարության վրա:
«Հաստատում ենք, որ Հայաստանում հիմնարար փոփոխություններ կատարելու ժամանակը հասունացել է, համակարգը առողջացնելու համատեղ ուժերի անհրաժեշտություն կա: Քառյակն արձանագրում է, որ համատեղ միջոցառումները արդեն իսկ արդյունքներ են տվել, քառյակը դարձել է հանրության ու իշխանությունների միջև միջնորդ: Մենք տեսնում ենք, որ կառավարության քայլերը համարժեք չեն ժողովրդի պահանջներին, արտագաղթն ու տնտեսական անկումը կասեցնելու նպատակով անհրաժեշտ մեն անհապաղ միջոցառումներ»,- նշեց Ռ.Հակոբյանը և ընթերցեց 12 կետերը:
Դրանք են`
1. Վերացնել պարտադիր բաղադրիչը, պահումները վերադարձնել քաղաքացիներին:
2. Վերանայել տեսանկարահանող սարքերի և կարմիր գծերի վերաբերյալ օրենսդրությունը, սահմանել, որ տուգանքները չեն կարող գերազանցել նվազգույն աշխատավարձի 10 տոկոսը:
3. Առնվազն երեք անգամ նվազեցնել շրջանառության հարկը: Հանել սահմանի վրա ԱԱՀ-ի հարկումը:
4. Կրկնապատկել գյումթերքի արտադրությունը:
5. Գյուղատնտեսական վարկերը արտարժութայինից վերածել դրամայինի:
6. Հաստատել «Նաիրիտ»-ի վերագործարկման ծրագիրը, վճարել աշխատավարձերի պարտքը:
7. Բացառել «Որոտան-ՀԷԿ»-երի վաճառքն ու մասնավորեցումը:
8. Բացառել հանրային տրանսպորտի սակագնի բարձրացումը:
9. Ընդունել մենաշնորհները վերացնելու օրենսդրական փաթեթ:
10. Փոփոխել Ընտրական օրենսգիրքը, որպեսզի հաջորդ ընտրություններն անցկացվեն 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգով:
11. Ընդդիմությանն օժտել վերահսկողական գործառույթներով:
12. Չստորագրել որևէ փաստաթուղթ, որը վտանգում է Արցախը:
«Աշնանը քառյակը կհրավիրի հանրահավաք, որտեղ կամփոփի պահանջների կատարման ընթացքը»,- հավելեց Ռ.Հակոբյանը:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ նշեց, որ առկա պայմաններում անհրաժեշտ էր գործել միասնական գաղափարի շրջանակում և ժողովրդին էլ դարձնել այդ գործընթացի մասնակից ու գլխավոր երաշխավոր:
«Կառավարությունը հրաժարական տվեց, ինչը նշանակեց, որ քառյակը հասավ իր նպատակին, բայց և սպառեց իր միասնական օրակարգը: Եվ սույն համաձայնագիրը հենց այդ նպատակն է հետապնդում: Կոնգրեսի անունից կարող եմ ասել, որ մենք շարունակում ենք կարծել ու համոզված ենք, որ երկրի գլխավոր չարիքն այսօր Սերժ Սարգսյանն է և առաջին լուծումը նրա հեռացումն է, երկրում հաշվետու իշխանություն ձևավորելու մեջ: Բայց մենք հասկանում ենք, որ պետք է ձևավորել միասնական համակարգ, և սա դիտարկում ենք առաջին փուլ, իսկ վերջնական նպատակը հենց այն է, ինչ ես ասացի»,- նշեց Լ.Զուրաբյանը և հավելեց, որ շնորհավորում է ժողովրդին այս համաձայնագրի ստորագրության կապակցությամբ:
Նույնը կրկնեց նաև ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը` շնորհավորելով ժողովրդին ու ընդգծելով, որ սա նոր մշակույթ է քաղաքական դաշտում:

Четверка непровластных фракций парламента РА – АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), «Процветающая Армения» (ППА), «Армянский национальный конгресс» (АНК) и «Наследие» – обнародовали сегодня принятое 2 июня после четырехчасовой встречи заявление из 12 пунктов. Как сообщил по итогам встречи глава оппозиционной фракции «Наследие» Рубен Акопян, они работали над данным документом довольно долго.
Отметим, что 12 пунктов принятого заявления относятся к внутриполитическим вопросам, ряду законодательных поправок, деятельности правительства и запланированного на осень общего митинга. В частности, непровластные политические силы требуют:
1. Устранить обязательный компонент накопительной пенсионной системы и вернуть гражданам уже сделанные отчисления.
2. Пересмотреть законодательство, регулирующее функционирование видеокамер, которые фиксируют нарушения правил дорожного движения, а также условия парковки («красные линии»); установить, что штрафы не могут превышать 10% от размера минимальной заработной платы.
3. Как минимум в 3 раза снизить налог на товарооборот, прекратить процесс взимания НДС на границе.
4. Удвоить объемы производства сельхозпродуктов.
5. Сельскохозяйственные кредиты перевести с иностранной валюты на драмы.
6. Утвердить программу перезапуска завода «Наирит», выплатить сотрудникам предприятия задолженности по зарплатам.
7. Исключить возможность продажи и приватизации предприятий Воротанского каскада ГЭС.
8. Исключить возможность повышения тарифов на проезд в общественном транспорте.
9. Принять законодательный пакет по ликвидации монополий.
10. Внести изменения в Избирательный кодекс РА таким образом, чтобы следующие выборы были проведены по 100%-ной пропорциональной избирательной системе.
11. Предоставить оппозиции функции контроля.
12. Не подписывать ни одного документа, ставящего под угрозу Нагорно-Карабахскую Республику.
«Тем самым, мы подтверждаем, что в Армении настала пора перемен и есть необходимость оздоровления системы. Четверка фиксирует, что совместные усилия и сотрудничество уже дали результаты, четверка стала посредницей между обществом и властями. Мы видим, что действия правительства не соразмерны требованиям народа, необходимо предпринять экстренные меры по пресечению экономического спада и миграции», – отметил Р. Акопян.
«Осенью „четверка” организует митинг, в ходе которого будет обобщен ход выполнения требований»,– добавил Рубен Акопян.
В свою очередь руководитель оппозиционной фракции АНК Левон Зурабян подчеркнул, что в нынешних условиях необходимо действовать в рамках единой идеи и сделать так, чтобы народ стал участником и основным гарантом этого процесса.
«Правительство (во главе с Тиграном Саркисяном. – Примеч. ред.) ушло в отставку, а это означало, что „четверка” добилась своей цели, однако при этом она исчерпала свою единую повестку. Данное соглашение преследует именно эту цель», – заявил он, подчеркнув, что АНК требует отставки главы государства.
«Тем не менее, мы понимаем, что следует сформировать единую систему, и рассматриваем это как первый этап, а окончательная цель – это то, что я сказал», – добавил Левон Зурабян.
Глава оппозиционной фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян также поздравил народ, подчеркнув, что это новая культура на политической арене.
В каком случае власти Армении будут учитывать требования «четверки»? Ответил Гамлет Арутюнян
Г. Меликян не ждет от новой программы четверки непровластных фракций парламента Армении ничего экстраординарного