Եթե լուրջ աշխատանք տարվի, ապա այս տարի կունենանք 8-9 տոկոս տնտեսական աճ. Թաթուլ Մանասերյան
Հայաստանի տնտեսության զարգացումները պայմանավորված են հակասական միտումներով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը` հավելելով, որ այսօր չի կարելի միանշանակ արձանագրել կամ կանխատեսում անել, թե ինչ կարող ենք ունենալ տարեվերջին:
Տնտեսագետը նշեց, որ ինքը լավատես է, քանի որ մասնագիտորեն վերլուծելով Հայաստանի տնտեսության ռեսուրսային պոտենցիալը, գտնում է, որ ունենք մեծ պոտենցիալ: Մինչդեռ, ըստ նրա, այսօր մեր տնտեսությունը գտնվում է ամոթալի վիճակում:
«Ամոթալի է Հայաստանի տնտեսությունում ստեղծված իրավիճակը, ինչը տարիների արդյունք է: Ես հակված չեմ նետեր ուղղել այս կամ այն կառավարությանը, դա պայմանավորված է ինչպես օբյեկտիվ գործոններով, որոնք Հայաստանից այդքան էլ կախված չեն, այնպես էլ մեզանից պայմանավորված գործոններով»,- ասաց Թ.Մանասերյանը:
Նրա խոսքերով` ժամանակն է սթափ գնահատել ստեղծված իրավիճակը և առաջնորդվել արդեն իսկ մշակված տնտեսության զարգացման ռազմավարությամբ:
«Այդ ռազմավարությունը պետք է լինի ուղենիշ և անձնավորված մոտեցումներով չպետք է Հայաստանի տնտեսությունը զարգանա, այլ պետք է արժեքային, սկզբունքային հստակ միջավայր ձևավորվի»,- ասաց Թ.Մանասերյանը:
Նա միաժամանակ նշեց, որ եթե լուրջ աշխատանք տարվի, ապա այս տարի տնտեսությունում կգրանցվի 8-9 տոկոս, իսկ 2015 թ-ին` երկնիշ տնտեսական աճ:
«Երկնիշ թիվը Հայաստանի տնտեսության համար իրատեսական է, քանի որ այն կարողությունը, որ ունենք, ոչ միայն չի օգտագործվում, այլ նաև դրա մասին մենք անգամ պատկերացում չունենք, բացի այդ, չկան նաև գնահատականներ»,- ընդգծեց տնտեսագետը:

Т. Манасерян: Двузначный показатель экономического роста вполне реалистичен для Армении, но при одном условии…
14:58 11/06/2014
Развитие экономики Армении обусловлено противоречивыми тенденциями, и на сегодня нельзя дать однозначного прогноза касательно показателей на конец 2014 года. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил руководитель исследовательского центра «Альтернатива», экономист Татул Манасерян.
Экономист отметил, что по итогам анализа ресурсного потенциала экономики Армении он настроен оптимистично. При этом Татул Манасерян назвал создавшуюся сегодня в экономике Армении ситуацию «позорной», отметив, что он не намерен обвинять в этом то или иное правительство республики.
«Данная ситуация обусловлена как объективными факторами, которые не зависят от Армении, так и факторами, которые зависят от нас», – отметил он.
По словам эксперта, настала пора трезво оценить сложившуюся ситуацию и руководствоваться уже разработанной стратегией развития экономики, в которой не должно быть персонифицированных подходов.
Т. Манасерян отметил, что если провести серьезную работу, то за текущий год можно будет добиться роста экономики на 8-9%, а в 2015г. – обеспечить экономический рост, выраженный в двузначной цифре.
«Двузначный показатель экономического роста вполне реалистичен для Армении, поскольку имеющийся потенциал не только не используется, но мы даже не имеем о нем представления. Кроме того, нет соответствующих оценок», – сказал экономист.