Թոմաս դե Վաալ. Ադրբեջանը չի կարող լավ հարաբերություններ ունենալ Վաշինգտոնի հետ
Ներկայումս Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների ջերմացման հեռանկարները այդքան էլ շատ չեն: Այսպես նշված է Քարնեգի կենտրոնի Կովկասի գծով ավագ փորձագետ Թոմաս դե Վաալի վերլուծական հոդվածում, որը հրապարակվել է «Մոսկովյան Քարնեգի կենտրոնի» կայքում:
Ըստ հոդվածի, անցած տարվանից Ադրբեջանը անցել է արևմտամետ իրավապաշտպանների, ակտիվիստների և քաղաքական գործիչների ճնշմանը: Այդ քաղաքականության զոհերն են դարձել ընդդիմադիր առաջնորդներ Իլգար Մամեդովը և Թոֆիկ Յագուբլուն, որոնք ձերբակալվել էին անցած տարվա մարտին, Անար Մամեդլին` «Ընտրությունների մոնիթորինգի և ժողովրդավարության ուսումնասիրության կենտրոնի» ղեկավարը, որը վերջերս դատապարտվել էր 5,5 տարվա ազատազրկման, հայտնի լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովը, որին ձերբակալել էին ապրիլին, ինչպես նաև փորձագետներ Արիֆ և Լեյլա Յունուսները, որոնց նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել: Հեղինակը մի կողմ է թողնում ավելի քիչ հայտնի մարդկանց և կազմակերպությունները, ինչպիսիք են USAID-ը, National Democratic Institute –ը և «Ազատություն ռադիոկայանը», որոնք նույնպես մշտական ճնշման տակ են գտնվում, գրում է դե Վաալը:
Դե Վաալը նշում է, որ քննադատական մեկնաբանություններ են հնչել Ադրբեջանի հասցեին ԱՄՆ-ի և Եվրախորհրդարանի կողմից, իսկ հունիսի 11-ին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Հելսինկյան կոմիտեում լսումներ են անցել Ադրբեջանի հետ կապված: Սակայն, երբ արևմտյան պաշտոնավոր անձինք սկսեցին ահազանգել, նրանց մեղադրեցին «Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու մեջ»:
Հեղինակի խոսքով, բախում նաև տեղի է ունեցել Բաքվում ԱՄՆ-ի դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարի և ադրբեջանական կառավարության միջև: Նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչ Ալի Հասանովը դեսպանի հարցազրույցը «Ազատություն» ռադիոկայանին անվանեց Ադրբեջանում «Մայդան» կազմակերպելու փորձ:
«Եղել են հարձակումներ, ընդ որում որոշ դեպքում` խիստ անձնական բնույթի, չնայած այն հանգամանքին, որ Մորնինգսթարը այն մարդն է, ում ադրբեջանցիները հատուկ էին խնդրել դառնալ դեսպան, այն ժամանակ, երբ նա նավթի և գազի հարցերով ԱՄՆ-ի դեսպանորդն էր և Բաքու-Թիֆլիս-Ջեյհան նավթամուղի ծրագրի հեղինակներից մեկը, որը երկրի անկախության հիմնաքարն է հանդիսանում», - գրում է փորձագետը:
Նրա կարծիքով, ադրբեջանական վերնախավի ներսում բազմաթիվ խմբավորումներ կան: Գոյություն ունի արևմտամետ խմբավորում ԱԳՆ-ում և որոշ այլ գերատեսչություններում, որը ակնհայտորեն պարտություն է կրում վերջին ամիսներին: Սակայն չի կարելի ասել, որ Բաքուն ընտրություն է կատարել Ռուսաստանի օգտին: Հնարավոր է, որ Ադրբեջանը փորձում է վարել «կոմպլիմենտար» քաղաքականություն: Սակայն «հնարավոր չէ լավ հարաբերություններ ունենալ Վաշինգտոնի հետ, եթե պատերազմ ես հայտարարում Պետական դեպարտամենտին»,- գրում է դե Վաալը:
Նա նաև նշում է, որ հայկական լոբբին իր կողմից դժվարեցնում է Բաքվի կյանքը: «Ազատության պաշտպանության ակտի» 907-րդ ուղղումը, որը ընդունվել էր Կոնգրեսի կողմից 1992 թ. հոկտեմբերին, ղարաբաղյան կոնֆլիկտի ժամանակ, և որն արգելում է ամերիկյան կառավարության կողմից Ադրբեջանին օգնության շատ տեսակներ, չեղյալ չի հայտարարվել, չնայած որ Ադրբեջանը պարտվել է այդ պատերազմում: Իսկ Ադրբեջանի վերջին գործողությունները էլ ավելի ամրապնդեցին հայկական լոբբիի հակաադրբեջանական ուղերձը:
Ներկայումս հարաբերությունները բարելավելու հեռանկարները այդքան էլ շատ չեն: Դեսպան Մորնինգսթարը հեռանում է ամռանը իր երկամյա առաքելությունը ավարտելուց հետո, և հնարավոր է, որ նոր նշանակումից առաջ մի երկար ընդմիջում կլինի: Հարաբերությունները, ըստ երևույթին, կդառնան ավելի գործնական, գրում է լրագրողը:
Վաալի կարծիքով` վերջին ճնշումների ամենահեշտ բացատրությունը կարող է լինել այն, որ վելի քան 10 տարի է Ադրբեջանի իշխանությունները գործում են մեկուսացված:
«Այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ի ղեկավարությունում ցանկանում են ազդեցություն ունենալ Ադրբեջանում, նրանք պետք է գտնեն մեկին, որը կկարողանա հաղթահարել ամրոցի հաստ պատերը»,- եզրափակում է նա:

Thomas de Waal: Azerbaijan cannot have good relationship with Washington if it declare war on State Department
There are currently few prospects of a thaw between Azerbaijan and the U.S., reads the article of Senior Associate Russia and Eurasia Program Thomas de Waal, that was published on the site of Carnegie Moscow Center.
According to the article in the last year, Azerbaijan has embarked on a crackdown targeted specifically against Western-leaning human rights, civil society activists and opposition politicians. The victims have included two opposition leaders, Ilgar Mammadov and Tofiq Yaqublu, jailed in March; Anar Mammadli, head of a respected election monitoring organization, recently imprisoned for five and a half years; prominent Russian-language journalist Rauf Mirkadirov, arrested in April; and, well-known experts Arif and Leyla Yunus, who have been stopped from leaving the country and are under investigation. This is not to mention many other lesser-known individuals who are in jail as well as USAID and other Western-funded organizations, such as the National Democratic Institute and Radio Liberty, that are under constant pressure, de Waal notes.
According to him critical statements have rained down from the United States and the European Union, Azerbaijan is the subject of hearings in the Helsinki Commission in Congress on June 11. But when Western officials have sounded the alarm they have been accused of “interfering in the internal affairs of Azerbaijan.”
The author notes that this has made for an ongoing clash between U.S. Ambassador to Baku, Richard Morningstar and the Azerbaijani government. The hawkish presidential official Ali Hasanov condemned the ambassador’s interview to Radio Liberty as an attempt to foment a “Maidan” in Azerbaijan.
“The attacks, some of them quite personal in tone, have been made even though Morningstar is the man the Azerbaijanis specifically requested to be ambassador, having been the United States’ envoy on Caspian Sea oil and gas issues and one of the architects of the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project, which is the cornerstone of the country’s independence,” the expert writes.
According to him the Azerbaijani elite has many factions. There is a Western-leaning group, in the Foreign Ministry and some other ministries, which has clearly been losing the argument in recent months. But it is not as though Baku has made a strong pivot to Moscow either. It may be that the Azerbaijanis feel they can compartmentalize the relationship. Yet, it should be obvious that you cannot have a good relationship with Washington if you declare war on the main interlocutor, the State Department.
The Armenian lobby still makes Baku’s life difficult. Section 907 of the Freedom Support Act, passed by the U.S. Congress in October 1992 during the Karabakh conflict, barring many types of U.S government aid to Azerbaijan was never repealed, even though the Azerbaijanis were defeated in the conflict. Yet, of course, the latest actions only strengthen the anti-Azerbaijani message of the Armenian lobby.
There are currently few prospects of a thaw. Ambassador Morningstar leaves in the summer after a scheduled two-year posting and there may well be another long hiatus before his replacement is appointed. The relationship is likely to become even more transactional and piecemeal, the journalist writes.
According to de Waal the simplest explanation for the recent crackdown may be that, after more than a decade in ruling power in Azerbaijan are paranoid and isolated as their actions suggest.
“In that case the challenge for those in the U.S. administration who want to maintain influence in Azerbaijan is to find messengers who can get through some thick palace walls,” he concludes.