Թոմաս դե Վաալ. Ադրբեջանը չի կարող լավ հարաբերություններ ունենալ Վաշինգտոնի հետ
Ներկայումս Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների ջերմացման հեռանկարները այդքան էլ շատ չեն: Այսպես նշված է Քարնեգի կենտրոնի Կովկասի գծով ավագ փորձագետ Թոմաս դե Վաալի վերլուծական հոդվածում, որը հրապարակվել է «Մոսկովյան Քարնեգի կենտրոնի» կայքում:
Ըստ հոդվածի, անցած տարվանից Ադրբեջանը անցել է արևմտամետ իրավապաշտպանների, ակտիվիստների և քաղաքական գործիչների ճնշմանը: Այդ քաղաքականության զոհերն են դարձել ընդդիմադիր առաջնորդներ Իլգար Մամեդովը և Թոֆիկ Յագուբլուն, որոնք ձերբակալվել էին անցած տարվա մարտին, Անար Մամեդլին` «Ընտրությունների մոնիթորինգի և ժողովրդավարության ուսումնասիրության կենտրոնի» ղեկավարը, որը վերջերս դատապարտվել էր 5,5 տարվա ազատազրկման, հայտնի լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովը, որին ձերբակալել էին ապրիլին, ինչպես նաև փորձագետներ Արիֆ և Լեյլա Յունուսները, որոնց նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել: Հեղինակը մի կողմ է թողնում ավելի քիչ հայտնի մարդկանց և կազմակերպությունները, ինչպիսիք են USAID-ը, National Democratic Institute –ը և «Ազատություն ռադիոկայանը», որոնք նույնպես մշտական ճնշման տակ են գտնվում, գրում է դե Վաալը:
Դե Վաալը նշում է, որ քննադատական մեկնաբանություններ են հնչել Ադրբեջանի հասցեին ԱՄՆ-ի և Եվրախորհրդարանի կողմից, իսկ հունիսի 11-ին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Հելսինկյան կոմիտեում լսումներ են անցել Ադրբեջանի հետ կապված: Սակայն, երբ արևմտյան պաշտոնավոր անձինք սկսեցին ահազանգել, նրանց մեղադրեցին «Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու մեջ»:
Հեղինակի խոսքով, բախում նաև տեղի է ունեցել Բաքվում ԱՄՆ-ի դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարի և ադրբեջանական կառավարության միջև: Նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչ Ալի Հասանովը դեսպանի հարցազրույցը «Ազատություն» ռադիոկայանին անվանեց Ադրբեջանում «Մայդան» կազմակերպելու փորձ:
«Եղել են հարձակումներ, ընդ որում որոշ դեպքում` խիստ անձնական բնույթի, չնայած այն հանգամանքին, որ Մորնինգսթարը այն մարդն է, ում ադրբեջանցիները հատուկ էին խնդրել դառնալ դեսպան, այն ժամանակ, երբ նա նավթի և գազի հարցերով ԱՄՆ-ի դեսպանորդն էր և Բաքու-Թիֆլիս-Ջեյհան նավթամուղի ծրագրի հեղինակներից մեկը, որը երկրի անկախության հիմնաքարն է հանդիսանում», - գրում է փորձագետը:
Նրա կարծիքով, ադրբեջանական վերնախավի ներսում բազմաթիվ խմբավորումներ կան: Գոյություն ունի արևմտամետ խմբավորում ԱԳՆ-ում և որոշ այլ գերատեսչություններում, որը ակնհայտորեն պարտություն է կրում վերջին ամիսներին: Սակայն չի կարելի ասել, որ Բաքուն ընտրություն է կատարել Ռուսաստանի օգտին: Հնարավոր է, որ Ադրբեջանը փորձում է վարել «կոմպլիմենտար» քաղաքականություն: Սակայն «հնարավոր չէ լավ հարաբերություններ ունենալ Վաշինգտոնի հետ, եթե պատերազմ ես հայտարարում Պետական դեպարտամենտին»,- գրում է դե Վաալը:
Նա նաև նշում է, որ հայկական լոբբին իր կողմից դժվարեցնում է Բաքվի կյանքը: «Ազատության պաշտպանության ակտի» 907-րդ ուղղումը, որը ընդունվել էր Կոնգրեսի կողմից 1992 թ. հոկտեմբերին, ղարաբաղյան կոնֆլիկտի ժամանակ, և որն արգելում է ամերիկյան կառավարության կողմից Ադրբեջանին օգնության շատ տեսակներ, չեղյալ չի հայտարարվել, չնայած որ Ադրբեջանը պարտվել է այդ պատերազմում: Իսկ Ադրբեջանի վերջին գործողությունները էլ ավելի ամրապնդեցին հայկական լոբբիի հակաադրբեջանական ուղերձը:
Ներկայումս հարաբերությունները բարելավելու հեռանկարները այդքան էլ շատ չեն: Դեսպան Մորնինգսթարը հեռանում է ամռանը իր երկամյա առաքելությունը ավարտելուց հետո, և հնարավոր է, որ նոր նշանակումից առաջ մի երկար ընդմիջում կլինի: Հարաբերությունները, ըստ երևույթին, կդառնան ավելի գործնական, գրում է լրագրողը:
Վաալի կարծիքով` վերջին ճնշումների ամենահեշտ բացատրությունը կարող է լինել այն, որ վելի քան 10 տարի է Ադրբեջանի իշխանությունները գործում են մեկուսացված:
«Այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ի ղեկավարությունում ցանկանում են ազդեցություն ունենալ Ադրբեջանում, նրանք պետք է գտնեն մեկին, որը կկարողանա հաղթահարել ամրոցի հաստ պատերը»,- եզրափակում է նա:

Томас де Ваал: Азербайджан не может иметь хорошие отношения с Вашингтоном, объявив войну Госдепартаменту США
В настоящий момент не так много перспектив потепления отношений между Азербайджаном и США. Об этом говорится в аналитической статье старшего эксперта по вопросам Кавказа Центра Карнеги Томаса де Ваала, опубликованной на сайте «Московского центра Карнеги».
Согласно статье, с прошлого года Азербайджан приступил к притеснению прозападных правозащитников, активистов и политиков. Жертвами этой политики стали оппозиционные лидеры Ильгар Мамедов и Тофик Ягублу, арестованные в марте, Анар Мамедли – глава организации по мониторингу выборов, недавно приговоренный к 5,5 годам лишения свободы, известный журналист Рауф Миркадыров, арестованный в апреле, а также эксперты Ариф и Лейла Юнус, которые находятся под следствием. Не говоря уже о многих менее известных людях и таких организациях, как USAID, National Democratic Institute и «Радио Свобода», находящихся под постоянным давлением, пишет де Ваал.
По его словам, критичные замечания были озвучены в адрес Азербайджана со стороны США и Евросоюза, а 11–го июня в Хельсинской комиссии Конгресса США прошли слушания по Азербайджану. Однако когда западные должностные лица забили тревогу, их обвинили во «вмешательство во внутренние дела Азербайджана».
Автор отмечает, что произошло также столкновение между послом США в Баку Ричардом Морнингстаром и азербайджанским правительством. Представитель администрации президента Али Гасанов назвал интервью посла радиостанции «Свобода» попыткой организовать «Майдан» в Азербайджане.
«Были нападки, причем некоторые довольно личного характера, несмотря на то, что Морнингстар – человек, которого азербайджанцы специально попросили стать послом, когда он был посланником США по вопросам нефти и газа и одним из авторов проекта нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, являющегося краеугольным камнем независимости страны», - пишет эксперт.
По его мнению, внутри азербайджанской элиты есть много группировок. Есть прозападная группа в МИД и нескольких других ведомствах, которая явно терпит поражение в последние месяцы. Однако нельзя сказать, что Баку сделал выбор в пользу России. Возможно, Азербайджан пытается вести комплементарную политику. Однако «невозможно иметь хорошие отношения с Вашингтоном, если объявляешь войну Государственному департаменту», подчеркивает де Ваал.
Он замечает также, что армянское лобби со своей стороны усложняет жизнь Баку. 907-я поправка к «Акту о защите свободы», принятая Конгрессом в октябре 1992 года во время карабахского конфликта и запрещающая многие виды помощи Азербайджану со стороны американского правительства, не была отменена, хотя Азербайджан и проиграл эту войну. А последние действия Азербайджана еще больше укрепили антиазербайджанский мессидж армянского лобби.
На данный момент не так много перспектив потепления отношений. Посол Морнингстар отбывает летом по завершению двухлетней миссии, и возможно, перед новым назначением будет еще одна долгая пауза. Отношения, вероятно, станут более деловыми, пишет журналист.
По мнению де Ваала, простейшим объяснением недавних притеснений может быть то, что свыше десяти лет власти Азербайджана действуют параноидально и изолированно.
«В случае, если в администрации США хотят иметь влияние в Азербайджане, они должны найти посланника, который сумеет пробиться через толстые дворцовые стены», - заключает он.