Փոխնախարար. Եթե այլ անակնկալներ չգրանցվեն, գյուղատնտեսության ոլորտում կլինի տնտեսական զգալի աճ
Մարտի 30-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած ցրտահարության վնասն այս պահի հաշվարկներով կազմում է մոտ 12 մլրդ դրամ, վնասվել է 9185 հա 287 համայնքներում: Panorama.am-ին նման տվյալներ փոխանցեց գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով, մարտի 31-ին և ապրիլի 1-ին հանրապետությունում գրանցված ցրտահարությունների ու ձյան տեսքով առատ տեղումների հետևանքով շուրջ 90%-ով կորստի մատնվեց ծիրանի բերքը: Փոքր չափով տուժեցին ծաղկման փուլում գտնվող կորիզավոր պտղատեսակների որոշ սորտեր, նկատվել են նաև խաղողի Շահումյանի, Իծապտուղ սորտերի կենտրոնական աչքերի թույլ վնասվածքներ, որոնք բերքատվության վրա էական ազդեցություն չեն ունենա:
Չնայած այս ամենին, նախարարությունում տարին գյուղատնտեսության համար բավականին բարենպաստ են համարում:
«Ընթացիկ տարին, այսօրվա դրությամբ, բավականին բարենպաստ է գյուղատնտեսության համար: Եթե այլ անակնկալներ չգրանցվեն, ապա տարվա արդյունքներով, նախորդ տարվա համեմատությամբ, կգրանցվի զգալի տնտեսական աճ»,-ասաց Գ. Պետրոսյանը:
Փոխնախարարի խոսքով, բարձր բերք է սպասվում հացահատիկային, բանջարաբոստանային, կերային մշակաբույսերի, կարտոֆիլի ցանքերից, դեղձենու, խնձորենու, տանձենու, խաղողի այգիներից:
Ինչ վերաբերում է անընդհատ դարձած կարկուտներին ու ուժեղ քամիներին, ապա նախարարությունից հայտնեցին, որ դրանց հետևանքով գրանցված վնասները մեծ չափերի չեն հասնում, սովորական բնույթ են կրում և չեն գերազանցում բազմամյա միջին արդյունքները:
Ցրտահարության հետևանքով ըստ մարզերի, առանձին պտղատեսակների զբաղեցրած տարածքների, բերքի կուրուստների վերաբերյալ Panorama.am-ին տրամադրած տեղեկանքը կարող եք ուսումնասիրել այստեղ:

Гарник Петросян: Несмотря на апрельские заморозки, год является благоприятным для сельского хозяйства Армении
Из-за установившейся в Армении в конце марта – начале апреля низкой температуры был причинен ущерб фермерским хозяйствам общей площадью в 9185 га в 287 общинах республики. Как сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am замминистра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян, по предварительным подсчетам, общий ущерб составляет порядка 12 млрд. драмов.
По его словам, апрельские заморозки причинили серьезный ущерб абрикосовым деревьям, повреждено почти 90% урожая. Пострадали также находящиеся в стадии цветения некоторые сорта косточковых плодов. Поврежден и ряд сортов винограда, однако это существенно не скажется на урожае.
Несмотря на это, в министерстве считают этот год достаточно благоприятным для сельского хозяйства Армении. «К данному моменту текущий год является достаточно благоприятным для сельского хозяйства. Если других сюрпризов не будет, то в этом году, по сравнению с предыдущим годом, будет зафиксирован существенный экономический рост», – отметил Гарник Петросян.
По словам замминистра, в этом году ожидаются высокие урожаи зерна, огородно-бахчевых культур, картофеля, персика, яблок, груш и винограда.