Հ. Սասունյան. Թուրք ժխտողականներին չհաջողվեց խափանել Ցեղասպանությանը նվիրված ելույթը Ավստրալիայի խորհրդարանում
10:20 18/06/2014
Ավստրալիայի Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հանձնախումբը հրավիրել էր տողերիս հեղինակին ելույթ ունենալու Սիդնեյի և Մելբուռնի ոգեկոչման միջոցառումներում և պաշտոնական ճառով հանդես գալու Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանում ապրիլի 24-ի շաբաթվա ընթացքում:
Ապրիլի 27-ին Ավստրալիայի թուրքական շահերի պաշտպանության միությունը երեք էջանոց նամակ հղեց խորհրդարանի բոլոր անդամներին՝ կոչ անելով բոյկոտել իմ ելույթը: Խորհրդարանի անդամներից մեկը նամակի պատճենը փոխանցեց Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբին իմ ելույթի նախօրեին: Հմտորեն շարադրված նամակը, ամենայն հավանականությամբ գրված Թուրքիայի դեսպանատան արհեստավարժ լոբբիստների կողմից, մի քանի սխալ պնդումներ և զրպարտիչ մեղադրանքներ էր պարունակում:
Թուրքական ժխտողական խումբը ձգտում էր Անկարայի մարդու իրավունքների սահմանափակումները ներմուծել մի այնպիսի ժողովրդավարական երկիր, ինչպիսին Ավստրալիան է, փորձելով սահմանափակել ոչ միայն տվյալ ելույթ ունեցողի խոսքի ազատությունը, այլև խորհրդարանի՝ իր ընտրած անձանց հրավիրելու իրավունքը: Ինձ անվանելով «պրոպագանդիստ», որն «օգուտ է քաղում հակամարտությունից և ատելությունից», թուրքերն իրենց նամակում «խստորեն» խորհուրդ էին տվել պատգամավորներին ներկա չլինել իմ ելույթին:
Ավստրալիայի թուրքական միության գործադիր տնօրեն Գյունեշ Գյունգորը կեղծ հայտարարություն էր տարածել, թե իբր ես Համբիկ Սասունյանի «ազգականն» եմ, այն պարզ պատճառով, որ կրում եմ միևնույն ազգանունը: Համբիկը մեղավոր էր ճանաչվել 1982 թվականին Լոս Անջելեսում Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսի սպանության համար: Թեև յուրաքանչյուր մարդու կյանքը շատ թանկ է, սակայն Գյունգորը կոկորդիլոսի արցունքներ է թափում միայն մի թուրք դիվանագետի մահվան առիթով՝ անտեսելով 1.5 միլիոն անմեղ հայերի զանգվածային սպանությունները… Ինչքանո՞վ դուր կգա Գյունեշ Գյունգորին, եթե նրան մեղադրեմ մի քանի հանցագործների հետ «ազգակցական» կապ ունենալու մեջ, որոնց գտել եմ համացանցում, միայն այն պատճառով, որ նրանք կրում են միևնույն ազգանունը:
Գյունգորն իր նամակում նաև չարախոսել է ականավոր իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինին, որն ստեղծել է «ցեղասպանություն» եզրույթը` Օսմանյան կառավարության կողմից հայերի բնաջնջման մանրամասն ուսումնասիրությունների հիման վրա: Հուսահատորեն փորձելով ամեն գնով արատավորել Լեմկինի անբասիր վարկը, Գյունգորը պնդել է, թե «նիստի վերջում նրա ագրեսիվ մեկնաբանությունների պատճառով նրան [Լեմկինին] դուրս են հրավիրել սենյակից»: Գյունգորը նույնիսկ սխալ էր գրել Լեմկինի անունը:
Վերջում թուրք պրոպագանդիստը փորձեց ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության և հրեական Հոլոքոստի միջև եղած տարբերությունը: Հայոց ցեղասպանության հարցերում փորձագետ ձևանալուց հետո Գյունգորը խոստովանեց իր տգիտությունը` նշելով, որ «Օսմանյան կայսրության վերջին շրջանի մասին դեռ շատ բան պետք է իմանալ և շատ եզրակացություններ անել»:
Հակառակ Գյունգորի փորձերին խոչընդոտելու իմ ելույթը՝ պատգամավորները և հյուրերը, այդ թվում՝ գիտնականներ, ընտրված պաշտոնյաներ և հրեական համայնքի ղեկավարներ ինձ դիմավորեցին հոտընկայս ծափահարություններով: Զարմանալիորեն Գյունգորը հայտնվեց խորհրդարանում լսելու իմ ելույթը՝ չվստահելով միջոցառումը չեղյալ համարելու իր սեփական կարողությանը: Չնայած ունկնդիրներին բավականին ժամանակ էր տրված ցանկացած հարց տալու համար, սակայն Գյունգորը և նրա երկու թուրք գործընկերները որևէ հարց չտվեցին: Շատ զարմանալի էր, որ երբ թուրքերը լքում էին խորհրդարանի դահլիճը, լսվեց, որ Գյունգորի գործընկերներից մեկը նրան ասաց. «չեմ հասկանում, թե նման գիշերներին ինչ ենք անում այստեղ...»:
Իմ մյուս ելույթները տեղի ունեցան լիքը դահլիճներում` առանց խափանման: Ըստ Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի տվյալների՝ Սիդնեյում ապրիլի 24-ին իմ առաջին ելույթի ժամանակ 1100 մարդ է ներկա եղել: Հաջորդ գիշեր ես երկրորդ անգամ ելույթ ունեցա նույն քաղաքում: Այնուհետև, ապրիլի 27-ին ելույթով հանդես եկա համանման մի միջոցառման ժամանակ Մելբուռնում` 500 հյուրերի ներկայությամբ:
Իմ ճամփորդության ընթացքում միակ տհաճ երևույթը Ավստրալիայի վարչապետ Թոնի Էբոթի հղած ուղերձն էր Սիդնեյի ոգեկոչման արարողությանը: Վերցնելով մի էջ նախագահ Օբամայի «պիեսների ժողովածուից», Էբոթն իր հակիրճ ուղերձում, խուսափելով ցեղասպանություն բառից, օգտագործեց ցանկացած այլ բառ (սարսափ, ողբերգություն, սարսափելի իրադարձություններ, կորուսյալ կյանքեր): Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանը գրեց վարչապետին, որ նրա ուղերձը չի կարդալու լսարանի առջև, որովհետև «ցեղասպանություն բառի կոպիտ բացթողումը մեծ վիրավորանք է Ավստրալիայի հայ համայնքի նկատմամբ»: Ղահրամանյանը հիշեցրեց վարչապետին նախորդ տարվա նրա ուղերձի մասին, երբ որպես ընդդիմության առաջնորդ նա պատշաճ կերպով բնութագրել էր Հայոց ցեղասպանությունը: Ի տարբերություն վարչապետի` Ավստրալիայի գանձապետ, երկրի կառավարության ամենաբարձրաստիճան նախարար Ջո Հոկին հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանությունը հստակորեն ճանաչող պաշտոնական հայտարարությամբ:
Ես հեռացա Ավստրալիայից՝ խորապես տպավորված 50 հազարանոց հայ համայնքի քաղաքական բարձր ակտիվությամբ, որը ծնկի է բերում թվաքանակով իրեն մի քանի անգամ գերազանցող, ավելի քան 200 հազարանոց թուրքական համայնքին:
հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյան

Turkish denialists fail to block Genocide speech at Australian Parliament
The Armenian Genocide Centennial Committee of Australia had invited this writer to speak at commemorative events in Sydney and Melbourne, and deliver a formal address at the New South Wales Parliament during the week of April 24.
On April 27, the Australian Turkish Advocacy Alliance sent a three-page letter to all Parliament members urging them to boycott my presentation. A Parliament member forwarded a copy of the letter to the Armenian National Committee of Australia in advance of my talk on April 29. The cleverly-worded letter, most likely written by the Turkish Embassy’s professional lobbyists, made several false claims and defamatory accusations.
The Turkish denialist group sought to import Ankara’s human rights restrictions to a democratic country like Australia by trying to muzzle not only this speaker’s right to free speech, but also the Parliament’s right to invite whomever it chose. Calling me a ‘propagandist’ who ‘benefits from conflict and hatred,’ the Turkish letter ‘strongly’ advised Parliament members not to attend my talk.
Gunes Gungor, Executive Director of the Australian Turkish Alliance, falsely reported that I am ‘related’ to Hampig Sassounian, simply because I shared his last name. Hampig was convicted of assassinating the Consul General of Turkey in Los Angeles in 1982. While the life of any human being is precious, Gungor sheds crocodile tears over the death of a single Turkish diplomat, ignoring the wholesale killings of 1.5 million innocent Armenians! How would Gunes Gungor like it if I were to accuse him of being related to several criminals I found on the internet, just because they shared the same last name?
Gungor in his letter also badmouthed the distinguished jurist Raphael Lemkin who coined the term ‘genocide’ based on his detailed studies of the extermination of Armenians by the Ottoman Turkish government. In a desperate search for any reason to tarnish Lemkin’s impeccable reputation, Gungor claimed that “towards the end of the meetings because of his aggressive comments he [Lemkin] was asked to leave the room.” Gungor did not even know how to spell Lemkin’s first name.
The Turkish propagandist finally attempted to draw a distinction between the Armenian Genocide and the Jewish Holocaust. After pretending to be an expert on the Armenian Genocide, Gungor confessed his ignorance by stating that “much about the late Ottoman Empire has yet to be learned and many conclusions have yet to be drawn.”
Despite Gungor’s attempts to undermine my address, Parliament members and guests, including scholars, elected officials, and Jewish community leaders gave me a standing ovation. Surprisingly, Gungor showed up at the Parliament to hear me speak, not trusting his own ability to have the event cancelled. While members of the audience were given ample time to ask any question they wished, Gungor and his two Turkish colleagues did not ask a single question. More surprisingly, as the three Turks were leaving the Parliament hall, one of Gungor’s colleagues was overheard saying, “on nights like these, I wonder what we are doing here!”
My other talks took place with packed audiences without disruption. According to the ANC of Australia over 1,100 people attended my first talk on April 24 in Sydney. I gave a second talk the next night in the same city. I then spoke at a similar event on April 27 in Melbourne at the presence of around 500 guests.
The only sour note during my journey was Prime Minister Tony Abbott’s message sent to the Sydney commemoration. Taking a page from Pres. Obama’s playbook, Abbott used every other word (horror, tragedy, terrible events, lost lives) except for genocide in his brief message. Vache Kahramanian, Executive Director of the ANC of Australia, wrote to the Prime Minister, telling him that his message will not be read to the audience because it is “of great insult to the Armenian-Australian community with its blatant omission of the Genocide word.” Kahramanian reminded the Prime Minister of his previous year’s message while he was opposition leader in which he had properly characterized the Armenian Genocide. In contrast to the Prime Minister, Australia’s Treasurer, Joe Hockey, the country’s most senior government minister, issued a formal statement clearly acknowledging the Armenian Genocide.
I left Australia greatly impressed with the political activism of the Armenian community of 50,000 which runs circles around the much larger Turkish community of over 200,000.