Երևանում հունիսի 20-ին կմեկնարկի 7-րդ ամենամյա միջազգային ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորումը, որին կմասնակցեն վեց տասնյակից ավելի տեղական և արտասահմանյան կազմակերպություններ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Նրա խոսքերով` ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումին ակնկալվում է, որ այցելուների թիվը կհասնի 3000-ի:
Կ.Վարդանյանը նշեց, որ 2008-ից անցկացվող այս ֆորումի նպատակն է աջակցել բիզնեսի տարբեր ոլորտներին գտնելու լավագույն տեխնոլոգիական լուծումները, ինչպես նաև տեխնոլոգիական ընկերություններին՝ հանդիպելու և ներկայանալու պոտենցիալ հաճախորդներին մեկ տեղում։
«Ֆորումի ընթացքում ներկայացվելու է բիզնեսում տեխնոլոգիաների ներդրման տեղական և միջազգային փորձը»,- ասաց Կ.Վարդանյանը:
Նշվեց նաև, որ գործարար համայնքը հնարավորություն կունենա ծանոթանալ տեխնոլոգիական լուծումներին ֆինանսաբանկային, կրթության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, շինարարության, էլեկտրոնային կառավարման, տուրիզմի բնագավառներում:
Միջոցառումը բաղկացած է ցուցահանդեսային հատվածից, գործարար ներկայացումներից և սեմինարներից, պլենար նիստերից: Ֆորումի շրջանակներում կկայանան նաև հայ-հոլանդական և հայ-ռուսական բիզնես ֆորումներ, որոնց ընթացքում կքննարկվեն հոլանդական, ռուսական և հայկական ՏՀՏ ոլորտների համագործակցության հնարավորությունները հետևյալ հիմնական ուղղություններով` նոր շուկաներ մուտք, օտարերկրյա կապիտալի ներգրավում, կրթության ոլորտում նախաձեռնություններ և այլն:
Նշենք, ոչ միջոցառման կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԻՏՁՄ), գլխավոր հովանավորն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline): Միջոցառումն ավանդաբար անց է կացվում ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Ֆորումի հովանավորներն են Կոնվերս բանկը և ռուսական «ԱՌինտեգ» ընկերությունը:

В Ереване стартует бизнес-форум «DigiTech 2014»: участвуют свыше 60 организаций
В Ереване завтра стартует ежегодный бизнес-форум «DigiTech 2014», в котором примут участие свыше 60 организаций из Армении и других стран. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции сообщил исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (СПИТ) Карен Варданян, отметив, что ожидается порядка 3000 посетителей.
«На форуме будет представлен отечественный и международный опыт внедрения технологий в бизнесе», – сказал К. Варданян.
Как уже сообщалось, проводимый с 2008г. ежегодный бизнес-форум «DigiTech 2014» пройдет в столице Армении 20-21 июня под девизом «Умные решения для умного бизнеса».
Ранее заместитель министра экономики РА Гарегин Мелконян заявил, что развитие сферы информационных технологий является в Армении приоритетным направлением, и правительство республики придает большую важность росту объемов потребления продукции и услуг IT-предприятий на отечественном рынке, повышению уровня применения инновационных решений в различных отраслях экономики.
«IT-сфера для Армении является перспективной, и неслучайно, что в последние годы в этой сфере регистрируются серьезные успехи. Я полагаю, что здесь у нас есть большой потенциал, который пока полностью не реализован. Поэтому в дальнейшем, при условии использования всего потенциала, в этой сфере нам удастся обеспечить продолжительный рост», – сказал Гарегин Мелконян.