Ադրբեջանը սովորականի պես իր լոլոներով ԵԽԽՎ-ում կրքեր է բորբոքում. Ն.Զոհրաբյան
«Ես ինքս էլ մամուլից եմ ծանոթացել ԵԽԽՎ նախագահի այդ հայտարարությանը և եթե այդպիսի հայտարարություն իսկապես արվել է, ապա ինձ համար դա առնվազն զարմանալի էր, քանի որ մինչ այս պահը իր սկզբունքայնությամբ հայտնի Ան Բրասորը միշտ շատ զուսպ է եղել իր գնահատականներում և երբեք չի փորձել մտնել այն տիրույթ, այն տարածք, որը գտնվում է բացարձակապես այլ մանդատի` ԵԱՀԿ Մինսկի ենթակայության ներքո»,- Ստրասբուրգից Panorama.am-ին փոխանցեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը ի պատասխան այն հարցի, թե ըստ լրատվամիջոցների` նախօրեին ԵԽԽՎ նախագահ Ան Բրասորը Հայաստանի համար ոչ ընդունելի հայտարարություն է հնչեցրել ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ` խոսելով Ադրբեջանի նախաձեռնության մասին, որի տակ ստորագրել է 58 պատգամավոր, և որը ենթադրում է հայկական պատվիրակության հանդեպ պատժամիջոցների կիրառում, ձայնի իրավունքից զրկում:
Ըստ այդմ, Ան Բրասորը հայտարարել է, թե ադրբեջանական այդ նախաձեռնությունը կքննարկվի հունիսի 27-ի առավոտյան Բյուրոյի նիստում և այնուհետ անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտության թեմային ասել է, թե իրենք ճանաչում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և այստեղ երկու խնդիր լինել չի կարող:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի նախաձեռնությանը, Ն.Զոհրաբյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ հայկական պատվիրակությունը որևէ խնդիր չունի, թեև տեղեկացված են, որ հունիսի 27-ին` լիագումար նստաշրջանի փակման օրը Բյուրոն առավոտյան քննարկելու է այդ խնդիրը: Բայց և վստահ պնդեց, որ եթե ԵԽԽՎ-ն և ընդհանրապես միջազգային կառույցները չեն կորցրել իրենց սթափությունն ու տրամաբանությունը, ապա բնականաբար, 58 պատգամավորների այդ նախաձեռնությունը, որի տակ, ըստ մեր զրուցակցի, կային Ադրբեջանի թե' հին, թե նոր լոբիստ պատգամավորների ստորագրություններ, որևէ ընթացք չի ստանա:
Նստաշրջանի առաջին օրն ընթացավ Ադրբեջանի նկատմամբ լրջագույն քննադատությունների մթնոլորտում, չնայած նրան, որ ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահությունը այդ երկրինն էր: Ն.Զոհրաբյանից հետաքրքրվեցինք` ի՞նչ դա կարող է նշանակել. «Մինչև Ստրասբուրգ մեկնելը ես վստահ պնդել էի, որ Ռուսաստանից հետո ԵԽԽՎ-ի հաջորդ հստակ թիրախը լինելու է Ադրբեջանը: Եվ հենց լիագումարի մեկնարկը դա վկայեց: Ի դեպ, երեկ Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների անդամները ներկայացրեցին այդ երկրում տիրող խայտառակ իրավիճակը մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, մամուլի ազատության, և մեր գործընկեր Մեյլիս Ռեփսը պատրաստել էր զեկույց այդ ամենի վերաբերյալ. Տիկին Ռեփսի գնահատականներով` 150-ից ավելի քաղաքական հայացքներով ազատությունից զրկված մարդիկ կան, որից 43-ը լրագրողներ, քաղաքացիական ակտիվիստներ են»:
Ն. Զոհրաբյանը ավելացրեց, որ սա իսկապես ահազանգող թիվ է և երեկ Ադրբեջանի արտգործնախարար Մամեդյարովը, ով նիստին ներկա էր որպես ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահ ստիպված էր պատասխանել բոլոր այդ հարցերին որպես Ադրբեջանի ԱԳ նախարար:
«Իհարկե նա փորձում էր խուսանավել բոլոր այդ հարցերից և ուղղակիորեն հնչած խիստ մեղադրանքներին, թե` ինչու են ձեր երկրում լրագրողներ, բլոգերներ ձերբակալված տալիս էր ուղղակի պատասխաններ, որոնք հարցերի հետ կապ չունեին և առհասարակ փորձում էր դրանց չպատասխանել, ասելով, թե նա այստեղ է որպես ԵԽ ՆԿ նախագահ և պետք է այդ շրջանակի հարցերի պատասխանի և ոչ թե ներքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ: Բայց նրան ուղղված բոլոր հարցերը վերաբերում էին հենց Ադրբեջանում տիրող իրավիճակին, որովհետև ինչպես շատ ճիշտ նշեց եվրոպացի գործընկերներից մեկը` Մամեդյարովը չի կարող այստեղ պաշտպանել ընդհանուր արժեքներ, խոսել եվրոպական արժեքներից, երբ իրենց երկրում խայտառակ իրավիճակ է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության հետ կապված»,- նշեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամը:
Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ այսօր Երևանի ժամանակով 14.00-ին նախատեսված է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը և արդեն իսկ միանշանակ կանխատեսելի է, թե ելույթն ինչ շեշտադրումներ է ունենալու. «Բնականաբար, Ալիևը կրկին խոսելու է իրենց մշտական լոլոներից` 20 տոկոս գրավյալ տարածք, մեկ միլիոն փախստական և այլն, և այլն: Բայց ես վստահաբար կարող եմ ասել, որ արդեն իսկ լուրջ տրամադրություն է փոխվել ԵԽ-ում առ Ադրբեջանը և ես կրկնում եմ` ՌԴ-ից հետո ԵԽԽՎ-ը լրջագույնս զբաղվելու է Ադրբեջանով»:
Երեկվա նիստում ևս մեկ կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել, այն է` պատգամավորները քվեարկել են, որպեսզի Ադրբեջանում քաղաքական հայացքներով ձերբակալված անձանց, ակտիվիստների և առհասարակ այդ երկրում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ եվրոպացի պատգամավորի նախաձեռնությունն ուղարկվի հանձնաժողով` զեկույց նախապատրաստելու համար, ինչը, բնական է, առաջացրել է Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Սամեդ Սեիդովի զայրույթը, ով նիստի ընթացքում բղավել է, թե իրենք անհամաձայնությունն են հայտնում, որովհետև իբրև թե, քվեարկությունը տեղի է ունեցել բոլոր ընթացակարգերը խախտելով. «Սեիդովն անգամ մեղադրեց ԵԽԽՎ նախագահին, թե վերջինս դիտավորյալ հենց այն պահին է պատգամավոր Մակնամարայի նախաձեռնությունը դրել քվեարկության, երբ ադրբեջանական պատվիրակության անդամները դահլիճում չէին»:
Ն.Զոհրաբյանն ասաց, որ Սեիդովին հստակ պատասխան է տվել Ան Բրասորը` նշելով, որ բոլոր ընթացակարգերը պահպանվել են և նիստի ընթացքում Մակնամարայի նախաձեռնությունը դրվել է քվեարկության և այժմ արդեն կնախապատրաստվի բանաձև` Ադրբեջանում տիրող հակաժողովրդավարական իրավիճակի և քաղբանտարկյալների հետ կապված:

ПАСЕ серьезно возьмется за Азербайджан. Наира Зограбян о настроениях в Страсбурге и предстоящем выступлении И.Алиева
13:27 24/06/2014
Депутат парламента РА от фракции «Процветающая Армения», член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) Наира Зограбян в беседе с корреспондентом Panorama.am в Страсбурге обратилась к заявлениям, прозвучавшим накануне, 23 июня, на пресс-конференции председателя ПАСЕ Анн Брассёр.
Отметим, Анн Брассёр в ходе пресс-конференции в Страсбурге 23 июня перед открытием летней сессии ПАСЕ заявила, что предложение о лишении армянской делегации права голоса в ПАСЕ будет на повестке намеченного на 27 июня заседания Бюро Ассамблеи. Следует сказать, что проект резолюции с требованием введения санкций против армянской делегации был размещен на сайте ПАСЕ по инициативе члена азербайджанской делегации Эльхана Сулейманова. Проект резолюции подписали 58 депутатов ПАСЕ. Кроме того, как указывает азербайджанское информагентство «АПА», коснувшись карабахского конфликта, Анн Брассёр сказала: «Мы защищаем территориальную целостность Азербайджана».
«Я сама ознакомилась с заявлением Анн Брассёр из прессы, и если она действительно сделала подобное заявление, то для меня это, как минимум, удивительно, так как Анн Брассёр, до сих пор известная своей принципиальностью, всегда была сдержанна в своих оценках и никогда не пыталась войти в пространство, которое находится в рамках абсолютно другого мандата – МГ ОБСЕ», – сказала Наира Зограбян.
Что же касается инициативы делегации Азербайджана, Н.Зограбян подчеркнула, что у армянской делегации нет каких-либо проблем, хотя делегаты и поставлены в известность, что Бюро ПАСЕ утром 27 июня, в день закрытия летней сессии, обсудит этот вопрос. При этом Наира Зограбян отметила: если ПАСЕ и европейские структуры в целом не потеряли трезвость и логику, то, естественно, проект резолюции, подписанный 58 депутатами, среди которых много как давних, так и новых лоббистов Азербайджана, какого-либо хода не получит.
Следует сказать, что первый день летней сессии ПАСЕ прошел в атмосфере серьезной критики в адрес Азербайджана, несмотря на то, что эта страна приняла председательство в Комитете министров Совета Европы. Комментируя ситуацию, Н.Зограбян отметила: «Еще до приезда в Страсбург я указывала, что после России следующей мишенью ПАСЕ станет Азербайджан. И об этом свидетельствует уже открытие пленарного заседания летней сессии ПАСЕ. Кстати, накануне, 23 июня, представители общественных организаций Азербайджана представили позорную ситуацию в этой стране в области прав человека, демократии, свободы прессы. И наша коллега Мейлис Репс подготовила доклад обо всем этом. По ее оценкам, в Азербайджане за свои политические взгляды лишены свободы свыше 150 человек, 43 из них – журналисты и гражданские активисты».
Депутат добавила, что это тревожное число, и накануне глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров, выступавший на заседании летней сессии ПАСЕ в качестве представителя государства-председателя в Комитете министров СЕ, был вынужден отвечать на все эти вопросы.
«Конечно, он пытался избежать этих вопросов, а на прозвучавшие резкие обвинения „почему в вашей стране находятся в заключении журналисты и блогеры” либо давал просто ответы, которые не имели никакого отношения к заданным вопросам, либо пытался на них не отвечать, указывая, что он присутствует здесь в качестве представителя государства-председателя в Комитете министров СЕ и должен отвечать на вопросы в этой связи, а не на вопросы о внутриполитической ситуации. Но адресованные ему вопросы касались именно ситуации в Азербайджане, потому что, как верно отметил один из наших европейских коллег, Мамедъяров не может здесь защищать общие ценности, говорить о европейских ценностях, когда в его стране сложилась позорная ситуация в области прав человека, демократии и свободы слова», – отметила парламентарий.
Наира Зограбян сообщила также, что сегодня в 14:00 по ереванскому времени запланировано выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева, и уже однозначно предсказуемо, какие акценты будут в его речи. По ее словам, Алиев, естественно будет говорить о «20% оккупированной территории», «1 млн. беженцах» и пр.. «Но я уверенно могу сказать, что уже настроение в ПАСЕ касательно Азербайджана серьезнейшим образом изменилось, и, повторяю, после РФ ПАСЕ серьезно возьмется за Азербайджан», – сказала она.
Необходимо отметить еще одно важное событие, которое произошло в ходе вчерашнего заседания: Бюро ПАСЕ одобрило проект резолюции «Председательство Азербайджана в Совете Европы: какие шаги принимаются с точки зрения уважения прав человека?», разработанный по инициативе ирландского депутата Майкла МакНамары. Мониторинг вопроса возложен на Комитет ПАСЕ по правовым вопросам и правам человека. Это вызвало возмущение главы азербайджанской делегации в ПАСЕ Самеда Сеидова, который выразил несогласие в этой связи, указав, что голосование проходило с нарушениями процедурных норм. Однако, как рассказала Н.Зограбян, председатель ПАСЕ Анн Брассёр заявила Самеду Сеидову, что все процедурные нормы были соблюдены.
Наира Зограбян: Абсурдная попытка Азербайджана лишить Армению права голоса в ПАСЕ провалится
На митинге в Страсбурге азербайджанские оппозиционеры потребовали отставки Алиева, а от СЕ – не идти на поводу икорной дипломатии
Бюро ПАСЕ одобрило проект резолюции по политзаключенным в Азербайджане