Ադրբեջանի նախագահը խեղաթյուրում է իրականությունը. Հայ պատվիրակը արձագանքել է ԵԽԽՎ-ում Ալիևի ելույթին
Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր Ադրբեջանում քսենոֆոբիան ու ատելությունը դարձել է պետական քաղաքականության մաս և այնտեղ կրթական ծրագրերը, մեդիան, քաղաքացիական հասարակություն, նույնիսկ արտաքին քաղաքականությունը մեկ առաքելություն ունեն` տարածել քսենոֆոբիա ու ատելություն հայկական էթնոսի նկատմամբ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում հայտարարել է հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանը:
«Ադրբեջանի հասարակությունը այդ պատճառով ատում է այն ամենը, ինչ կապված է Հայաստանի ու հայկական մշակույթի հետ: Բոլորս ենք հիշում Ռամիլ Սաֆարովի դեպքը, որը սպանել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, ով քնած էր եղել: Նման դաժան սպանություններ կարող են պատահել ամեն օր, ցանկացած վայրում, որովհետև ադրբեջանական հասարակության անընդհատ սնել են ու դաստիարակել հայերի նկատմամբ ատելության զգացումով», -հայտարարել է Կարապետյանը:
Պատգամավորի խոսքով, Ադրբեջանի իշախանությունները փորձում են ջանքեր գործադրել միջազգային հասարակությանը ցուցադրելու, որ բարեփոխումներ են իրականացնում:
«Մի քանի ժամ առաջ մենք այստեղ լսեցիք ելույթ, որտեղ ճշմարտությունը խեղաթյուրված էր. Ադրբեջանի նախագահը խոսում էր երկրում իրականացվող բարեփոխումներից, նշում էր, որ կոռուպցիան նվազել է երկրում, ազատ խոսք կա: Սակայն միևնույն ժամանակ մենք տեսանք, թե ինչպես երիտասարդները բերանները փակ ակցիա իրականացրին` ցույց տալով, որ երկրում ազատ խոսք չկա», -հավելել է Կարապետյանը:

Государственная политика привела к тотальной ненависти в отношении армянского народа в Азербайджане. Речь в ПАСЕ
В Азербайджане, являющемся членом Совета Европы, ксенофобия и ненависть стали частью государственной политики, и образовательные программы, медиа, гражданское общество и даже внешняя политика этой страны выполняют одну единственную миссию – распространять нетерпимость и ненависть в отношении армянского народа. Об этом заявила на пленарном заседании летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы член делегации Армении в ПАСЕ Наира Карапетян.
«По этой причине азербайджанское общество ненавидит все, что связано с Арменией и армянской культурой. Все мы помним Рамиля Сафарова, в 2004 году зарубившего топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна в Будапеште. Подобные жестокие убийства могут произойти каждый день, в любом месте, так как азербайджанское общество постоянно питали и воспитывали на чувстве ненависти к армянам», – отметила Н. Карапетян.
По словам парламентария, власти Азербайджана вовсю стараются убедить международное сообщество в том, что реформы осуществляются.
«Несколько часов назад мы здесь услышали выступление, в котором истина была искажена. Президент Азербайджана Ильхам Алиев говорил о проводимых в стране реформах, отмечал снижение уровня коррупции, заявлял о том, что в стране свобода слова. Но в то же самое время мы увидели акцию протеста молодежи, участники которой заклеили себе рты с целью показать отсутствие свободы слова в этой стране», – подчеркнула Н. Карапетян.
Акция протеста во время выступления президента Азербайджана И. Алиева в ПАСЕ: участники заклеили рты