«Հրապարակ»-ում կարդում ենք. «Հայաստան եկած Սերգեյ Լավրովը չի հանդիպել նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ, չնայած Հայաստան կատարած նախորդ այցի ժամանակ հանդիպել էր Տիգրան Սարգսյանի հետ:
Բանն այն է, որ Աստանայից առաջ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունը՝ Մաքսային միությանն ու Ղարաբաղին առնչվող, թե մաքսային կետ չի լինելու, դուր չի եկել ռուսական կողմին, և վերջիններս Նազարբաևի պահանջները՝ Ալիևի նամակի տեսքով, պատճառաբանում են այդ հայտարարությամբ, մասնավոր զրույցներում նշելով, որ եթե հայկական կողմից չլիներ նման հայտարարություն, չէր լինի նաև նման նամակ, որովհետև հայկական ու ռուսական կողմերի միջև համաձայնություն կար՝ լռելյայն շրջանցել այդ հարցը, այն լուծելով հօգուտ Հայաստանի:
Նույն աղբյուրների փոխանցմամբ՝ սեպտեմբերին Հովիկ Աբրահամյանը կլինի Մոսկվայում, և այս հարցի մասին ևս «կխոսվի» նրա հետ»:

«Грапарак»: Сергей Лавров не встретился с премьер-министром О.Абраамяном
Прибывший в Армению Сергей Лавров не встретился с премьер-министром Овиком Абраамяном, хотя в ходе своего предыдущего визита он встретился с Тиграном Саргсяном. Об этом пишет газета «Грапарак».
«Дело в том, что до Астаны касающееся Таможенного союза и Карабаха заявление Овика Абраамяна о том, что таможенного пункта не будет, не понравилось российской стороне. Именно этим заявлением последние объясняют требования Назарбаева в виде письма Алиева, отмечая в частных беседах, что, если бы армянская сторона не сделала подобного заявления, то не было бы и подобного письма, поскольку между армянской и российской стороной было соглашение – молча обойти данный вопрос в пользу Армении.
По данным тех же источников, в сентябре Овик Абраамян отбудет в Москву, и этот вопрос также будет обсужден с ним», - пишет газета.