Եթե մարդը բաց է ընտանիքի անդամների, ընկերների կողմից դրական քննադատության համար նույնիսկ ծանր պահերին, ապա դա նրան կարող է օգնել բարձրացնել ինքնագնահատականը: Վաթեռլոյի համալսարանի գիտնականներն այս եզրակացությանն են եկել՝ հետազոտելով 113 ուսանողի: Այս մասին գրում է «Մեդդեյլի.ռու»-ն:
Պարզվել է, որ կյանքի նկատմամբ ունեցած բացասական վերաբերմունքը շղթայական ռեակցիայի էֆեկտ ունի, մարդը մտածում է, որ իր անհաջողղությունները կապված են իր դատարկության հետ: Ցածր ինքնագնահատականով մարդիկ ուզում են, որ հարազատներն իրենց տեսնեն այն լույսի ներքո, որն իրենք են ցանկանում. հաճախ չեն արձագանքում դրական մեկնաբանություններին: Մյուս կողմից էլ նման մարդկանց ինքնագնահատականի բարձրացումը շատ հոգնեցուցիչ գործ է:
Եթե ամեն դեպքում որոշել եք օգնել նման մարդու, պետք է միշտ հիշեք, որ նրա ինքագնահատականը շատ ցածր մակարդակի վրա է, ու վտանգ կա, որ դրանից կարող է ձեր ինքնգնահատականն էլ ընկնել: Դա վարակիչ է: Միաժամանակ դրական մեկնաբանություններին արձագանքելը կօգնի թե այդ մարդուն, թե նրա ընկերներին:

Ученые установили, что если человек открыт к позитивной критике со стороны семьи и друзей, даже в тяжелые времена, это поможет ему поддержать самооценку на должном уровне. Таковы результаты исследования 113 студентов сотрудниками университетов Ватерлоо и Вилфрид Лорье. Об этом сообщает MedDaily.
Согласно информации, оказалось, негативный взгляд на жизнь запускал цепную реакцию: человек считал, что жизненные неудачи напрямую связаны с его никчемностью. И в итоге люди с низкой самооценкой хотели, чтобы близкие видели их в том же свете, что они сами. И они часто не реагировали на позитивные замечания. Поэтому подбадривать таких людей нет особого смысла. В свою очередь, попытки повысить самооценку другому человеку люди находят утомительным.
«Если же все-таки вы решились на это, опирайтесь на сочувствие. Признайте тот факт, что самооценка другого находится на низком уровне. Иначе попытки подбодрить друга посредством мотивирования могут привести к снижению собственной самооценки. Низкая самооценка заразна. В свою очередь, открытость к замечанием улучшит и положение человека с низкой самооценкой, и положение его друзей», – передает СМИ.