Թուրք մտավորական Ռագըփ Զարաքոլու. Հայաստանի նախագահի հրավերը լավ կանչ է
«Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերն իսկապես արդարացի է և լավ կանչ»,- Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց թուրք մտավորական, մարդու իրավունքների պաշտպան Ռագըփ Զարաքոլուն:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 27-ին Հայոց ցեղասպանության 100- րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի չորրորդ նիստի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է«պաշտոնապես հրավիրում եմ Թուրքիայի նախագահին, ով էլ որ ընտրվի առաջիկա ընտրությունների ժամանակ, այցելելու Հայաստան 2015 թվականի ապրիլի 24-ին և առերեսվելու Հայոց Ցեղասպանության պատմության խոսուն վկայություններին»:
Թուրք մտավորականի խոսքով, 1965 թվականից ի վեր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ աշխատանքներ են կատարվում, հասել են նրան, որ 99 տարի անց Թուրքիայի կողմից ցավակցական մի խոսք հնչեց. «Սա, իհարկե, Թուրքիայի ամոթն է, բայց վերջիվերջո մի բան կատարվեց»:
Խոսքը վերաբերում է այս տարվա ապրիլի 24-ի նախօրեին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի արած հայտարարությունը, որտեղ Թուրքիայի անունից ցավակցություններ էր հայտնել հայերի թոռներին, ովքեր մահացել էին «20-րդ դարասկզբին»:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս եք վերաբերում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, նաև Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի այն հայտարարություններին, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին տեղի ունեցած այդ միջադեպերը ընդհանուր ցավ է, տուժել են երկու ժողովուրդներն էլ, Դավութօղուն խնդիրը կշեռքի նույն նժարների վրա է դնում, Ռագըփ Զարաքոլուն ասաց. «Դավութօղուի կշեռքը սխալ է կշռում: Նայենք, թե 1915 թվականի Ցեղասպանությունից մինչ օրս ինչ ունենք մեր ձեռքում՝ Արևմտյան Հայաստանի երկու միլիոն հայ այլևս այդ տարածքում չի ապրում: Եթե ցեղասպանություն չկատարվեր, մոտ ութից-տասը միլիոն բնակչություն կունենար Արևմտյան Հայաստանը: Ցեղասպանություն չի նշանակում միայն ապրողներից զրկել տվյալ տարածքը, այլ նաև ապագա սերունդներին, մշակույթը, արվեստը, տնտեսության ու քաղաքացներին վերացնելն է: Այս դեպքում այս կշեռքի մեջ շատ մեծ անհավասարություն կա»:
Թուրք մտավորականը հույս չունի, որ 2015 թվականին որևէ բան կփոխվի Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշման հարցում. «Ցեղասպանության մերժողականությունը Թուրքիայի ազգային անվտանգության խնդիրն է: 2001 թվականից սկսած Թուրքիան երիտասարդ սերունդներին թույն է տալիս: Պետական աջակցությամբ բազմաթիվ գրքեր, աշխատություններ են լույս տեսել: Սրանով հանդերձ Թուրքիայում որոշակի փոփոխություններ կան, որովհետև մարդիկ այլևս հոգնել են պաշտոնական պատմագրությունից և դրա ստերից: Եթե մարդը ռադիկալ ազգայնամոլ չէ, անգամ մերժողական գրքերն իր մեջ հետաքրքրություն են առաջացնում, թե արդյոք ինչ է կատարվել իրականում, ուզում են տեսնել, իմանալ»:

Р. Зараколу: Приглашение президента Турции в Армению к 100-й годовщине Геноцида – оправданный и позитивный шаг
Приглашение президентом РА Сержем Саргсяном президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, посетить Армению 24 апреля 2015 года – к 100-й годовщине Геноцида армян, было действительно оправданным шагом, это «позитивный призыв». Об этом сегодня в интервью представителям армянских СМИ в Ереване заявил турецкий правозащитник и издатель Рагип Зараколу.
По словам Рагипа Зараколу, начиная с 1965 года, ведутся работы, направленные на признание Геноцида армян в Османской империи 1915 года, и они достигли того уровня, что спустя 99 лет после трагедии Турция направила послание с соболезнованием.
Отметим, речь идет о заявлении, с которым премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил накануне 99-й годовщины Геноцида армян в Османской империи – 23 апреля 2014 года.
«Это, конечно, позор Турции, но, в конце концов, хоть что-то произошло», – сказал Р. Зарколу.
Р. Зараколу ответил также на просьбу прокомментировать заявление Эрдогана и главы МИД Турции Ахмета Давутоглу о том, что события, имевшие место в годы Первой мировой войны – «общая боль» и «потери понесли обе стороны».
«Весы, на которые мерит Давутоглу, дают ошибку. Давайте взглянем на то, что мы имеем после 1915г. Более 2 млн. армян Западной Армении более не живет на этих территориях. Не будь геноцида, население Западной Армении составляло бы порядка 8-10 млн. человек. Геноцид означает не только уничтожение жителей на той или иной территории, но также и уничтожение будущих поколений, граждан, культуры, искусства, экономики. Чаши весов в таком случае показывают колоссальную разницу», – сказал турецкий правозащитник.
Он выразил надежду на то, что в 2015г. в позиции официальной Анкары произойдут перемены.
«Политика отрицания Геноцида – вопрос национальной безопасности Турции. С 2001г. молодежь Турции пичкают ядом. При государственной поддержке изданы множество книг и трудов. И тем не менее в Турции фиксируются определенные перемены, поскольку люди уже устали от официальной историографии и ее лжи. Если человек не является радикальным националистом, то в даже отрицающие все книги вызывают в нем интерес: хочется узнать, что на самом деле произошло», – отметил Р. Зараколу.
Напомним, 27 мая в Спортивно-концертном комплексе имени К. Демирчяна состоялось четвертое заседание Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, которое вел председатель комиссии, президент РА Серж Саргсян. В ходе своего выступления он, в частности, заявил: «Если власти Турции интересует истина, значит, они должны приехать в Армению и 24 апреля быть рядом с армянским народом. Не думаю, что после этого они смогут озвучить мысль о посещении архивов. Пользуясь этим случаем, официально приглашаю президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, 24 апреля 2015 года посетить Армению и встать лицом к лицу с красноречивыми свидетельствами истории Геноцида армян».