Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հերքել է հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին շրջանառվող լուրերը
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունից հերքել են նախօրեին մամուլում տարածված լուրերն այն մասին, թե թուրքական իշխանությունները նախապատրաստվում են բացել հայ-թուրքական սահմանի Ալիջանի անցակետը:
Թուրքիայի արտգործնախարարության խոսնակ Թանյու Բիլգիչը տեղեկացրել է, որ սահմանի բացման մասին խոսակցությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Բիլգիչն ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ սահմանը փակվել է «Ադրբեջանի հողերի գրավման պատճառով» 1993-ին:
«Սահմանի բացումը, սակայն, Հարավային Կովկասում համապարփակ խաղաղության և կարգավորման գործընթացի համար հնարավորություն ապահովող զարգացումների շրջանակներում կարող է գալ օրակարգ: Այդ հարցում որոշիչ է լինելու բոլոր հարևանների հետ ունեցած խնդիրների լուծման համար Հայաստանի կողմից կամքի դրսևորումը և դրան համապատախսան քայլերի կատարումը»,- ըստ արտգործանախարարության պաշտոնական կայքի` ասել է Թանյու Բիլգիչը:
Հիշեցնենք, որ թուրքական ընդդիմադիր «Թարաֆ» թերթը տեղեկություն էր տարածել այն մասին, թե Թուրքիայի վարչապետը 1915-ի կապակցությամբ հայերին հղած ցավակցական ուղերձից հետո պատրաստվում է երկրորդ քայլը կատարել. բացել 1993-ից փակված հայ-թուրքական սահմանը: Նշվում էր, թե վարչապետ Էրդողանի կողմից արդեն տրվել է հրահանգ ավարտին հասցնել Ալիջանի սահմանային անցակետի բացման նախապատրաստական աշխատանքները:
«Թեև դեռ հստակեցված չի սահմանի պաշտոնական բացման ժամանակացույցը, բայց կուլիսներում խոսակցություններ կան, որ սեպտեմբերից հետո, հավանաբար, կբացվի»,- գրել էր «Թարաֆ»-ը:

МИД Турции опровергает сведения об открытии армяно-турецкой границы
Министерство иностранных дел Турции опровергло распространенные накануне в прессе сведения о том, что турецкие власти собираются открыть погранично-пропускной пункт Алиджан, находящийся на границе с Арменией.
Пресс-секретарь МИД Турции Танжу Бильгич сообщил, что сведения об открытии границы не соответствуют действительности. Он подчеркнул, что армяно-турецкая граница закрылась «из-за захвата азербайджанских земель» в 1993 году.
«Вопрос об открытии границы, однако, может быть внесен в повестку в рамках развитий, обеспечивающих возможность для всеобъемлющего мира и процесса урегулирования на Южном Кавказе. В этом вопросе решающим будет проявление Арменией воли для решения проблем со всеми соседями и осуществление соответствующих этому мер»,– цитирует официальный сайт МИД Турции Танжу Бильгича.
Напомним, согласно опубликованной в турецкой оппозиционная газете «Taraf» статье «Второй жест Эрдогана по отношению к Армении», кандидат на пост президента Турции премьер-министр страны Реджеп Тайип Эрдоган готовится предпринять второй шаг в направлении нормализации армяно-турецких отношений. В статье отмечалось, что в качестве первого шага премьер-министр Турции Р.Т.Эрдоган выразил соболезнования внукам армян, погибших в событиях 1915 года; правительство Турции во втором этапе планирует открыть закрытую в 1993 году в результате карабахского конфликта армяно-турецкую границу. Отмечалось, что премьер-министр Турции уже отдал распоряжение завершить подготовительные работы по открытию погранично-пропускного пункта Алиджан, которые начались еще в 2012 году. «Несмотря на то, что пока не уточнены сроки открытия границы, тем не менее, за кулисами муссируются слухи о том, что, по всей видимости, она откроется после сентября», – говорилось в статье.
Кандидат в президенты Турции Р.Т.Эрдоган предпримет очередной шаг в направлении нормализации отношений с Арменией. Статья Taraf